Putin se upustio u rizičnu i opasnu igru, a jedna posljedica je posebno radikalna
I PRIJE nego što su Putin i njegov ministar obrane Šojgu službeno potvrdili da će krenuti djelomična mobilizacija, Rusi su masovno po internetskim tražilicama pretraživali kako pobjeći iz Rusije ili kako se izvući od mobilizacije. Iako će ova odluka, barem u samom početku, zahvatiti tek 15 posto od dva milijuna pričuvnika, ipak će velikom broju ruskih obitelji donijeti neizmjernu razinu stresa.
Tim prije jer je ovo samo prvi val podizanja pričuve. Kako su to Putin i ministar Šojgu objasnili, radi se o djelomičnoj mobilizaciji. A problem s djelomičnom mobilizacijom je da se svaka brojka manja od dva milijuna još uvijek smatra djelomičnom.
Pa tako u prvom valu rusko ministarstvo obrane može podići prvih 300 tisuća. Pa u drugom valu, recimo na proljeće, opet 300 ili možda 500 tisuća. Ovisi o tome kako će ruskoj vojsci ići u Ukrajini. Pa onda opet nekoliko stotina tisuća. Sve se to smatra djelomičnom, ograničenom mobilizacijom. Na taj se način može doseći i premašiti dva milijuna, a opet će biti djelomična mobilizacija.
Nisu slučajno došli do brojke od 300.000
Ruski vojni vrh nije slučajno došao do brojke od 300 tisuća. Prvo i najveće ograničenje je očajno slaba logistika ruske vojske. Vjerojatno će takva kakva je jedva "odraditi" prijem i opremanje novih vojnika. Vrlo je vjerojatno da će novi vojnici dobiti odoru, ali da će im se oružje dodijeliti tek kad stignu u okupirane dijelove Ukrajine. Za svaki slučaj.
S obzirom na kritično stanje s nedostatkom ljudstva, potpuno je sigurno da neće proći ni osnovnu obuku, nego će ići ravno na bojište. Uostalom, ni svi dosadašnji dragovoljci i "dragovoljci" skupljeni po zatvorima, centrima za beskućnike, ali ni jadni ročnici koji su natjerani da potpišu profesionalni ugovor, nisu prošli skoro nikakvu obuku. Ruskoj vojsci ne nedostaje artiljeraca, vezista, logističara i svih onih koji su u relativnoj sigurnosti pozadine. Ruskoj vojsci nedostaje "topovsko meso" koje će gurati u rovove.
Drugi razlog zašto je ruski vojni vrh odabrao "za prvu ruku" mobilizirati 300 tisuća nesretnika je što je to dovoljno vojnika da zamijene iznurene i silno nezadovoljne profesionalne vojnike. Dolaze vlažna jesen i hladna zima, a ruski su profesionalni vojnici sve nezadovoljniji. Sve do ruba pobune. Stoga ih hitno treba zamijeniti, poslati u matične baze na oporavak pa onda na proljeće ponovno u Ukrajinu. Sve te postrojbe osim odmora hitno trebaju i popunu.
Ruski generali nadaju se da će među ovih 300 tisuća koje će mobilizirati naći i nekoliko desetaka tisuća spremnih da potpišu profesionalne ugovore. Tim prije ako im obećaju da će na taj način odgoditi neminovan odlazak u Ukrajinu jer će ih prije toga poslati na obuku. Ipak je puno bolje provesti narednih nekoliko mjeseci na obuci i postati profesionalan vojnik nego odmah završiti u Ukrajini s drugim nesretnicima u postrojbi čiji je borbeni moral jedva izmjeriv, a spremnost za borbu je nikakva.
Ogroman politički rizik
Međutim, slanje slabo obučenih i za borbu nespremnih vojnika u Ukrajinu ogroman je politički hazard za Putina. Sve se doslovno svodi na to da ukrajinska vojska neće biti sposobna po zimi izvoditi velike ofenzivne operacije i nanositi Rusima ogromne gubitke. Dapače, ako se ruske pričuvne snage pokažu boljima nego što ruski generali očekuju, može se dogoditi i da Rusi naprave poneku ofenzivu.
No ako ukrajinska vojska krene u veće ofenzivne operacije i nanese ruskoj značajne gubitke, Putinova će se diktatura ozbiljno zaljuljati. Pritom od ovog trenutka više nije važno hoće li ukrajinska vojska osloboditi desetak ili stotinu četvornih kilometara. Važno je operacije izvoditi tako da se Rusima nanesu što veći gubici kako bi posljedice ukrajinskog rata ušle u svaku rusku obitelj.
Uz odluku od djelomičnoj mobilizaciji Putin je potvrdio i održavanje referenduma u Luhansku, Donjecku, Hersonu i dijelu Zaporižje. Nakon što se oni održe, a sasvim je sigurno da će pokazati kako je ogromna većina stanovnika za pripajanje Rusiji, na redu je Duma (ruski parlament) da to i službeno potvrdi. Na taj će način okupirani dijelovi Ukrajine postati "pro forma" dijelovi Rusije.
Pitanje je hoće li nakon pripojenja ukrajinskih okupiranih dijelova Rusiji Putin i formalno objaviti rat Ukrajini.
Radikalna posljedica
Uz sve druge posljedice, takav slijed događaja imat će i jednu radikalnu - Kijev više nikad, ni pod kakvim uvjetima, neće moći pristati na pregovore s Moskvom. Mirna opcija okončanja rata u Ukrajini time je definitivno onemogućena.
Jer svaki bi mirovni sporazum, ili tek sporazum o prekidu vatre, zapravo značio da Kijev priznaje rusku aneksiju najmanje 20 posto ukrajinskog nacionalnog teritorija. Sve dok Putin vlada Rusijom, mirno okončanje ukrajinskog rata neće biti realna opcija.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala