SAD odobrio izvrstan lijek za mršavljenje, sličnog lijeka ima i u Hrvatskoj
AMERIČKA Agencija za hranu i lijekove (FDA) upravo je odobrila novi lijek za mršavljenje za koji znanstvenici tvrde da je "velika prekretnica". Radi se o prvom lijeku za mršavljenje koji je FDA odobrila od 2014. godine.
Terapiju za upravljanje tjelesnom težinom Wegovy proizvodit će danska farmaceutska tvrtka Novo Nordisk. Isti lijek, semaglutid, godinama se koristi u SAD-u i drugim zemljama (u Hrvatskoj također) kao lijek protiv dijabetesa. No istraživanja su nedavno pokazala da semaglutid u drugačijim dozama djeluje i kao snažno te učinkovito sredstvo za suzbijanje apetita.
U prosjeku izgubili 15% težine
U studiji Once-Weekly Semaglutide in Adults with Overweight or Obesity, koja je početkom ove godine objavljena u časopisu The New England Journal of Medicine, znanstvenici su pratili gotovo 2000 pretilih odraslih osoba iz 16 različitih zemalja koje su uzimale semaglutid i pokazali da su u prosjeku nakon dugotrajne terapije izgubili gotovo 15 posto početne težine.
Neki su izgubili i više, odnosno 30 posto sudionika izgubilo je i više od 20% njihove tjelesne težine, piše Science Alert.
"Niti jedan drugi lijek nije potaknuo ovakvu razinu mršavljenja, ovo je stvarno velika prekretnica. Prvi put ljudi mogu lijekovima postići ono što je do sada bilo moguće samo operacijom", kazala je znanstvenica koja se bavi pretilošću Rachel Batterham sa sveučilišta University College London.
Ispitivanje lijeka Wegovy trajalo je 68 tjedana, a u njemu je sudjelovalo otprilike 4500 pacijenata, koji su dobivali ili semaglutid ili placebo. Oni koji su primali lijek u prosjeku su nakon 68 tjedana izgubili od 17 do 18 posto svoje početne težine, dok je kod placebo skupine taj rezultat bio oko par posto.
Nedostaci tretmana
Iako su rezultati ohrabrujući, uzimanje semaglutida u liječenju pretilosti ima i svojih nedostataka.
Mnogi sudionici zabilježili su blage do umjerene nuspojave (i u skupini koja je dobila semaglutid i u onoj koja je primila placebo), uključujući mučninu i proljev. Iako su nuspojave bile samo privremene, gotovo 60 sudionika u skupini koja je dobila lijek odlučilo se na prekid liječenja. U grupi koja je primila placebo liječenje je prekinulo samo petero sudionika.
Drugi problem je bio način primjene lijeka koji se davao injekcijom, dok mnogi preferiraju oralno uzimanje.
Dodatno, još uvijek nema podataka o tome što se dogodilo sudionicima nakon prestanka uzimanja lijeka. Jedna ispitanica rekla je za The New York Times da je njezina težina počela rasti nakon završetka istraživanja.
"Iako ovakvi lijekovi mogu biti korisni kod teških oblika pretilosti jer u kratkom periodu mogu dovesti do gubitka kilograma, oni nisu čarobni štapić koji će riješiti problem malo većeg broja kilograma", smatra nutricionist Tom Sanders sa sveučilišta King's College London, koji nije sudjelovao u studiji.
Visoka cijena lijeka?
Iako Wegovy pokazuje veliki potencijal, mnogima će prepreka za njegovo korištenje biti visoka cijena. Novo Nordisk još nije službeno potvrdio cijenu lijeka, no postoje naznake da bi on mogao koštati oko 1300 dolara mjesečno (oko 8650 kuna).
FDA je u petak objavila da je Wegovy (semaglutid) odobren kao terapija upravljanja tjelesnom težinom kod odraslih koji su pretili ili imaju prekomjernu tjelesnu težinu i koji imaju barem jedno oboljenje povezano s pretilošću (poput visokog krvnog tlaka, dijabetesa tipa 2 ili visokog kolesterola).
Oni koji će koristiti Wegovy dobivat će jednom tjedno injekcije u kojima se nalazi hormon glukagonu-sličan peptid-1 (GLP-1) koji daje osjećaj sitosti.
Semaglutid u Hrvatskoj
Zanimljivo je za spomenuti da je Europska agencija za lijekove (EMA) odobrila korištenje semaglutida Ozempica za liječenje dijabetesa, koji također proizvodi kompanija Novo Nordisk i koji se isto kao Wegovy daje jednom tjedno putem injekcije. No u toj formi je lijek nešto jeftiniji.
Prema Popisu lijekova s utvrđenom najvišom dozvoljenom cijenom na veliko u postupku godišnjeg izračuna u 2020. godini u Republici Hrvatskoj, otopina za injekciju Ozempica od 0.25 miligrama dođe 834 kune (odnosno oko 3200 kuna mjesečno ako se dobiva jednom tjedno). Ozempic 1 mg, jedna napunjena brizgalica s 3 ml otopine dođe 740 kuna.
Treba uzeti u obzir da bi jedan od razloga za višu cijenu Wegovya moglo biti doziranje. Naime, tijekom gore spomenutog istraživanja sudionicima su davali 2.4 mg semaglutida tjedno, što je značajno veća doza od one koju ima brizgalica Ozempica.
Ozempic se u Hrvatskoj izdaje na preporuku liječnika, odnosno na recept, i to bolesnicima sa šećernom bolešću tipa 2 koji istovremeno imaju prekomjeran višak kilograma ili neka druga oboljenja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati