Tko je milijarder koji tvrdi da je vlasnik "Putinove palače"?
POVOD za velike prosvjede protiv režima Vladimira Putina u Rusiji, koji su počeli pretprošlog, a nastavili se ovog vikenda, bilo je uhićenje oporbenog lidera Alekseja Navalnog. Navalni je, podsjetimo, uhićen odmah pri povratku u domovinu iz Njemačke, gdje se mjesecima liječio od trovanja bojnim otrovom novičokom, za što je izravno optužio Putina i ruski FSB, nasljednika notornog KGB-a.
No izgleda da je Ruse kojima je dosta Putinove 20-godišnje autokracije barem u jednakoj mjeri na izlazak na ulice potaknula i velika reportaža koju su Navalni i njegov tim snimili prije nego što je zatvoren, a objavili kad je već završio u pritvoru.
>>FOTO Nemiri diljem Rusije, policija uhitila 4400 ljudi, među njima i suprugu Navalnog
Naime, u toj snimkama i dokumentima potkrijepljenoj istraživačkoj reportaži otkrili su golemu palaču i još veće imanje, koje opisuju kao pravi "tajni grad" i za koje tvrde da pripada upravo Putinu.
Palaču, za koju tvrde da vrijedi basnoslovne 1.4 milijarde dolara, na golemom posjedu koji je 39 puta veći od Monaka, istraživački tim Navalnijeve Zaklade protiv korupcije snimio je dronom. Na raskošnom imanju se nalaze i podzemno igralište za hokej, privatna crkva, amfiteatar i staklenik od 2500 kvadratnih metara, vinograd i vinarija. Zemljište čuvaju naoružani stražari, a iznad njega je proglašena zona zabrane letenja.
>>Rusi se više ne boje, krenuli su za Navalnim. Je li ovo početak kraja za Putina?
Navalni u reportaži, snimljenoj prije nego što je zatvoren, tvrdi da se Putin na početku svog mandata dogovorio s ruskim oligarsima i bogatim biznismenima da "doniraju" dio svog prihoda u tajnu tvrtku koja je financirala izgradnju ovog "tajnog grada".
"Ovim novcem su sagradili palaču za svog šefa", kaže Navalni u videu. A da Ruse itekako zanima ovo otkriće, svjedoči činjenica da je reportaža dosad pogledana više od 106 milijuna puta na YouTubeu. Da su prosvjednici bili potaknuti Navalnijevim filmom koliko i njegovim zatvaranjem, jasno je iz njihovog skandiranja "Putin je lopov".
Rotenberg: Ja sam vlasnik palače, pretvorit ću je u hotel
Ipak, Putin je energično demantirao da su on ili itko iz njegove obitelji vlasnici imanja kakvog se ne bi postidjeli ni ruski carevi iz nekog ranijeg doba. Umjesto njega nakon desetak dana se javio ruski oligarh i milijarder Arkadij Rotenberg te ustvrdio da je upravo on pravi vlasnik misteriozne palače. Riječ je o "pranju mozga", ustvrdio je Putin. Njegov glasnogovornik Dmitrij Peskov otišao je još dalje i bez ikakvih dokaza proglasio Navalnija, čovjeka koji je samo zahvaljujući pravovremenoj terapiji preživio trovanje novičokom, za suradnika američke CIA-e.
>>Ruski milijarder tvrdi da je pravi vlasnik "Putinove palače"
"Prije nekoliko godina uspio sam se dogovoriti s vjerovnicima i postao sam korisnik tog zdanja", izjavio je Rotenberg u subotu u intervjuu objavljenom na pro-putinovskom kanalu Mash na društvenoj mreži Telegram. Dodao je da zgradu namjerava pretvoriti u hotel.
"Uspio sam sklopiti dogovor s kreditorima prije nekoliko godina i postao sam korisnik ovog posjeda", izjavio je Rotenberg.
"Sve se obavlja profesionalno i nadam se da ćemo završiti hotel za nekoliko godina", izjavio je ovaj građevinsko-energetski tajkun i, što je posebno zanimljivo, stari Putinov prijatelj i sparing-partner u judu, omiljenom sportu ruskog predsjednika.
Jednako je zanimljivo i da je tvrtka SGM, čiji je Rotenberg većinski vlasnik, 2015. dobila tri milijarde dolara vrijedan ugovor za izgradnju mosta između Rusije i Krima koji je Moskva vojno okupirala i potom anektirala godinu dana ranije, na temelju pravno spornog referenduma.
>>Tender za izgradnju mosta između Krima i Rusije dobio Putinov prijatelj iz djetinjstva
Rotenberg je, inače, bio jedan od prvih ruskih biznismena kojem je uskraćena viza i čija je imovina zamrznuta u zapadnim zemljama, u sklopu paketa sankcija zbog aneksije Krima i "hibridne" agresije na pokrajinu Donbas na istoku Ukrajine.
Rotenberg težak 2.5 milijardi $
Prema podacima američkog ministarstva financija, Arkadij Rotenberg i njegov brat Boris već dugo sudjeluju u Putinovim omiljenim projektima, zahvaljujući kojima su braća stekla impresivno bogatstvo - časopis Forbes procjenjuje da je Arkadij Rotenberg "težak" 2.5 milijardi dolara.
Rotenberg, koji je rođen 1951. u Sankt Peterburgu, tadašnjem Lenjingradu, završio je studij fizičkog odgoja, sporta i zdravlja te postao trener juda. Putina je, doduše, upoznao još ranije, kao dječak, kad su obojica upisali isti klub za sambo, sovjetsku borilačku vještinu. Rotenberg i Putin su zajedno trenirali judo devedesetih, a kad je Putin postao zamjenik gradonačelnika Sankt Peterburga istih godina, Rotenberg je od oligarha Genadija Timčenka osigurao financije za osnivanje vlastitog profesionalnog judo-kluba. Arkadij i Boris Rotenberg u to su se vrijeme bavili i trgovinom naftnih proizvoda.
Kad je Putin postao predsjednik Rusije 2000. nakon ostavke Borisa Jeljcina, osnovao je Rospirtprom, državnu tvrtku koja je kontrolirala 30% ruskog tržišta vodke - i stavio Rotenberga na njegovo čelo.
Braća Rotenberg, međutim, nisu stala tu, već su 2001. osnovali banku SMP koja je uskoro počela poslovati i s ruskim državnim plinskim gigantom Gazpromom, i to po vrlo profitabilnim uvjetima za Rotenbergovu banku. Rotenbergov biznis nastavio je cvjetati: energetsko-građevinsku tvrtku SGM osnovao je 2008. tako što je kupio pet tvrtki od Gazproma za 348 milijuna dolara. Već iduće godine SGM je imao preko 2 milijarde dolara prihoda.
Dobio ugovore od 7 milijardi $ za Olimpijske igre, sporio se s bivšom suprugom za vilu u Londonu
Putinov stari prijatelj fino je zaradio i povodom Zimskih olimpijskih igara u Sočiju 2014., kad je dobio ugovore za izgradnju infrastrukture vrijedne čak 7 milijardi dolara, uključujući obalnu autocestu i podvodni plinovod. Ipak, nakon što je postao meta američkih sankcija, prodao je svom sinu Igoru znatan dio svog poslovnog carstva.
69-godišnji Rotenberg završio je lani i u britanskim medijima zbog svoje brakorazvodne parnice u sklopu koje se s bivšom suprugom sporio oko luksuzne vile u Londonu, čija se vrijednost procjenjuje na 35 milijuna dolara - iako ni on ni njegova bivša supruga Natalija više nemaju dozvolu boravka u Velikoj Britaniji.
Rotenbergu je, naime, ulaz u Veliku Britaniju zabranjen 2014. u sklopu navedenih sankcija, da bi zatim britanska vlada i Nataliji Rotenberg 2018. odbila produljiti vizu. Naravno, Rotenberg je samo jedan u nizu ruskih oligarha koji su pokupovali luksuzne nekretnine, imanja, ali i tvrtke, medijske kuće, pa i nogometne klubove u Velikoj Britaniji.
Kako je otkrio London Times, Rotenbergovi odvjetnici tvrdili su u ovoj parnici da vila u londonskom Surreyju ustvari nije njegova, već da je vlasnik misteriozna tvrtka registrirana 2012. na Britanskim Djevičanskim otocima, poznatoj "offshore" oazi za tajne račune. Međutim, ta je tvrtka financirana zajmom koji joj je dala Rotenbergova tvrtka. Sudac je, logično, zaključio kako je Rotenberg "pravi praktični vlasnik vile".
Ruska državna televizija u međuvremenu je objavila snimke zgrade na kojoj traju radovi i daleko je od luksuza koji opisuje Navalni, što smatraju dokazom njegovih manipulacija. Navalnijevi saveznici pak tvrde da radovi na rezidenciji traju zbog građevinskih propusta i da je Vladimir Putin njezin stvarni korisnik.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati