Trumpov opoziv je sve izgledniji. I njegovi će glasati za rušenje?
ISTRAGA o opozivu američkog predsjednika Donada Trumpa koja je pokrenuta u srijedu u Zastupničkom domu Kongresa, vjerojatno je najteža afera u kojoj se Trump dosad našao.
Zbog optužbe da je pritiskao ukrajinskog predsjednika da istraži bivšeg američkog potpredsjednika i svog vjerojatnog protukandidata Joea Bidena, mogao bi na kraju biti opozvan. No i Bidenovim demokratima i Trumpovim republikancima odavno je jasno da su šanse za opoziv vrlo slabe zbog odnosa snaga u Kongresu.
Naime, u donjem domu Kongresa, Zastupničkom domu, pokretanje opoziva će vjerojatno biti izglasano po završetku istrage koju vodi Kongresni odbor za pravosuđe. Tu demokrati imaju uvjerljivu većinu, 235 prema 198.
No to je tek druga faza opoziva, ekvivalent podizanju optužnice. Nakon toga se u Senatu provodi ekvivalent suđenju, na kojem predstavnici Zastupničkog doma djeluju kao tužitelji, senatori kao porotnici, a predsjeda predsjednik Vrhovnog suda SAD-a.
Tu je, pak, politička ravnoteža znatno drukčija: republikanci imaju većinu od 53 prema 45 zastupnika, uz dva neovisna koji obično glasaju kao i demokrati. Ali da stvar bude gora po demokrate, za potvrdu opoziva, odnosno osudu predsjednika, potrebna je dvotrećinska većina u Senatu koji ima 100 članova.
I njegovi će glasati protiv?
Dosad smo mogli opravdano pretpostavljati da će republikanci, bilo u Zastupničkom domu ili u Senatu, oko opoziva uglavnom glasati po stranačkoj stezi. Uz sve Trumpove afere, one oko ruskog miješanja u izbore i mogućeg dosluha s Rusima, o čemu je specijalni tužitelj Robert Mueller više od dvije godine vodio istragu, ili brojne druge koje ga prate, republikanci su gotovo do jednoga ostali privrženi Trumpu.
Neki su ga branili i uporno spinali u njegovu korist, a neki su o svemu šutjeli, no činilo se da će ga bez obzira na sve štititi svojim glasovima. Demokrati i Trumpovi kritičari u medijima i drugdje uzalud su apelirali na republikance koji privatno izražavaju svoju ozbiljnu zabrinutost oko Trumpovog ponašanja - da to učine i javno.
Međutim, najnovije informacije dovode to u pitanje. Jeff Flake, bivši republikanski senator iz Arizone kojem je mandat istekao početkom godine, jedan je od rijetkih koji je javno kritizirao Trumpa iako je uglavnom glasao u skladu s republikanskom stranačkom stegom.
Flake je jučer na Texas Tribune Festivalu izjavio da bi u slučaju da glasanje o Trumpovom opozivu u Senatu bude tajno, za opoziv glasalo čak 35 republikanaca.
To je prvo prenio Nicky Woolf, urednik lista New Statesman America, a zatim i ljevičarski YouTube kanal The Young Turks, ali i Trumpu naklonjeni Fox News.
Ako je ova informacija točna, to dramatično mijenja stvari. Naime, s 35 republikanskih glasova i 45 demokratskih, glasova za opoziv bilo bi više nego dovoljno. Naravno, radi se o informaciji iz druge ruke koju treba uzeti s rezervom, ali ona Trumpu itekako daje razloga za zabrinutost.
Osim toga, i podrška opoziva u javnosti je porasla. Prema najnovijoj anketi koju su proveli Politico i Morning Consult, postotak onih koji su protiv opoziva Trumpa zbog pritiska na Ukrajinu i "pakiranja" Bidenu, sada je izjednačen s onima koji se protive takvoj akciji.
43% ispitanika je za opoziv, 43% protiv, a 13% neodlučno. U prošloj anketi samo 36% ispitanika je bilo za opoziv. U svakom slučaju, čini se da se raspoloženje javnosti okreće protiv kontroverznog američkog predsjednika.