Uhićena četvorka ide u zatvor. Jedino Horvat ne ide: "Podmeće mi krtica"
ČETVORKA koju su europski tužitelji uhitili zbog sumnji na malverzacije EU novcem ide u istražni zatvor.
Radi se o bivšoj pročelnici riječkog gradskog Odjela za komunalni sustav Ireni Miličević, njezinom suradniku Eddyju Ropcu, direktorici riječke Čistoće Jasni Kukuljan i Darku Žagaru iz čakovečke tvrtke Žagar.
Odlučio je tako sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu, i to zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja kaznenog djela.
U istražni zatvor ne ide samo prvookrivljeni i dosadašnji vlasnik velike međimurske tvrtke Tehnix Đuro Horvat, i to zbog svojih godina. Horvat naime ima 80 godina i navodno je lošeg zdravstvenog stanja pa za njega EPPO nije ni tražio istražni zatvor.
Odvjetnik Đure Horvata Ante Župić kazao je da je njegov branjenik lošeg zdravstvenog stanja i ima 80 godina, zbog čega je pred njegovom kućom u Čakovcu tijekom pretrage bilo i vozilo hitne pomoći. Horvat je nakon ispitivanja u tužiteljstvu pušten da se brani sa slobode, a zajedno sa suosumnjičenicima odbacio je krivnju za kaznena djela.
Inače, odvjetnik Darka Žagara rekao je kako će se žaliti na odluku o istražnom zatvoru jer njegov branjenik ima 72 godine, no za razliku od Horvata, njemu je određen istražni zatvor.
Horvat: Nisam ništa kriv, podmeće mi krtica
Horvat je u izjavi za novinare u svojoj tvrtki Tehnix nakon što je pušten kući rekao da mu je jasno sve što mu se stavlja na teret, ali da nije kriv. "Ja u tome nisam ništa kriv. Baš ništa, sad sam već dokazao kod advokata i drugih", rekao je Horvat. Dodao je da je njegova tvrtka Tehnix sve svoje proizvode patentno zaštitila, pa tako i za projekt u Rijeci.
"Upoznat sam sa svime. Jasno mi je sve što mi se stavlja na teret i u tome nisam ništa kriv. Osjećam se kao slobodan čovjek, ali malo ranjen. Idemo dalje, mi smo lideri. Imamo 16 zaposlenih i najviše patenata. Sve smo svoje proizvode patentno zaštitili, tako i ovaj projekt koji je u Rijeci. Imamo ovlašteni patent koji nas štiti u svemu. Ovo patentno pravo osigurava nam kompletnu neovisnost nastupanja na tržištu. U EU smo dobili zeleno svjetlo kao najbolji projekt", rekao je, prenosi HRT.
Kaže kako su u Rijeci išli tragom njihovog patenta. "Tamo sam osobno lobirao da se uzme najbolja tehnologija. U međuvremenu smo razvili još bolju tehnologiju. U Hrvatskoj sam vodeći inovator u tehnologijama glede sortirnica i kompostana gdje smo razvili najbolju tehnologiju. Mi nikad nismo bili na krivom putu, ovo je prvi put da sam ja bio pred vlastima.
Pojavila se informacija da je Horvat član SDP-a, no on tvrdi da to nije istina. Tvrdi i da mu podmeće "neka krtica".
"Nisam član nikakve stranke, to su krivo napravili. U Rijeci je politički rat, ali ja u to ne ulazim. Vjerojatno nas je netko prijavio u Rijeci, neka krtica, ne znajući da smo mi dobročinitelji. Žrtva sam ponašanja pojedinaca koji ne cijene uspješne ljude, nego žele da Hrvatska stagnira", rekao je.
EU istražitelji smatraju da je projekt preplaćen za čak pola milijuna eura
Istragom je, kako je ne navodeći imena objavio ured europskog tužitelja, obuhvaćena i Horvatova tvrtka Tehnix koja je na štetu Kohezijskog fonda EU i hrvatskog proračuna nezakonito zaradila preko pola milijuna eura.
EPPO je izvijestio i da je istražnom sucu Županijskog suda u Zagrebu predložio blokadu bankovnog računa osumnjičene tvrtke, odnosno "određivanje privremene mjere osiguranja oduzimanja imovinske koristi".
Nakon uhićenja i pretresa koji su počeli u utorak ujutro u Rijeci i Međimurju, EPPO je izvijestio kako provjeravaju sumnje da su uhićeni počinili zlouporabe položaja i ovlasti vezano uz postupke javne nabave u okviru projekta izgradnje sortirnice otpada u Mihačevoj Dragi.
U srijedu je EPPO priopćio da je istragu pokrenuo na temelju rezultata prethodnih istražnih radnji i kaznene prijave Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta koji sumnja da su nezakonitosti trajale od travnja 2016. do travnja prošle godine.
Za službene osobe Grada Rijeke, kao i odgovornu osobu komunalnog društva u suvlasništvu grada europsko tužiteljstvo sumnja da su poduzeli niz radnji potrebnih da se Horvatova tvrtka odabere za izvođenje radova u projektu izgradnje postrojenja za sortiranje prikupljenog otpada u Mihačevoj Dragi, po neosnovano uvećanim cijenama.
Procijenjena vrijednost projekta, podsjećaju, bila je 3.6 milijuna eura, sufinanciranih iz Kohezijskog fonda s 85 posto prihvatljivih troškova.
"Službene osobe obuhvaćene istragom pokrenule su dva pozivna natječaja za izradu projektne dokumentacije za izgradnju postrojenja za sortiranje prikupljenog otpada, na način da su oba pozivna natječaja organizirana kako bi se u privilegirani položaj stavilo prethodno odabrano društvo, pri čemu se davao dojam da je to društvo dalo najpovoljniju ponudu", priopćio je EPPO.
Horvatovoj tvrtki uvećana cijena radova za 506.000 eura
Nakon zaključenja oba ugovora o izradi projektne dokumentacije službene osobe obuhvaćene istragom, dodaju, "dopustile su odabranom društvu da kreira dio projektne dokumentacije u dijelu koji se odnosi na izgradnju pogona za sortiranje te da definira cijenu svih radova nužnih za određivanje procijenjene vrijednosti planirane javne nabave".
Na taj je način Horvatovoj tvrtki osiguran privilegirani položaj u odnosu na ostale, a cijena svih radova neosnovano je uvećana za najmanje 506 tisuća eura.
Uz to, nakon raspisivanja otvorenog postupka javne nabave, "osumnjičena tvrtka dobila je mogućnost odgovaranja na zahtjeve za pojašnjenja i izmjene, koje su postavljali zainteresirani gospodarski subjekti vezano za pitanja tehničke prirode".
Tim se odgovorima trebao stvoriti dojam da postoje tehnički razlozi za uporabu spornih strojeva i povezane tehnologije i prikriti očigledno pogodovanje osumnjičenom trgovačkom društvu, ističe tužiteljstvo.
Smatraju i da su pri tome službene osobe obuhvaćene istragom zanemarivale sva upozorenja svojih kolega koji su ukazivali na neprihvatljivost predmetnih odgovora i moguće posljedice za Grad Rijeku i sve uključene osobe, uključujući administrativne i kazneno-pravne sankcije.