Umro je Wolfgang Schäuble. Ujedinio je dvije Njemačke pa preživio atentat
BIVŠI njemački ministar financija Wolfgang Schäuble, koji je pomogao izvesti eurozonu iz dužničke krize, preminuo je u 81. godini. Proveo je 51 godinu u njemačkom Bundestagu i odigrao je ključnu ulogu u pregovorima o ponovnom ujedinjenju Njemačke nakon pada Berlinskog zida 1989. godine.
Tada je preživio pokušaj atentata kad ga je ustrijelio psihički nestabilan napadač. Iako nikada nije bio kancelar, Schäublea su mnogi smatrali jednim od najutjecajnijih njemačkih poslijeratnih političara. Aktualni kancelar Olaf Scholz izjavio je kako je Schäuble oblikovao Njemačku više od pola stoljeća i da je zemlja izgubila "oštrog mislioca, strastvenog političara i borbenog demokrata".
U Bundestag ušao kao 30-godišnjak
Za mnoge Grke, Schäuble je bio omraženi lik tijekom dužničke krize u eurozoni, kao arhitekt vrlo nepopularnog programa štednje nametnutog njihovoj zemlji. Bivši ministar financija Yanis Varoufakis poručio je da će mu povijest "oštro suditi", piše BBC.
Wolfgang Schäuble pridružio se konzervativnoj stranci CDU 1965., a ušao je u Bundestag sedam godina kasnije kao 30-godišnjak. Postao je ministrom unutarnjih poslova Zapadne Njemačke i supotpisao ugovor u Istočnom Berlinu koji je ujedinio zemlju u kolovozu 1990. Kasnije je ponovno ujedinjenje nazvao "vrhuncem svog političkog života".
Devet dana nakon formalnog ponovnog ujedinjenja Njemačke, upucan je tijekom predizborne kampanje i koristio je invalidska kolica do kraja života. Nekoliko mjeseci kasnije vratio se na javnu pozornicu sa strastvenim zahtjevom da se glavni grad ponovno ujedinjene zemlje preseli iz Bonna u Berlin.
Prošle godine se povukao iz politike
Došao je na čelo CDU-a 1998., sve dok Angela Merkel nije preuzela dužnost 2000. usred skandala oko stranačkih donacija. Kad je Merkel 2005. postala njemačkom kancelarkom, imenovala ga je najprije ministrom unutarnjih poslova, a kasnije ministrom financija, što je pozicija na kojoj je proveo osam godina usredotočen na uravnoteženje njemačkog proračuna.
Smatra ga se pokretačkom snagom politike štednje koju je usvojila eurozona kao odgovor na dužničku krizu koja je započela 2008. godine. "Dužnička kriza u Grčkoj i krize koje je ona izazvala jasno su upozorenje kreatorima europske politike da ne dopuste da se javni dug gomila unedogled", rekao je u Europskom parlamentu 2011.
Napustivši vladu 2017., Schäuble je postao predsjednikom Bundestaga. Bio je zastupnik s najdužim stažem. U govoru u Europskom parlamentu prije četiri godine istaknuo je da bez europskog ujedinjenja, istoka i zapada, ne bi bilo ponovnog ujedinjenja Njemačke. Iz politike se povukao prošle godine.