WHO se brani: Pravovremeno smo upozorili svijet na koronavirus
TEDROS Adhanom Ghebreyesus danas je branio "pravovremenu" reakciju, kako svoju tako i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), u proglašavanju epidemije koronavirusa međunarodnom izvanrednom situacijom krajem siječnja.
Objava 30. siječnja dala je "dovoljno vremena ostatku svijeta da smisli odgovor" jer je u tom trenutku bilo samo 82 zaraženih i nijedan smrtni slučaj izvan Kine, rekao je Tedros na virtualnoj konferenciji za medije održanoj iz sjedišta WHO-a u Ženevi.
Kazao je i kako je WHO u danima prije proglašavanja globalne opasnosti posjetio Kinu kako bi istražio više o novom virusu.
Tijekom tog posjeta je postignut i dogovor s Kinom da se pošalju istražitelji, dodao je.
Odnos SAD-a i WHO-a
Novinari su ga pitali o odnosima sa Sjedinjenim Državama, najvećim donatorom organizacije, koji je povukao svoje financiranje nakon kritiziranja WHO-ovog upravljanja pandemijom.
"Zapravo smo u stalnom kontaktu i surađujemo", odgovorio je Tedros.
Izrazio je zabrinutost oko "potencijalnog utjecaja" zaraze jer je "počela ubrzavati u državama sa slabijim zdravstvenim sustavima".
Izvršni direktor WHO-a za izvanredna stanja Mike Ryan naglasio je kako organizacija istražuje zabrinjavajuće širenje zaraze na Haitiju, u Somaliji, Sudanu, Južnom Sudanu, Jemenu, Siriji, Afganistanu, Sijera Leoneu i na sjeveru Nigerije.
Tedros je kazao i kako WHO želi surađivati s vladama po pitanju postepenog otvaranja putničkog prometa.
WHO-ov međunarodni odbor medicinskih stručnjaka je zatražio da se razmotre strategije vraćanja prometa u normalu i analiziraju sigurnosne mjere poput brzih zdravstvenih provjera, izolacija i karantena.
"To je teško pitanje jer ovisi o povjerenju između WHO-ovih članica", rekao je Didier Houssin, čelnik tog savjetničkog tijela.
"No to je vrlo važan aspekt i za aktivnosti u mnogim državama koje veoma ovise o zračnom prometu", dodao je.
Restrikcije prometa
Države su ranije uvele stroge restrikcije prometa, a pala je i potražnja za putovanjima pa su mnoge kompanije zaustavile svoje letove te im prijeti bankrot.
To je rezultiralo nestašicom teretnih kapaciteta, što uključuje i ključne potrepštine za borbu protiv koronavirusa.
WHO-ov savjetnički odbor pozvao je države da "izbjegavaju restrikcije međunarodnog prometa hrane, medicinskih i drugih ključnih potrepština".
UNICEF je u odvojenoj objavi upozorio kako je prekid zračnog prometa stvorio velik zastoj dostave cjepiva, što bi moglo rezultirati epidemijama drugih bolesti.
Pandemija koronavirusa odnijela je u svijetu 235.000 života, dok je Europa premašila brojku od 140.000 mrtvih i kontinent je najpogođeniji koronavirusom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati