Svjetska zdravstvena organizacija: Širenje hepatitisa treba zaustaviti smanjenjem upotrebe injekcija
Foto: 123rf
BROJNI novi slučajevi hepatitisa mogli bi se spriječiti kad bi bolnice smanjile upotrebu injekcija koje pridonose širenju te bolesti, izvijestila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Ta UN-ova agencija je uoči sutrašnjeg obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv hepatitisa pokrenula kampanju protiv često nepotrebne upotrebe injekcija.
Po podacima WHO-a svake se godine zaraženim iglicama i transfuzijskom opremom virusom hepatitisa zarazi gotovo dva milijuna ljudi, a na isti se način HIV-om inficira oko 34.000 ljudi.
U gotovo 70 posto slučajeva upotreba injekcije u terapiji u potpunosti je nepotrebna ili se može zamijeniti lijekovima koji se uzimaju oralnim putem, stoji u priopćenju WHO-a.
Najpogođeniji Egipat
Jedna od zemalja koje su najpogođenije ovim problemom je Egipat, rekla je stručnjakinja WHO-a Lisa Hedman.
"Razne vrste injekcijskih igala puno se puta koriste kod različitih pacijenata, omogućujući širenje hepatitisa C koji je potom teško držati pod kontrolom", kazala je.
Oprema za jednokratnu uporabu
U sklopu kampanje WHO od zdravstvenih vlasti traži da započnu s korištenjem opreme za jednokratnu upotrebu, pri čemu će zdravstveni radnici biti zaštićeni od potencijalne zaraze.
WHO želi i da pacijenti postanu svjesni rizika te da od liječnika zatraže lijek koji će uzeti oralnim putem umjesto u injekcijskoj otopini.
"To je odgovornost svih nas i zato od svih tražimo da budu na oprezu", rekla je Hedman.
Po zadnjim podacima WHO-a u 2015. u svijetu je zabilježeno 325 milijuna ljudi koji žive s kroničnim hepatitisom, a iste je godine od bolesti jetre koja se razvije kao posljedica hepatitisa umrlo oko 1,3 milijuna ljudi.