Zašto je Mara Tomašević povukla prijavu? "Žene povlače prijavu zbog straha za život"
Foto: Pixsell/Ivica Galović/Robert Anić
MARA TOMAŠEVIĆ povukla je prijavu protiv svog supruga, požeško-slavonskog župana Alojza Tomaševića kojeg je prijavila za zlostavljanje. Zašto je to učinila? Brojna su nagađanja, no sudeći prema 30-godišnjoj praksi rada sa zlostavljanim ženama, Neva Tolle kaže kako se u takvim slučajevima radi o samo jednom. Strahu za život.
Tolle je voditeljica Autonomne ženske kuće Zagreb koja pruža sklonište ženama koje su žrtve nasilja.
"Ne mogu tvrditi iz kojeg je razloga Mara Tomašević povukla prijave, no mogu reći da se to događa često kad ženama, žrtvama nasilja, partneri ozbiljno prijete", rekla nam je Neva Tolle u razgovoru za Index.
Kad se žene napokon odluče prijaviti nasilje, tada kaže, prijetnje postaju još ozbiljnije, a strah raste do neslućenih razina.
"Ne povučeš li sutra prijavu, ubit ću te", to su izjave kojima nasilni partneri najčešće prijete, a strah kod žene potom raste. To je razlog zašto žene povlače prijave i koriste institut blagodati.
To su situacije kad žene bivaju izložene ozbiljnim, po život opasnim prijetnjama, pa odluče povući prijavu. Je li se to dogodilo kod gospođe Tomašević, ne znam, no praksa u 30 godina je pokazala da je to jedini razlog za povlačenje prijave", kazala je Tolle.
>> Skandalozna izjava HDZ-ove ministrice o nasilnom županu: "To vam je tako u braku"
Pohvalila DORH
S druge strane, navodi i kako ju je izuzetno iznenadila odluka od strane DORH-a da će nastaviti goniti po službenoj dužnosti Tomaševića.
"Iako bi se tako trebalo raditi, na žalost se u praksi to ne radi. No ovaj potez DORH-a je primjer dobre prakse koju trebaju provoditi svi", rekla nam je voditeljica Autonomne kuće.
Pitali smo ju je li gospođa Tomašević nakon istupa u medije imala ikakvu zaštitu, je li ih kontaktirala.
"Autonomna kuća je javno, putem jedne televizije ponudila svu pomoći gđi Tomašević. Nije nam se javila. Žene, osim zbog prijetnji, odustaju od prijave i zbog pritisaka okoline, obitelji, djece, kumova, susjeda, koji ženu stavljaju u još lošiji položaj izjavama poput "Nije u redu da si ga prokazala". Okolina često ismijava ženu umjesto da joj pruži pomoć. Tad žena osjeti da tek nema nikakvu podršku, pa prijetnje nasilnika postaju još intenzivnije. Žena je često stjerana u kut.
No, o ovom problemu treba javno govoriti. Poruka svima je: "Ne, nije nemoguće izaći iz nasilne veze, nemojte šutjeti, nazovite naš telefon 0800 55 44 svaki dan od 10 do 17 sati, zatražite pomoć. Možemo vam pomoći, nemojte trpjeti nasilje i ne vjerujte ministričinoj izjavi da trebate šutjeti jer vas to može koštati ne novih batina nego i života", rekla je Neva Tolle, koja se osvrnula i na izjavu ministrice obitelji Nade Murganić.
Tolle: Izjava ministrice Murganić je skandalozna
Podsjetimo kako je Murganić, komentirajući povlačenje prijave Mare Tomašević, kazala: "To vam je tako u braku."
Tolle kaže kako je ministričina izjava "skandalozna i neprimjerena".
"Ženama koje žive s nasilnicama time je poslala poruku da šute, što nije dobro. Ministrica treba ozbiljnu doedukaciju za funkciju koju obnaša i to u temi nasilja protiv žena. Pokazala je da doista nije kvalificirana u tematici obiteljskog nasilja. Poruka da se ne prijavljuje nasilje jer, ako sve ostane u obitelji, znači da se nasilje zataškava, što je pogubno jer dovodi do povećanog broja nasilja nad ženama.
Ministrica je zaboravila da nasilje protiv žena već dugo nije privatni problem žene, već je riječ o široko rasprostranjenom društvenom problemu. Problem nije moguće riješiti unutar obitelji jer tamo gdje postoji nasilje, nasilnik vodi glavnu riječ. Naravno da s njim nije moguć dogovor. On je nasilan i ona ga se boji. A često pokušaj razgovora o nasilju završava s novom turom batina ili, još gore, femicidom", zaključila je Tolle.