Grljenje donosi niz prednosti, no može izazvati i ovisnost, tvrde stručnjaci
GRLJENJE nije samo pokazatelj simpatija već i sjajan način za dublje povezivanje s partnerom i oslobađanje stresa, a donosi i niz drugih zdravstvenih prednosti, piše Bright Side . Ali postoji i jedna kvaka: može izazivati ovisnost.
Grljenje i maženje oslobađa supstance zbog kojih se osjećamo dobro
Grljenje vam može pomoći izgraditi dugotrajnu i jaču vezu. Djeluje jednako pozitivno kao poljubac prije odlaska na posao, a znanstvenici vjeruju i da može produžiti život do pet godina. Parovi neće poreći da maženje gradi intimnost u vezi, ali mnogi sumnjaju da ih ono čini ovisnicima. Jedan jednostavan hormon je razlog ove romantične ovisnosti: oksitocin.
Ovaj hormon prvo je analiziran kao supstanca koja pokreće porođaj kod žena. Radi se o istoj supstanci koja naređuje mozgu da oslobodi mlijeko za novorođenče. Također je odgovoran za stvaranje povezanosti mama i beba. S vremenom, znanstvenici su shvatili da ovaj hormon proizvodi osjećaje sreće, topline i ljubavi. Općenito, zbog njega se osjećamo dobro.
Kako vaše tijelo postaje ovisno o vašoj srodnoj duši?
Znanstvenici su također otkrili da mozak otpušta oksitocin u velikim količinama kada ostvarujemo tjelesni kontakt s nekim tko nam je važan. Jednostavno rečeno, zbog ovog naša tijela to žele sve više. Dakle, ako se vaš partner obožava grliti s vama i ponekad izgleda opsjednuto, za to može postojati znanstveno objašnjenje.
Oksitocin smanjuje mogućnost prevare
Ljudi su monogamna bića koja imaju potrebu stvarati obitelj. Ali stručnjaci i dalje pokušavaju shvatiti zašto je to tako. Prema teoriji evolucije, muškarci bi trebali željeti širiti svoje gene, što bi mogli postići u vezama s više žena. Iznenađujuće, oksitocin može igrati ulogu u tome ostaju li vjerni.
Istraživanje koje je proveo psihijatar Rene Hurlemann sugerira da česti naleti oksitocina čine naše partnere još i privlačnijima. Osim toga, konstantno oslobađanje oksitocina pokreće otpuštanje dopamina, još jednog hormona koji čini da se osjećamo dobro. Nije onda ni čudno što možemo postati ovisni o ljudima s kojima se grlimo. Možda je razlog kemijske prirode.