Dražen Petrović - vječna inspiracija novim generacijama košarkaša
JOHN HAREAS, američki spisatelj i autor velikog broja knjiga posvećenih košarci, specijaliziran za praćenje najbolje lige na svijetu, NBA-a, posvetio je članak u čast velikana hrvatske i svjetske košarke, nikad prežaljenog Dražena Petrovića.
Članak je objavljen na službenim stranicama NBA lige, a objava članka podudara se s najavom izgradnjom spomenika Draženu pred Draženovim domom u Zagrebu.
Draženove nevjerojatne statistike ušle su u košarkašku povijest. Dražen je na jednoj utakmici postigao 114 koševa, ubacivši 40 od 60 šuteva. Za braniča koji ima 67% posto šuta tijekom cijele utakmice, to je stvarno puno, piše Hareas.
"Moj idol dok sam odrastao bio je samo jedan - Dražen. Bio je poznat po tome što je provodio sate i sate u dvorani vježbajući sve moguće vrste šuteva." - kazao je hrvatski reprezentativac i bek-šuter Utaha, Gordan Giriček, u razgovoru s autorom članka.
Ne samo da je bio jedan od najvećih i najsposobnijih igrača koji su se pojavili u ligi, već je bio i jedan od najboljih šutera NBA lige, iako je odigrao samo četiri sezone, odnosno 290 utakmica, stoji u članku.
Petrović je prvi stranac koji je došao "preko Bare" i uspio se savršeno uklopiti u NBA, dajući primjer sljedećim naraštajima koji su ga slijedili.
Dražen je zabijao 37,7 koševa po utakmici u četiri sezone koliko je igrao u zagrebačkoj Ciboni. Proglašen je četiri puta hrvatskim sportašem godine, te osvojio MVP nagradu za najkorisnijeg igrača na Europskom prvenstvu 1989. godine.
Portland Trail Blazersi izabrali su Dražena na Draftu 1986 godine u trećoj rundi (ukupno 60. pick), a karijeru u NBA-u je krenuo u sezoni 1989./90.
Dražen je svoj put ka uspjehu u stranoj zemlji dijelio sa srpskim košarkašem Vladom Divcem, koji se iste godine pridružio LA Lakersima.
"Čuli smo se gotovo svaki dan, hrabreći jedan drugog i pokušavajući opstati. Bilo je to teško razdoblje. Dražen je znao da može igrati, no nije dobio priliku za dokazivanje." - kazao je Vlade Divac o Draženu.
Bio je to period kada je Clyde Drexler gurnuo Dražena na klupu. Nakon transfera u New Jersey Netse početkom 1991. godine Clyde Drexler je predvidio da će Dražen učiniti veliku karijeru.
"Slušajte me, ovaj će dečko All Star momčadi Istoka donijeti dominaciju u sljedeće dvije godine. To vam garantiram. Nikad niste vidjeli da netko ovako šutira, ili toliko vježba." - kazao je Drexler.
Petrović je bio neustrašiv na terenu, bez obzira jel se radilo o imenima poput Jordana ili Millera.
"Dražen je trebao pričekati da postane uspješan, no uspio je." - kazao je autoru Dino Rađa koji je odigrao četiri sezone za Boston Celticse sredinom 90-tih.
"Sjedio je dvije godine na klupi u Portlandu, ali je onda dođao u Netse i postao zvijezda." - dodao je Rađa.
To je ujedno bila i nezaboravna sezona u kojoj je u prosjeku postigao 22,3 poena po utakmici uz 52 posto šuta, uključujući i 45 posto šuta za tri poena. Ipak, Dražen nije uspio ući u All Star momčad, jer su ga glasovi medija smjestili u treću All Star momčad.
Manje od dva tjedna nakon što je proglašen jednim od 15 najboljih igrača u NBA ligi, Petrović je poginuo.
"Svima nas je taj trenutak uzdrmao. Mi iz reprezentacije bili smo poput obitelji." - kazao je veteran NBA Toni Kukoč.
"Provodili smo dosta vremena tijekom ljeta, skoro četiri mjeseca, svakoga dana. Trenutak kad smo izgubili Dražena bio je vrlo težak period." - dodao je Kukoč.
"Iako su njegov život i karijera prekinuti prerano, njegov učinak i mjesto u košarkaškoj povijesti će nastaviti inspirirati generacije koje dolaze. Ne samo službeno u prostorijama Kuće slavnih u Naismithu, već i u srcima i mislima koji su imali sreće vidjeti Dražena na djelu." - zaključuje Hareas.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati