Epilog slučaja Malta - gubitnici svi osim huligana
DIVLJANJE skupine primitivaca koji se vole nazivati hrvatskim navijačima nanijelo je ogromnu štetu Hrvatskoj. Na gubitku su svi, prvenstveno sami Hrvati koje će nakon sramote u La Valleti, Maltežani ali i mnogi drugi još dugo promatrati kao potencijalne huligane i divljake.
Vijest o divljanju hrvatskih kvazinavijača odjeknula je sportskim svijetom, malo koji medij nije prenio makar agencijske vijesti o dosad najvećim navijačkim neredima u povijesti Malte. Nema sumnje da su šanse Hrvatske za dobijanje organizacije EP-a u nogometu ovim drastično smanjene, ako ne i potpuno uništene, što je potvrdio i HNS-ov povjerenik za sigurnost, Zoran Cvrk.
Na gubitku je i većina normalnih navijača Hrvatske, koje će u budućnosti na svim gostujućima utakmicama naše reprezentacije gledati drugim očima, kao primitivce s Balkana koji izazivaju nerede, napadaju VIP goste, domaće navijače i policiju.
Hrvatski nogometni savez u roku od dva tjedna bit će drastično financijski kažnjen, a unatoč tvrdnjama koje dolaze iz vrha HNS-a, najgora kazna Hrvatskoj mogla bi biti ona "nevidljiva". Lennart Johansson, švedski predsjednik UEFA-e, sigurno na raspolaganju ima niz formalnih i, što je još važnije, neformalnih mjera kojima može usporiti ako ne i potpuno zaustaviti put naše reprezentacije prema Njemačkoj.
Ne treba zaboraviti da Hrvatska odlučujući susret za plasman na SP igra upravo s Lennartovom Švedskom, u prvom susretu sa Šveđanima smo uz puno sreće i jedan ogroman sudački previd osvojili tri boda, nema sumnje da će na Maksimiru biti puno teže, dijelom zahvaljujući i neredima na Malti.
Naravno da su organizatori utakmice na Malti mogli bolje obaviti svoj posao, naravno da se policija mogla bolje pripremiti (kraj susreta na stadionu u La Valleti dočekalo je ravno pet policajaca!), te da je reagirala posve neprimjereno spuštajući se na razinu huligana, ali ništa od toga nije i ne može opravdati šačicu primitivaca koji su započeli sukob i nepovratno uništili dobru sliku koju su o nama dosad imali Maltežani, ali i mnogi drugi.
Oni koji pokušaju opravdati navijačko divljanje u Malti, zemlja koja je među prvima priznala neovisnu Hrvatsku, pseudoargumentima o sličnim navijačkim divljanjima na sportskim natjecanjima širom Europe, trebali bi se zapitati zbog čega se moramo uspoređivati s najgorima?
Demoliranje stadiona, napad na policiju i gostujuće navijače ne mogu se i ne smiju se ničim opravdati, neovisno o lošoj reakciji malteške policije.
Na Malti su uhićena 103 navijača Hrvatske, od čega velik dio uopće nije sudjelovao u neredima, a da je pravo nešto sasvim različito od pravde dokazao je i ekspresni sudski postupak po kojem je malteški sud na sedam mjeseci zatvora uvjetno osudio sve one koji su priznali krivnju.
Pravi huligani, koji su izazvali nerede u La Valleti, smijali su se kad su saznali da će proći bez prave kazne, a oni nevini, koji su također priznali krivnju saznavši da je to najbrži način da se vrate kućama, ostali su u suzama jer su osuđeni za (ne)djelo koje nisu počinili.
Kako je u razgovoru za HTV kazao ravnatelj policije Ivan Franić, hrvatska policija će po povratku svih navijača i huligana s Malte detaljno razmotriti postoje li kakvi dodatni elementi po kojima bi se dali pokrenuti novi postupci protiv izazivača nereda, ali to je mala utjeha, Hrvatskoj je već nanešena nenadoknadiva šteta.
No, Franić je također potvrdio da se registriranim huliganima ne može zabraniti odlazak na sportska natjecanja u inozemstvu, nego samo u Hrvatskoj, što bi trebalo biti promijenjeno kad na snagu stupe predložene izmjene i dopune tzv. Zakona o navijačima.
Ono što najviše zabrinjava je postojeća praksa provođenja dotičnog zakona. Otkad je isti na snazi, po njemu je policija podnijela nešto više od tisuću prijava, a rezultati rada sudova su sljedeći: samo 15-orici huligana izrečena je zaštitna mjera zabrane odlaska na sportska natjecanja, manje od desetorice kažnjena su kaznom zatvora (u prosjeku od 7 dana!), najveći dio izrečenih kazni novčane je prirode, dok se prosječna visina kazne kreće oko 900 kuna.
Uz takvu sudsku praksu, nije nimalo čudno da se huligani ne boje i dalje izazivati nerede i stvarati atmosferu straha i kaosa na sportskim borilištima. Primjera radi, analognim zakonom u Srbiji je za navijače koji utrče u teren, bacaju predmete i pokušavaju se fizički obračunati s neistomišljenicima, predviđena zatvorska kazna od jedne do pet godina. Kod nas im sudovi "odrape" nekakvu sićušnu novčanu kaznu, a ako i završe u zatvoru (manje od deset huligana na više od 1000 prijava!), trajanje zatvorske kazne je smiješno nisko.
Jedini koji nisu ništa izgubili na "slučaju Malta" su upravo huligani koji su izazvali nerede. Vraćeni su u Hrvatsku bez ikakve prave kazne, a teško je povjerovati da se isti ti huligani neće već u nedjelju pojaviti na derbiju Dinamo - Hajduk.
Zaključak je, kao i u većini slučajeva hrvatske blamaže pred svijetom, isti kao i obično. Protiv kriminalaca, a huligani to jesu u pravom smislu te riječi, pravosuđe mora reagirati puno energičnije negoli dosad, a hoćemo li i kada dočekati dan kad će huligani i primitivni razbijači biti dostojno kažnjeni za svoja nedjela, pokazat će buduće vrijeme.
N.B.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati