Gdje su i za koga igraju: Hrvatska ima 299 nogometnih "gastarbajtera"
Foto: AFP
HRVATSKI nogomet, barem kad je riječ o domaćim klubovima, vrlo loše stoji u usporedbi s ostalim europskim ligama, ali naši nogometaši ostvaruju velike karijere u inozemstvu.
Potaknuti nedavnim tekstom srpskih "Novosti" o 320 srpskih nogometaša koji kruh zarađuju u inozemstvu, istražili smo gdje su i za koje sve klubove igraju hrvatski nogometaši. Naravno, nemoguće je odrediti točan broj igrača koji igraju za strane klubove jer određen broj njih igra u amaterskim klubovima širom svijeta, a ima i onih sa dvojnim državljanstvom.
Za strane klubove širom svijeta trenutno igra 299 hrvatskih nogometaša. Najviše je Hrvata, razumljivo, u susjednim državama, a dresove BiH klubova nosi njih 26, dok ih je 14 u Sloveniji. U Albaniji igraju dvanaestorica, dok ih je sedmero u mađarskoj prvoj i drugoj ligi.
Zanimljivo je da dva Hrvata igraju u srpskoj Superligi. Vratar Marko Šimić potekao je iz Dinamove škole, odigrao je za mlađe kategorije hrvatske reprezentacije 17 utakmica, a onda preko niželigaša ZET-a prešao u srpsku Jagodinu. Drugi je napadač Gavro Bagić koji je osječki Metalac zamijenio Hajduk Kulom.
Klubovi "liga petice" zapošljavaju 26 hrvatskih igrača, u Bundesligi ih je 16 i naši "gastarbajteri" vrijede više od 63 milijuna eura. Olića, Petrića, Rakitića, Lakića i ostale slijede šestorica iz engleskih klubova koji vrijede 59,7 milijuna eura. Zanimljivo, čak su četvorica u istom klubu - Tottenhamu, dok Klasnić i Kalinić zabijaju za Bolton, odnosno Blackburn. Ono što bode u oči je činjenica da Hrvatska ima samo dva igrača u Italiji i Španjolskoj. U Seriji A je to Igor Budan, u Primeri Mate Bilić.
Gledano po vrijednosti igrača, nakon Bundeslige i Premierlige slijedi ukrajinska Premier liga. Tamo imamo pet igrača (Srnu, Eduarda, Vukojevića, Bartulovića i Đuričića) čije noge ukupno vrijede 35.400 milijuna eura. Slijedi grčka liga (10 igrača ukupne vrijednosti 11.110 milijuna), zatim Turska (devetorica vrijedni 10.950)...
Hrvatski igrači nastanili su se diljem Europe, tako su Dejan Školnik, Kristijan Pavlović, i Danijel Stojanović u Portugalu, Saša Kolić igra u Litvi, Bojan Stefan Ljubičić je na Islandu, Jurica Puljiz u Latviji... Ostali igraju po nižim europskim ligama, uglavnom u Njemačkoj i Austriji.
Od Hrvata izvan Europe trojica su u Izraelu (Ivan Mance, Dario Zahora i Tvrtko Kale), Mato Neretljak i Mihael Mikić su u Japanu, Kruno Lovrek u Južnoj Koreji, a Dario Jertec u Saudijskoj Arabiji. Zanimljivo, niti jedan Hrvat, barem prema Transfermarktu, ne igra u Južnoj ili Sjevernoj Americi.
Što se tiče vrijednosti igrača najskuplji je Luka Modrić koji je procijenjen na 22 milijuna eura, Srna vrijedi 16, Ćorluka 15, Kranjčar 13, Petrić 11, dok Rakitić i Eduardo vrijede po devet milijuna eura.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati