Jesu li ozljede nogometašica učestale zato što im travnjaci nisu prilagođeni?

U POSLJEDNJIH nekoliko godina zabilježeno je više ozbiljnih ozljeda u ženskom nogometu. Postavlja se pitanje može li vrsta terena na kojem igraju biti jedan od uzroka? Prošli tjedan takvu je tezu iznio izvršni direktor Brightona Paul Barber te je pozvao na istraživanje koje bi potvrdilo njegovu tezu.
Brighton planira izgraditi novo, posebno dizajnirano igralište za žensku ekipu do sezone 2027./2028. i pritom istražuje sve znanstvene spoznaje koje bi omogućile najbolje moguće uvjete. To uključuje i ispitivanje jesu li površine koje su izvorno namijenjene muškarcima adekvatne za žene. A ako nisu, što je najbolje rješenje?
Na kakvim terenima trenutačno igraju nogometašice?
Većina nogometnih terena najvišeg ranga danas je hibridna, što znači da se radi o sintetičkoj podlozi kroz koju raste prava trava. Ti se tereni doimaju poput prirodne trave, ali se mogu obnavljati svake godine. Također su izdržljiviji, što omogućuje drenažu i ponovno korištenje za utakmice.
Međutim, većina tih terena na kojima se igra muška Premier liga sastavljena je od 95% pijeska i 5% polietilenskih vlakana koja sprječavaju zadržavanje vode. Klubovi Ženske Superlige (WSL) koriste različite stadione tijekom sezone, ali svi tereni ispunjavaju minimalne standarde koje propisuje liga.
Stadion Broadfield u Brightonu jedan je od rijetkih s prirodnom travom u WSL-u, dok većina klubova igra na hibridnim terenima. Arsenal, Aston Villa i Leicester City koriste glavne stadione svojih muških momčadi, ali povremeno igraju i na sekundarnim lokacijama.
West Ham je jedini klub WSL-a koji prošle sezone nije odigrao nijednu utakmicu na stadionu svoje muške momčadi. Stadion Bescot, na kojem igra Walsall iz League Two, koristi se za utakmice Aston Ville u Liga kupu i FA kupu te je nedavno renoviran.
Crystal Palace, koji je izborio promociju iz Women's Championshipa, većinu utakmica igra na stadionu VBS Community, čija je površina ove sezone zamijenjena novim hibridnim terenom. Drugi stadion Leicester Cityja, stadion Pirelli u Burton Albionu, ima umjetnu travu i koristi se samo kada dođe do preklapanja u rasporedu utakmica.
Postoji li povezanost s rizikom od ozljeda?
Iako je malo istraživanja provedeno posebno za sportašice, puno podataka je prikupljeno općenito u nogometu. Istraživanja su obuhvatila sve, od prianjanja i tvrdoće površine, preko visine odskoka lopte, udaljenosti kotrljanja, do apsorpcije udarca.
Neil Rodger, glavni konzultant u STRI Grupi koja se bavi razvojem sportskih površina, priznaje kako je potrebno više istraživanja da bi se utvrdila povezanost između rizika od ozljeda kod nogometašica i određenih vrsta terena.
"Nikada to nismo razdvajali na muški i ženski nogomet. Uvijek smo jednostavno dizajnirali nogometne terene", rekao je Rodger za BBC.
Povijesno gledano, postojali su nesigurni tereni i u muškom i u ženskom nogometu. U današnjem profesionalnom nogometu to više nije čest slučaj. Kvaliteta terena u Premier ligi je izuzetna, a osoblje koje ih održava vrlo sposobno. Ipak, potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdila eventualna povezanost.
Rodger je dodao kako nije poznato postoji li vrlo suptilna razlika između onoga što je optimalno za muške i za ženske utakmice, no istaknuo je da veliki broj utakmica na zajedničkim stadionima svakako utječe na smanjenje kvalitete terena.
"Arsenalove nogometašice igraju mnogo utakmica na Emiratesu, a teren se priprema u skladu s istim visokim standardima kao i za muške utakmice. Više korištenja znači više održavanja. To je svakako jedan od čimbenika", dodao je Rodger.
Što o tome misle same nogometašice?
Rehanne Skinner, trenerica West Hama koja ima iskustva u WSL-u i na međunarodnoj razini, susrela se s mnogim vrstama terena. No, smatra da nije presudna vrsta podloge, već način na koji se upravlja kvalitetom terena.
"Ključ je u ulaganju u kvalitetu terena ili upravljanju stadionima tako da se smanji broj utakmica na istom terenu. Često dijelimo stadion s drugom momčadi, što znači da tereni trpe jako puno, a televizijska produkcija često prikrije stvarno stanje. Kada stojite na terenu, izgleda sasvim drugačije. Zaključak je da se sve svodi na broj utakmica koje se igraju na terenu", kaže Skinner.
Bivša igračica Chelseaja Claire Rafferty tijekom karijere je pretrpjela puknuće prednjeg križnog ligamenta i smatra da je teren bio jedan od faktora. Iako nije o tome razmišljala dok je igrala, sada smatra kako je zanimljiva ideja da tereni prilagođeni muškarcima možda nisu optimalni za žene.
"Jedina dvojba je hoćemo li postaviti dodatne prepreke ako uvedemo terene isključivo za žene? Kad govorimo o amaterskom nogometu, ograničavamo li time pristup? Idealni teren za mene bio bi teren s prirodnom travom. I visina trave može imati utjecaj. Ako je trava previsoka, povećava se rizik da se kopačke zaglave. Ako je preniska i suha, gubi se ravnoteža", rekla je Rafferty.
Treba li provesti više istraživanja?
Bivša Arsenalova nogometašica Jen Beattie rekla je kako postoji niz različitih faktora koji mogu pridonijeti ozljedama, ali da igrališta ne bi trebala biti primarni fokus. Tri poznate nogometašice – Vivianne Miedema, Beth Mead i Leah Williamson – pretrpjele su ozljede dok su igrale za Arsenal, a napadačica Chelseaja Sam Kerr ozlijedila se u siječnju 2024. i još se oporavlja.
"Teško je izdvojiti jedan uzrok. Mislim da razdvajanje muških i ženskih terena samo još više udaljava te igre, umjesto da se fokusiramo na važnije stvari. Ako govorimo o ozljedama ligamenata, one su više povezane s kondicijom i tjelesnom pripremom", kaže Kerr i nastavlja:
"Treba nam više istraživanja o zdravlju žena jer smo jednostavno drugačije građene. To je znanstvena činjenica. Prioritet treba biti istraživanje ženskog zdravlja, a ne nužno različitih terena. Pojma nemam kako bi to u logističkom smislu uopće funkcioniralo."
Nekoliko klubova sada prati menstrualne cikluse igračica nakon što su istraživanja pokazala povezanost s ozljedama ligamenata. Također su provedena istraživanja organizacija poput Europske asocijacije klubova (ECA) o tome kako različita obuća može utjecati na rizik od ozljeda.
"Mislim da je potrebno više istraživanja posvećenog isključivo ženama. Žene imaju nešto drukčiju građu, šire bokove zbog poroda i labavije ligamente tijekom menstruacije. No, mislim da je potrebno više istraživanja, kao i dodatno jačanje mišića oko koljena. Ja jednostavno nisam imala sreće. Ušla sam u duel i koljeno je jednostavno popustilo. Mislim da nije bilo nekog dubljeg razloga. Čista slučajnost", rekla je bivša engleska napadačica Ellen White, koja je također doživjela ozljedu ligamenata.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati