Mamić lupeta, boji se teškog progona za zločinačku organizaciju u Dinamu
ZDRAVKO MAMIĆ objavio je na svojem Facebook profilu preslike ugovora o posudbama kojima želi dokazati kako je od 2003. do 2007. Dinamovim igračima, trenerima i menadžerima isplaćivao vlastiti novac.
> Mamić objavio da je kamatario Dinamo
Bjegunac od hrvatskog pravosuđa i čovjek koji je iz Dinama, prema pravomoćnoj presudi, ilegalno izvukao preko 116 milijuna kuna time želi dokazati da je spasio klub u trenucima kada su mu svi drugi okrenuli leđa. Međutim, njegova uloga u previranjima unutar Dinama na prijelazu tisućljeća je bitno drugačija od one kakvom ju želi prikazati.
Mamić je s kumom Ćirom i vrhuškom HDZ-a Dinamu nabijao dugove
Zdravko Mamić 2002. godine ponovno ulazi u Dinamo, klub u kojem je prethodno bio suvlasnik. Dinamo, odnosno Croatia, između sredine devedesetih i početka nultih u trodiobi je vlasti između njega, Ćire i HDZ-a generirao oko 300 milijuna kuna duga i bio pred gašenjem.
Unatoč tome politika spašava Dinamo u poznatoj pravno-logičkoj vratolomiji. Naime, tada su istovremeno postojala dva Dinama. Prvi je bio Dinamo športsko dioničko društvo, a drugi je bio Dinamo udruga građana.
2004. godine svi se nagomilani dugovi prebacuju na Dinamo šdd koji se gasi. Svi igrači, tvrtke i država kojima je Dinamo ostao dužan nisu se mogli naplatiti jer taj subjekt (šdd) više ne postoji. Istovremeno, Dinamo udruga građana uzima sve beneficije ugašenog subjekta - i dalje igra u prvoj ligi, nasljeđuje sve igrače koji su htjeli ostati i počinje poslovati od nule.
Klub je u bezizlaznoj situaciji spasila jedino i isključivo politička volja, kao što je to radila i prije i poslije s drugim klubovima, poput Cibone i Hajduka. Model i forma nisu bili identični, sukus i poanta su isti. HDZ je često instalirao stranački kadar na rukovodeće pozicije velikih hrvatskih klubova i upumpavao državnu lovu stvarajući od njih državne/regionalne projekte, što je već trebalo, za kupovanje socijalnog mira i/ili glasova.
Zdravko Mamić nije bio heroj koji je božanskom intervencijom spasio klub. Suprotno tome, bio je aktivni sudionik razdoblja, najprije kao HDZ-ov posilni, a kasnije i kao suvlasnik, u kojem je Dinamo generirao nezapamćene gubitke. Klub je veliku financijsku štetu pretrpio, između ostalog, i kada je "sponzor" pod fantomskim imenom Majan Dabić napao delegata nakon utakmice s Auxerreom. Dinamo je zbog nereda izbačen iz Europe.
Zdravko Mamić je dogovarao pozajmice i kamate od Zdravka Mamića
Način na koji je Mamić iskoristio borbu za vlast u Dinamu dobro je poznat. Ulazi u klub sa 150 igrača iz svoje agencije koje ne može ni prodati nigdje drugdje osim u Dinamu. S jedne strane, kao ovlaštena osoba za zastupanje Dinama dogovara pozajmice od samog sebe, dok radi na tržištu s transferima igrača iz vlastite agencije.
Da bismo to što slikovitije prikazali, uzet ćemo za primjer njegov prvi veliki transfer, onaj Boška Balabana u Aston Villu, vrijedan šest milijuna funti.
Mamić u tom trenutku, kako su pisali mediji i izjavljivali akteri, nastupa kao igračev menadžer, Dinamov čelnik i klupski vjerovnik. Od šest milijuna funti, Mamić s Dinamovog računa uzima pet koje dijeli između sebe i igrača. Od preostalog milijuna koji stiže u klupsku blagajnu ubire kamate u visini između 4 i 6% na račun novca koji je (navodno) posudio Dinamu.
Čak i da je posuđivao svoj novac, Zdravko Mamić je samo štitio vlastitu investiciju koja mu se stostruko isplatila i bio je u očitom sukobu interesa jer je kao Dinamov čelnik gurao u momčad igrače iz svoje menadžerske agencije.
Upravo su ti poslovi desetljećima kasnije doveli Mamića i njegov klan do optužnice za udruživanje u zločinačku organizaciju koja je transferima igrača, fiktivnim uslugama i tvrtkama ispumpavala novac iz Dinama. Ta famozna druga optužnica puno je teži slučaj za Mamića od pravomoćne presude zbog koje je pobjegao iz Hrvatske u BiH.
Mamić normalno dizao novac s Dinamovog računa
Podsjetimo, 2002. godine (tada blokirani) Dinamo je otvorio račun u Klagenfurtu. Radilo se o računu na koji su Siemens i još nekoliko sponzora uplatili oko tri milijuna eura. Međutim, i Mamić i Barišić su priznali da se u praksi radilo o računu s kojeg je Zdravko Mamić dizao novac kako god je htio. Mamić je imao odriješene ruke da s Dinamovog računa diže novac, isplaćuje na ruke igrače i menadžere, a ponešto prikazuje kao posudbu vlastitog novca na koji ubire kamatu.
S obzirom na to da je ovih dana na svojoj Facebook stranici objavio preslike svih tih posudbi, postavlja se pitanje zašto među tim posudbama ima i ugovora iz 2006. godine. Radi se o periodu od dvije godine u kojem Dinamo nije bio u blokadi i u kojem je politika posisala 250 milijuna kuna duga, a klub je ostvario transfere u vrijednosti od 100 milijuna kuna. Zašto je tada klubu trebao novac i zašto su ljudi iz vrhuške Dinama i dalje koristili taj račun?
Klan Mamić pao jer je uletio pod radar FBI-ju, Švicarci razbucali posao. Index je o tome pisao godinama
Zdravko Mamić pao je jer su njegove aktivnosti ušle pod radar poreznog odreda FBI-ja, a ozbiljne istrage vodili su austrijski i švicarski istražitelji koji su pomogli hrvatskom USKOK-u u lovu na Mamića. Švicarska tužiteljica koja je vodila istragu za Index je otkrila njezine detalje i kazala kako su transferi preko letter box kompanija, otvorenih u švicarskom kantonu Obwalden, a povezanih s Mariom Mamićem, bili fiktivni te kako se prema njihovim saznanjim i tijeku novca, bogatila samo obitelj Mamić. Švicarka koja je vodila i istragu protiv čelnika Fife zbog korupcije afere, kazala nam je da je iznenađena dimenzijama slučaja Mamić. Akciju takvih razmjera, u koju su se uključile međunarodne institucije borbe protiv organiziranog kriminala, Mamić će sada teško svesti na priču o politički montiranom procesu.
> Njemačka televizija objavila film o Mamićima, Kolindi i kriminalu u Dinamu
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati