Pekinška žetva donosi najveći broj medalja u povijesti Hrvatske?
ŠTO SE EKIPNIH sportova tiče najviše izgleda imaju rukometaši i vaterpolisti, dok je naš pojedinačni adut broj jedan Blanka Vlašić.
Hrvatsku na Olimpijskim igrama u Pekingu prvi puta u povijesti predstavlja više od sto sportaša. Na ovim igrama imamo priliku uzeti i najveći broj medalja od kada smo nastupili prvi puta, a to je bilo na ljetnim Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. godine. Podsjetimo u Ateni smo osvojili velikih pet medalja što je najviše do sada.
Povijesni pregled nastupa hrvatskih sportaša na olimpijskim igrama
Vraćajući se u povijest odlazimo na sam početak. Dakle, 1992. godine u Barceloni, na našem prvom pojavljivanju na olimpijskim igrama, osvojili smo tri medalje.
Naravno, ona koja je ostavila velikog traga u svjetskom sportu je srebrna medalja na košarkaškom turniru. Fenomenalna hrvatska reprezentacija predvođena Draženom Petrovićem, Tonijem Kukočom i Dinom Rađom je u finalu izgubila od američkog Dream Teama predvođenog Michaelom Jordanom, Magicom Johnsonom i Larryem Birdom. Osim košarkaša tada su dvije brončane medalje uzeli tenisači, točnije Goran Ivanišević u pojedinačnoj konkurenciji te u konkurenciji parova Ivanišević zajedno s Goranom Prpićem. Olimpijske igre u Barceloni su bile prvo pravo veliko natjecanje za hrvatske sportaše pod zastavom Hrvatske, ako ne računamo simbolični nastup na zimskim Olimpijskim igrama u Albertvilleu 1992.
Četiri godine kasnije u Atlanti, uzeli smo naše prvo olimpijsko zlato. Bili su to zlatni rukometaši koji su fenomenalnim igrama, predvođeni Patrikom Ćavarom, Irfanom Smajlagićem te Zlatkom Saračevićem u finalu svladali, u to vrijeme nedodirljivu Švedsku. Na istim igrama vaterpolisti su došli do finala, izgubili od Španjolaca, iako su svi očekivali osvajanje zlatne medalje nakon odličnih predstava protiv Srbije i Crne Gore u četvrtfinalu i Italije u polufinalu.
U Sydneyu 2000. Hrvatska je osvojila dvije medalje. Ovoga puta na površinu su isplivali sportovi u kojima nismo tradicionalno bili toliko dobri. Zlato je uzeo Bugarin s hrvatskom putovnicom Nikolaj Pešalov u dizanju utega. Veliki uspjeh za hrvatske veslače se dogodio baš u Sydneyu. Brončana medalja za osmerac u vrlo jakoj finalnoj konkurenciji.
Atena 2004. je izmamila najviše osmijeha što se hrvatskog sporta tiče. U glavnom grčkom gradu smo otkako postoji Hrvatska osovjili najviše medalja, njih čak pet.
Najsjajnije, ono zlatno odličje, osvojili su ponovno rukometaši. Generacija, čija većina igrača igra i na ovim Olimpijskim igrama u Pekingu, u finalu je svladala Njemačku nakon velike drame te osvojila drugo olimpijsko zlato za hrvatski rukomet. Srebro su uzeli braća Skelin te Duje Draganja na 50 metara slobodno, kada mu je samo jedna stotinka nedostajala za zlatnu olimpijsku medalju. U Ateni smo osvojili i medalju u igri parova, ovoga puta Ljubičić i Ančić. Također, još jednu broncu je osvojio Nikolaj Pešalov u dizanju utega.
Jaki u kolektivnim sportovima
Hrvatsku u Pekingu predstavljaju rukometaši, vaterpolisti i košarkaši što se tiče momčadskih sportova.
Ovako na prvi pogled možemo reći da najviše nade polažemo upravo u rukometaše. Dvostruki olimpijski pobjednici idu po treće zlato čime bi postali nedodirljivi u povijesti rukometa na Igrama. No, to će biti vrlo težak zadatak. Iako nam reprezentaciju vodi najbolji svjetski rukometaš Ivano Balić, niti u pripremama za ovo natjecanje nisu nas zaobišle ozljede. Džomba i Metličić se tek odnedavno spremni, Čupić je zbog nevjerojatnog peha i trganja komada prsta morao ostati u Hrvatskoj. Imamo odlične vratare, odlične pivote, no puno toga ovisi o vanjskoj liniji i krilima. Budu li funkcionirali Metličić i Lacković možemo do samoga vrha. Letimični pogled na skupinu govori da ćemo se sigurno plasirati dalje. Uz nas još su jaki Francuzi, Španjolci i Poljaci dok ipak Brazil i Kina u ovoj konkurenciji nemaju što tražiti.
Vaterpolisti su sve svoje pripreme ovoga ljeta podrediti nastupu u Pekingu. Svjetski prvaci na posljednjem Europskom prvenstvu u Malagi su osvojili četvrto mjesto, ali i pokazali da dosta toga spremaju za Peking. Na čelu je Ratko Rudić. čovjek koji reprezentaciju sigurno može odvesti do zlata. Konkurencija je jako kao i uvijek. Mađari, Srbi i Crnogorci će nam biti glavni protivnici za medalje, s obzirom da su Španjolci i Talijani ipak malo posustali. Ne vjerujemo da ove dvije reprezentacija mogu do samoga kraja.
Igramo u neugodnoj skupini sa Italijom, Njemačkom, Srbijom, SAD-om i Kinom. Iz do sada viđenog možemo reći da smo Srbi i mi glavni favoriti za prvo mjesto u skupini mada ne treba unaprijed otpisati nedorečene Talijane koji ne igraju dobro ili Amerikance koji mogu svakoga iznenaditi. Ipak, za očekivati je da Hrvatska uzme medalju u Pekingu.
Košarkaši su sve ugodno iznenadili. Nakon puno godina loših rezultata, ne pojavljivanja na velikim natjecanjima i općenito krize u hrvatskoj košarci, momčad Jasmina Repeše je vrlo dobrim igrama na kvalifikacijama osigurala nastup u Pekingu. Što reći o njima, osim da su već dolaskom u Peking ostvarili veliki uspjeh. No, čini se kako nemaju namjeru na tome stati. Vjeruju u prolaz u četvrtfinale, nakon čega je ipak sve moguće. Objektivno, u našoj skupini Argentinci su apsolutni favoriti, no osim njih sa svima se možemo potpuno ravnopravno nositi. Litvanci su nam veliki dužnici, tu su još Rusi, Australci i Iranci. Objektivno trebali bi među četiri, a nakon toga tko zna. Ipak je Jasmin Repeša veliki košarkaški lisac.
Blanka Vlašić hrvatski adut broj jedan za osvajanje medalje
Pregledom izgleda hrvatskih sportaša u Pekingu možemo reći da ako bi netko trebao osvojiti medalju, da će to biti Blanka Vlašić. Nevjerojatni nizovi pobjeda, konstantna forma i veliko samopouzdanja dovoljna su garancija da će Blanka uzeti medalju, no hoće li biti najsjajnija od svih, to ostaje za vidjeti. Blanka jest prvi favorit za zlato, no na olimpijskim igrama nerijetko vrijede i neka druga pravila. Loš dan, trenutak velike inspiracije protivnika, mala pogreška, sve to može odlučivati o konačnom uspjehu. No, vjerujemo da je Blanka sazrela te da je spremna za zlato. Vjerujemo i da će sigurno letjeti jako visoko. Tu je i Ivana Brkljačić koja isto tako može jako puno napraviti.
Plivači vrlo brojni i vrlo dobri
Adut broj jedan što se plivanja tiče jest Duje Draganja. Srebrni iz Atene i u Pekingu želi uzeti medalju. Natjecat će se u disciplinama 50 i 100 slobodno. Duje je sigurno sposoban i u Pekingu na velik rezultat, možda i za rezultat kome se nitko nije nadao. Uz Blanku Vlašić sigurno je jedan od pojedinaca koji konkurira za osvajanje odličja. Osim Duje, najviše se nade polaže u Gordana Kožulja, Maria Todorovića te Sašu imprića. Što se plivačica tiče, tu je Sanja Jovanović u disciplinama 100 i 200 metara leđno, a ona bi se isto mogla upustiti u borbu za medalje.
Deset jedriličara dostojno predstavlja Hrvatsku kao morsku zemlju
Hrvatska je velikim jedriličarskim korakom zakoračila na ove Igre. Imamo deset jedriličara koji nas predstavljaju, a najviše nade se polažu u Šimu Fantelu i Igora Marenića u klasi 470 te u Ivana Kljakovića Gašpića u klasi Finn, koji je na posljednjoj predolimpijskoj regati pokazao da je spreman upustiti se u borbu za medalje.
Od ostalih hrvatskih sportaša ističemo braću Skelin te tenisače koji, usprkos ozljedama imaju dobre izglede na ovim igrama. Šteta što nije došao Mario Ančić zbog problema s imunitetom, šteta što van Ljubičić vjerojatno neće nastupiti zbog pauze koju je imao nakon Umaga. Ipak, Ivo Karlović i Marin Čilić se dižu te bi mogli napraviti dobar rezultat, možda se uključiti i u borbu za medalje.
Zastupljeni ćemo još biti u gimnastici, biciklizmu, kajaku i kanuu, boksu, pucačkim sportovima, stolnom tenisu te Taekwondou.
Prognoza Indexa za hrvatske olimpijce u Pekingu:
Zlato - Blanka Vlašić, Duje Draganja, hrvatska vaterpolo reprezentacija
Srebro - Ivan Kljaković Gašpić, hrvatska rukometna reprezentacija
Bronca - Sanja Jovanović
Marko Štefelić
Foto: AFP/sailing.org

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati