Pogledajte nastavke Insajdera zbog kojih "padaju" srpski mafijaši
DOKUMENTARNI serijal Insajder - o nogometnoj mafiji koji se na srpskoj televiziji B92, nakon višemjesečnog istraživanja začinjenog porukama novinarima da odustanu od teme jer ima mnogih koji su umiješani, a time zainteresirani da se stopira objava, prikazuje od 21. siječnja 2008. godine odnio je prve žrtve.
>>> Zaragoza ne zna ništa o uhićenjima bivših Zvezdinih lidera
>>> Crvena Zvezda: Naše je poslovanje transparentno
Legenda jugo-nogometa Dražen Džajić zajedno s Vladimirom Cvetkovićem i Milošem Marinkovićem završili su u pritvoru, baš kao i prvi čovjek FK Vojvodine Ratko Butorović, poznatiji kao Bata kan-kan. Džajić i ekipa slobode su lišeni zbog krivotvorenja dokumenata i stjecanja protupravne koristi transferiranjem igrača, dok je Bata kan-kan prema neslužbenim izvorima osumnjičen za namještanje utakmica, a povezuje ga se i s raznim granama gospodarskog kriminala. Obojica su dobila pozamašan prostor u serijalu Insajder.
Uhićenja su počela dva mjeseca nakon prvih kontrola financijskog poslovanja najvećih nogometnih klubova u Srbiji. Insajder je, nakon emitiranja prve epizode, u središte zbivanja dovodi ratnog zločinca Željka Ražnatovića Arkana i doba njegove vladavine srpskim mafijaškim prostorom. Tim se povodom ekskluzivno obratio dugogodišnji predsjednik Uefe Lenart Johansson, s optužbama na konto Arkana koji je navodno planirao likvidaciju danas počasnog Uefinog dopredsjednika.
U drugom nastavku nazvanom Pravila igre - epizoda druga, otkriva se pozadina ubojstva glavnog tajnika FS Jugoslavije Branka Bulatovića. Kako su izvijestili izvori iz vrha MUP-a, a prenio B92, ubojstvo je 2004. godine naručeno iz Crne Gore u trenutku kada je Bulatović odlučio prekinuti dugogodišnju praksu namještanja utakmica. Mnogi detalji policiji do dana nisu poznati, a istraga iz nekog razloga tapka u mjestu. Branko Bulatović je nekoliko dana prije ubojstva odbio registrirati utakmicu zbog sumnje da je namještena. Radi se o susretu između Sutjeske, na čijem je čelu tada bio Brana Mićunović, i OFK Beograda, na čijem čelu je tada bio Zvezdan Terzić, današnji predsjednik FS Srbije.
U trećoj epizodi, čiji video također prilažemo, više od 20 sugovornika iz Srbije i svijeta, od kojih su neki nogometni djelatnici, menadžeri, suci i nogometaši prilažu svoja opažanja i doživljaje na uvijek istu temu - nogometna mafija. Iskustva su o organiziranom kriminalu u nogometu iznijeli i predstavnici talijanske vlasti, poučeni primjerom iz vlastite zemlje koja i danas grca u korupciji i repovima masovnih uhićenja i suđenja nogometnim djelatnicima.
B92 emitirat će tijekom narednih mjeseci još tri preostale epizode serijala koji je već pokrenuo lavinu uhićenja. Pitanje koja trenutno intrigira je - tko je sljedeći?
D.R.
Foto: B92/MUP RS

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati