"Ronioci" su u Areni zbog krova, Ingra priznala "sitne" propuste
INGRA je u poslijepodnevnim satima zaprimila kopiju rješenja o Privremenoj uporabnoj dozvoli za Arenu Zagreb. Izdana je na rok od 90 dana čime se stječu uvjeti za održavanje subotnje prijateljske rukometne utakmice Hrvatska - Rusija, kao i Svjetskog rukometnog prvenstva u siječnju 2009, potvrdili su u Ingri, tvrtki koja je izvođač radova na centralnom objektu predstojećeg Svjetskog rukometnog prvenstva u Hrvatskoj.
> Ekskluzivni video: Arena Zagreb od podruma do krova
Bilo je za očekivati da će odgovorni akteri još jedne u nizu neugodnosti koja prati organizaciju SP-a riješiti problem koji je nastao kada je ustanovljeno da Arena Zagreb nem dozvolu za rad. Tvrtka Ingra tražila je izdavanje trajne uporabne dozvole, a prvotno nije uspjela ishoditi ni zeleno svjetlo za privremenu uporabu objekta čija je izgradnja "teška" 89 milijuna eura.
U popodnevnim satima sastali su se čelni ljudi grada Zagreba, predstavnici Vlade i tvrtke Ingra koji su uspjeli postići konačni dogovor. Zagrebački gradonačelnik Milan Badić na jutrošnjoj izvanrednoj sjedici za medije istaknuo je neke zagrebačke prometnice s privrmenom uporabnom dozvolom funkcioniraju od Drugog svjetskog rata. Izdavanje privrmene uporabne dozvole koja će omogućiti odigravanje SP-a, kao i generalnu probu Arene Zagreb, susret Hrvatske i Rusije 27.12, omogućila je Vlada, koja je na izvanrednoj sjednici donijela odluku prema kojoj je gradnja i korištenje Arene Zagreb projekt od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku.
U javnost su procurile i željno iščekivani detalji tehničkog nadzora, za koji je bio zadužen Institut građevinara Hrvatske, a koji govore o propustima, odnosno nezadovoljenju kriterija koji su doveli do problema oko izdavanja uporabne dozvole za višenamjensku dvoranu na zagrebačkom Laništu. Naime, SEEbiz je objavio da problem nije u vodovodnim cijevima u potkroljvu te na četvrtom katu objaketa, već Arena Zagreb trajnu uporabnu dozvolu ne može dobiti zbog krovne konstrukcije.
Privremena uporabna dozvola znači da u roku njezina trajanja, dakle 90 dana od izdavanja, odgovorni moraju sanirati nedostatke utvrđene tehničkim nadzorom.
Sada se jasno ocrtava ironija izjave Milana Bandića koji je prije nekoliko dana istaknuo da ne zna kada će uporabna dozvola biti izdana, s obzirom da su ronioci u Areni. Bandić je, dakako, znao gdje je problem, ali je zajedno s Ingrom odlučio čekati s obrazlioženjem koliko god je to moguće.
SEEbiz neslužbeno doznaje da je Ingra priznala propuste u gradnji, te da je već krenula u nabavu materijala potrebnog za sanaciju krova. No, potvrda tih navoda službeno nije stigla.
"Pogrešna je sama formulacija pitanja je li s krovnom konstrukcijom sve u redu. Nadzorni organ misli da ne može izdati trajnu uporabnu dozvolu za Arenu iako mi mislimo da su radovi izvedeni kvalitetno i da ispunjavaju uvjete", ustvrdio je za SEEbiz, regonalni poslovni portal glasnogovornik Ingre, Danko Družijanić, dodajući da nije bilo prigovora na ostale dijelove dvorane.
Vijci nisu galvanizirani, stupovi vanjske rasvjete - neoličeni
SEEBiz, međutim, ističe da stav Povjerenstva za protupožarstvo također sugerira da se znalo za probleme krovne konstrukcije.
Naime, spomenuto povjerenstvo ne smatra da je sve na Areni izvedeno po projektu, a s tim su rezultatima izvješća upoznati i Grad Zagreb i Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog planiranja i graditeljstva.
Družijanić je u razgovoru za Seebiz dbacio i navode o tome da će Ingra u gradski proračun uplaćivati milijunske iznose kroz penale zbog kašnjenja primopredaje.
'Opet je pitanje pogleda na stvar. Mi držimo kako smo rokove iz ugovora ispoštovali', rekao je glasnogovornik Ingre, kojoj se zamjera jer vijci na sajlama koji se nalaze na krovištu nisu galvanizirani. Ističe se i da nema premaza na vanjskoj ogradi platoa, te da nisu oličeni stupovi vanjske rasvjete.
Dea Redžić
Foto: Vlatka Hren

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati