Učenici zagrebačke I. tehničke škole u Europskom parlamentu predstavili hrvatski vagon
Foto: Mobilnost.hr
UČENICI zagrebačke I. tehničke škole Tesla jučer su u Europskom parlamentu predstavili hrvatski vagon koji su izradili u sklopu projekta "European CNC-Network - Train for Europe RELOADED".
Kako je priopćeno iz Agencije za mobilnost i programe Europske unije, riječ je o projektu u kojem sudjeluje 25 škola iz 23 europske države. To je najveći takav projekt školskog partnerstva u Europi, u kojem je svaka škola izradila svoj vagon kojim je predstavila svoju zemlju.
"Cijeli vlak na tračnicama duljine 12 i širine 6,5 metara predstavljen je javnosti u Bruxellesu u zgradi Europskog parlamenta u nazočnosti više od dvjesto učenika iz 25 europskih škola. Hrvatsku i I. tehničku školu Tesla iz Zagreba predstavili su učenici Dominik Grdanjski i Tomislav Kaćunko te profesorice Gordana Erić i Tatjana Antić, a iz Agencije za mobilnost i programe Europske unije na predstavljanju je sudjelovala Ana Kunović iz Odsjeka za Comenius.
Europski vlakić, koji je plod dvogodišnje suradnje europskih tehničkih škola i simbol ujedinjene Europe, službeno je predstavljen javnosti 10. travnja 2013. u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Navedeni se projekt potpuno financira iz europskog potprograma Comeniusa u sklopu Programa za cjeloživotno učenje koji u Republici Hrvatskoj provodi Agencija za mobilnost i programe Europske unije. Hrvatska u ovom obrazovnom projektu međunarodne suradnje i razmjene sudjeluje zahvaljujući zalaganju učenika i entuzijazmu profesora iz I. tehničke škole Tesla iz Zagreba, koji su zajednički izradili hrvatski vagon, kojim se ilustrira moto projekta 'What we have done to connect people' (Što smo napravili za povezivanje ljudi).
Uz ime škole, hrvatski je vagon oslikan prikazima nekih izuma Nikole Tesle, velikana koji je dao veliki doprinos povezivanju čovječanstva, bilo zahvaljujući izmjeničnoj struji kojom se svakodnevno služimo, ili radiju kojim se dan-danas bežično prenose vijesti i glazba i u najskrovitije dijelove svijeta. Vagon je preko radija povezan s Europskom elektroničkom kartom (EKK). Riječ je o slagalici sastavljenoj od 25 dijelova, na kojima je svaka škola ugravirala granice svoje zemlje. Pritiskom na tipku na kojoj je ucrtana Hrvatska uključuje se elektronika na hrvatskom vagonu te se pokreće računalna prezentacija o Hrvatskoj.
Cilj je ovoga projekta na vrlo konkretan način tijekom zajedničkog projekta izrade vlakića sastavljenog od 25 vagona poticati međunarodnu suradnju među europskim školama. Naime, da bi se vlakić mogao sastaviti i vagoni povezati, bilo je nužno na zajedničkim sastancima dogovoriti jedinstvene tehničke specifikacije kojima će se učenici po povratku u svoje tehničke škole ravnati pri izradi, tokarenju i sastavljanju aluminijskih dijelova svog vagona te njegovom opremanju elektroničkim dijelovima", piše u priopćenju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati