WHO: Za obuzdavanje epidemije ebole potrebna je milijarda dolara
Foto: Hina
AMERIČKI predsjednik Barack Obama najavit će u utorak slanje oko 3000 američkih vojnika u zapadnu Afriku radi suzbijanja virusa ebole koji je odnio više od 2400 života.
Obama će svoj plan djelovanja iznijeti u prigodi posjeta Centru za nadzor i prevenciju bolesti (CDC) u Atlanti, na jugu Sjedinjenih Američkih Država.
Glavnina američkih napora bit će usmjerena na Liberiju, jednu od triju zemalja, uz Sijera Leone i Gvineju, najteže pogođenih virusom. U liberijskoj prijestolnici Monroviji će se uspostaviti zapovjedni stožer za koordiniranje operacijama, rekao je američki čelnik koji je htio ostati anoniman.
Vojnici će napose raditi na izgradnji 17 novih medicinskih centara sa po stotinu kreveta u svakom na najteže pogođenim područjima, a američka vlada će pomoći pri zapošljavanju i obuci osoblja koje će upravljati tim centrima.
"Da bismo epidemiju suzbili u žarištu, moramo pripremiti prikladan međunarodni odgovor", rekao je taj čelnik, ocijenivši da je plan koji će iznijeti Obama omogućiti "povlačenje" epidemije, najgore od 1976., kad je hemoragijska groznica otkrivena.
SAD je dosad izdvojio 100 milijuna dolara za borbu s virusom ebole. USAID je najavio pomoć od 75 milijuna dolara za otvaranje medicinskih centara.
Usto je Obamina administracija zatražila od Kongresa da izdvoji još 88 milijuna dolara. Kongres o tome treba glasovati ovog tjedna. Očekuje se da će odobriti predsjednikov zahtjev.
UN-ovo Vijeće sigurnosti treba u četvrtak održati izvanrednu sjednicu o epidemiji. Američka veleposlanica u UN-u Samantha Power, koja u rujnu predsjeda vijećem, rekla je da Washington želi da se na tom zasjedanju donesu "konkretna obećanja".
"Ne smijemo se uspaničiti, epidemiju možemo suzbiti (...) ali naš kolektivni odgovor nije bio dostatan", istaknula je, dodavši da je neuobičajeno da se vijeće, koje inače pazi na mir i sigurnost u svijetu, bavi javnozdravstvenim pitanjem.
WHO: Milijarda dolara za obuzdavanje epidemije ebole
Za zadržavanje širenja epidemije ebole u Zapadnoj Africi u okviru "desetaka tisuća" slučajeva potrebna je milijarda američkih dolara, izjavio je u utorak pomoćnik direktora Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Bruce Aylward.
Od ebole je umrla 2.461 osoba, pola od 4.985 zaraženih tim virusom, a broj mrtvih se udvostručio prošlog mjeseca, ističe Aylward.
"Iskreno, u suvremenoj povijesti nema sličnih primjera ove zdravstvene kriza s kojom smo suočeni", kazao je on na tiskovnoj konferenciji u Ženevi.
Kako je dalje rekao, broj slučajeva mogao bi se zadržati unutar desetaka tisuća uz "puno brži odgovor". Više se ne čini velikom brojka koju je ranije iznio WHO u svojim predviđanjima kada je naveo mogućih 20.000 slučajeva, dodao je.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon pokrenut će "koaliciju za globalni odgovor" u četvrtak u New Yorku, rekao je dr. David Nabarro, UN-ov koordinator za ebolu.
"Iznos koji smo tražili bio je oko 100 milijuna dolara prije mjesec dana, a sada je milijardu dolara, što znači da je naš zahtjev postao deset puta veći u roku od mjesec dana."
Kina zbog ebole šalje u Sierra Leone 174 zdravstvena radnika
Kina je u utorak najavila slanje još 59 zdravstvenih stručnjaka u Sijera Leone, čime će se njihov broj u toj zemlji popeti na 174, dok međunarodna zajednica pojačava napore u cilju suzbijanja epidemije.
"Nova skupina stručnjaka pridružit će se 115 kineskih zdravstvenih radnika koji su već na terenu u toj zemlji", rekla je u priopćenju glavna direktorica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan.
U kineskom stručnom timu su epidemiolozi, laboratorijski stručnjaci, liječnici i medicinske sestre, dodaje WHO.
Ta skupina od 59 ljudi će u Sijera Leoneu ustrojiti "pokretni laboratorij" radi bržeg dijagnosticiranja virusa ebole.
Istodobno je Međunarodna federacija društava Crvenoga križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) najavila otvaranje svog prvog centra za liječenje te bolesti u Sijera Leoneu, u Kanemi.
UN treba milijardu dolara za borbu protiv ebole
Više od milijarde dolara potrebno je za borbu protiv epidemije ebole na zapadu Afrike, što je čak deset puta veća svota od one koja je uložena proteklog mjeseca, kazao je UN-ov koordinator za suzbijanje epidemije te smrtonosne bolesti.
WHO: Od ebole umrla 2.461 osoba, oboljelo 4.985
Od ebole je dosad umrla 2.461 osoba u zapadnoj Africi, a 4.985 je oboljelo, novi su podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) objavljeni u utorak.
Tri najzahvaćenije zemlje su Liberija, Gvineja i Sijera Leone, a 47 posto slučajeva je zabilježeno u posljednja tri tjedna.
Najteža epidemija zabilježena od identifikacije virusa 1976. je početkom godine krenula iz Gvineje.
U Liberiji je po podacima od 9. rujna umrlo 1.296 oboljelih. Po podacima od 13. rujna u Gvineji je umrlo 595 ljudi, a u Sijera Leoneu 562.
U Nigeriji je od 21 slučaja oboljenja umrlo 8.
U Senegalu je zabilježan jedan slučaj ebole.
Epidemija ebole traje i u zabačenoj regiji sjeverozapada Demokratske Republike Kongo, gdje je odnijela 39 života, među kojima 8 pripadnika medicinskog osoblja.
Postoji pet različitih sojeva ebole. Prema WHO-u u zapadnoj Africi se radi o soju Zair, a u DR Kongu o dvostrukom soju Zair i Sudan.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati