Bi li Netanyahu u Njemačkoj bio uhićen?
PRIJE desetak dana, odluka Međunarodnog kaznenog suda (ICC) u Den Haagu stavila je njemačku vladu u nezgodnu situaciju. Sud je izdao nalog za uhićenjem izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra obrane Joava Galanta, kojeg je Netanyahu otpustio. Nalog je izdan uz obrazloženje da su njih dvojica odgovorni za zločine protiv čovječnosti počinjene tijekom vojne operacije u Pojasu Gaze, piše Deutsche Welle.
Njemačka je, kao jedna od 124 zemlje potpisnice prilikom utemeljenja ICC-a 2002. godine, dosad bila poznata po kontinuiranoj podršci radu Međunarodnog kaznenog suda. Međutim, s druge strane, Njemačka je i jedan od najbližih saveznika Izraela, što je posljedica povijesne odgovornosti za genocid nad europskim Židovima tijekom nacističkog režima.
Barenboim: Ljudski život u Gazi nemoguć
Krajem ovog tjedna, nekoliko stručnjaka u Berlinu komentiralo je odluku iz Den Haaga, nazivajući je pozivom saveznoj vladi na buđenje. Naime, njemačka vlada je nakon terorističkog napada u listopadu 2023. stalno naglašavala da izraelska vlada ima pravo na obranu, čak i uz upotrebu drastičnih sredstava.
Christine Binzel, profesorica ekonomije i društva Bliskog istoka na Sveučilištu Erlangen-Nürnberg, naglašava da je ICC često kritizirao izraelsku operaciju. "Njemačka već 14 mjeseci ne izvršava svoje obveze po tom pitanju. Ne samo da je promatrala što se događa, već savezna vlada i danas podržava Izrael politički, financijski, vojno i pravno. Njemačka je drugi najveći isporučitelj oružja Izraelu, nakon SAD-a", rekla je Binzel.
Michael Barenboim, glazbenik i profesor na Akademiji Barenboim-Said, dodao je: "Od početka listopada 2023., Izrael je na sjeveru Pojasa Gaze uspostavio kontinuirano opsadno stanje, zbog čega je ljudski život tamo nemoguć."
Što ako Netanyahu posjeti Berlin?
Nakon odluke ICC-a o izdavanju naloga za uhićenjem Netanyahua, njemačka vlada suočila se s pitanjem: što bi se dogodilo ako bi premijer prijateljske zemlje Izraela došao u Berlin? Prema njemačkom zakonodavstvu, Netanyahu bi morao biti uhićen. No, trenutno nema planova o njegovom dolasku u Njemačku. Nakon napada Hamasa 7. listopada 2023., Netanyahu je rijetko boravio izvan Izraela, a njegov posljednji inozemni posjet bio je u ožujku 2023.
Prije tjedan dana, glasnogovornik njemačkog kancelara Olafa Scholza, Steffen Hebestreit, izjavio je da Njemačka mora balansirati dvije stvari: solidarnost s Izraelom kao državom, ali i poštivanje međunarodnog prava. "S jedne strane, imamo značaj Međunarodnog kaznenog suda, kojeg snažno podržavamo, a s druge strane povijesnu odgovornost. Možda bih to mogao reći ovako: teško mi pada sama pomisao da bi na tim temeljima mogli provesti hapšenja u Njemačkoj", rekao je Hebestreit. U isto vrijeme, njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock (Zeleni) naglasila je da savezna vlada mora pažljivo ispitati ovaj slučaj.
Procesuiranje u Izraelu?
Međutim, Baerbockove riječi zvuče pomalo drugačije: "Savezna vlada se drži prava i zakona, jer nitko nije iznad zakona", izjavila je ministrica na marginama samita šefica diplomacija G7 u talijanskom Fiuggiju. "Pravosuđe djeluje neovisno, a ono je u ovom slučaju došlo do zaključka da postoje dovoljno indicija da se poduzme ovaj korak", dodala je.
Neki njemački političari smatraju da postoji izlaz iz ove situacije. ICC, prema njihovom mišljenju, aktivira se tek kada pogođena država ne može sama procesuirati svoje političare zbog sumnje u počinjenje zločina. Prema ovom argumentu, Njemačka bi se trebala zalagati za to da se slučaj procesuira u Izraelu, a u tom okviru moglo bi se raspravljati i o ulozi Netanyahua. "Međunarodni kazneni sud nanosi štetu vlastitoj vjerodostojnosti, jer ne procesuira ratne zločince i diktatore poput Bašara al-Asada, ali procesuira i izdaje nalog za uhićenjem šefa vlade jedne zemlje u kojoj postoji neovisno pravosuđe", izjavio je Michael Roth (SPD), predsjednik Odbora za vanjske poslove u Bundestagu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati