Četiri države pozvale EU na manje privatnih aviona zbog očuvanja klime
AUSTRIJA, Francuska, Irska i Nizozemska pozvale su Europsku uniju da pooštri zakone čiji je cilj suzbiti utjecaj putovanja privatnim zrakoplovima na klimu, stoji u zajedničkom dokumentu.
U spomenutim zemljama nalaze se neke od najprometnijih zračnih luka u Europi. Među njima su amsterdamski Schiphol i zračna luka Charles de Gaulle u Parizu.
"Privatni i mali poslovni avioni uzrokuju 20 puta više emisija CO2 od uobičajenih komercijalnih letova"
Schiphol je u travnju najavio da će zabraniti slijetanja i polijetanja privatnih i malih poslovnih zrakoplova, koji, kako tvrde iz zračne luke, uzrokuju 20 puta više emisija CO2 od uobičajenih komercijalnih letova. Paralelno je Francuska ovaj tjedan zabranila kratke domaće komercijalne letove na rutama na kojima je putnicima dostupno dovoljno željezničkih prometnih usluga.
U dokumentu podijeljenom članicama EU uoči sastanka njihovih ministara prometa sljedeći tjedan četiri su zemlje rekle kako smatraju da bi "pretjeran" ugljikov otisak koji nastaje zbog putovanja privatnim zrakoplovima trebao potaknuti EU na djelovanje.
"Vjerujemo da se, kada je o ovom pitanju riječ, na njega mora privući veća pozornost na razini EU, osobito uz pomoć procjene mogućnosti uspostavljanja jačih regulatornih mjera za putovanja privatnim zrakoplovom. Cilj nam je zajamčiti da svatko pridonese pravičnim udjelom u sveukupnim naporima za smanjenje emisija stakleničkih plinova", stoji u dokumentu.
Lani ispušteno više od 5.3 milijuna tona CO2 zbog porasta letova privatnim avionima u Europi
U 2022. letovi privatnim zrakoplovima na području Europe porasli su za 64 posto. Pritom je ispušteno više od 5.3 milijuna tona CO2, pokazalo je istraživanje nizozemske konzultantske kuće CE Delft, koje je naručio Greenpeace.
To je tek djelić od 147 milijuna tona CO2, koliko su ga u 2019. emitirali svi letovi s područja EU i Islanda, Lihtenštajna, Norveške i Švicarske i prije nego što je pandemija covida-19 privremeno zaustavila ovaj sektor, prema saznanjima Agencije EU za sigurnost zračnog prometa.
Ministri prometa članica EU sastat će se u lipnju kako bi razgovarali o dokumentu
No klimatski aktivisti već dugo se bune zbog visokih emisija ugljika po osobi kada su posrijedi letovi privatnim zrakoplovima. Oko stotinu prosvjednika u utorak je prekinulo letove u zračnoj luci u Ženevi tražeći zabranu.
Ministri prometa zemalja EU sastat će se 1. lipnja da bi razgovarali o dokumentu koji su sastavile četiri države. Europske zrakoplovne tvrtke u sljedećih će se nekoliko godina suočiti s većim troškovima, kada je riječ o emisiji CO2, s obzirom na reformu tržišta ugljika u EU.
EU je postigao dogovor o obvezujućim ciljevima za zrakoplovne prijevoznike prema kojima će oni morati koristiti održivije gorivo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati