Ekonomski analitičari: "Paradoksalno, ali ključna stvar u slučaju Agrokor nisu brojke"
Screenshot: HRT
IZVANREDNA uprava Agrokora objavila je nalaz revizije koji otkriva stanje u koncernu u vrijeme bivše uprave koju je vodio Ivica Todorić. Izdvajaju se tri podatka: revidirano financijsko izvješće pokazalo je da je imovina Agrokora manja za 21, 7 milijardi kuna u odnosu na ono što su poslovne knjige pokazivale u 2015. i 2016. godini. Gubitak koncerna u te dvije godine iznosio je 14,6 milijardi kuna. Revizija je u razdoblju od 2010. otkrila računovodstvene nepravilnosti u koncernu u ukupnom iznosu od 8,2 milijarde kuna.
Riječ je o vrlo kompleksnom izvješću koje će se sigurno proučavati danima, rekao je Neven Vidaković iz Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta u HRT-ovoj temi dani.
"Paradoksalno, ključna stvar nije brojka nego ustvari jedna velika odluka koja stoji pred svima nama, a to je - što ćemo mi sada kao država napraviti? Možemo ili gledati unazad i onda jednostavno provesti pet, deset godina po sudovima, saborskim povjerenstvima i slično, tražiti što je sve bilo pogrešno. Ili se možemo ujediniti kao nacija i reći - idemo ovo pogledati unaprijed i vidjeti što ćemo s Agrokorom", kazao je Vidaković. Po njemu bi Agrokor trebao ostati jedno poduzeće. Treba odlučiti hoće li Agrokor biti spašen nekakvim financijskim mehanizmima ili ga se može "razbiti" i prodati - a pritom da sami sebe uvjeravamo "da ništa ne možemo i ništa ne znamo", kaže on. Dodaje da strateški plan može biti usmjeren "na konstrukciju ili destrukciju".
Zadnji veliki tajkun
Poručuje i kako je iz ekonomske perspektive Todorić bio "zadnji veliki tajkun" iz tzv. procesa tranzicije. Ovo je možda zadnji veliki test za naciju, da sami sebi dokažemo da znamo i možemo, kazao je, upozorivši da su brojke vezane za Agrokor "izrazito ozbiljne".
Ali isto tako, Ramljak je rekao da sada poduzeće posluje normalno. Treba vidjeti što učiniti kako bi poslovanje nastavilo biti uspješno, ako je to moguće, poručuje. Budućnost vidi u nagodbi.
Jedinstvo
Danko Sučević, revizor i stručnjak za krizni menadžment, ne misli da bi moglo doći do takvoga jedinstva u slučaju Agrokora.
Morate znati da o nagodbi ustvari odlučuje vijeće vjerovnika koje čine najveći vjerovnici. Po nekakvim informacijama samo ti vjerovnici, samo ti predstavnici najvećih vjerovnika će sami biti u stanju doći do potrebne većine. Vjerojatno će među njima biti i Sberbanka i Knighthead Capital, koliko je njima u interesu da se dogovore ili ne, to je drugo pitanje. Ali slažem se s gospodinom Vidakovićem da je pretvaranje potraživanja u kapital, odnosno dokapitalizacija - bilo pojedinih društava, bilo koncerna - put kojim će vjerojatno ići, kazao je.
Napominje da izvanredni povjerenik za Agrokor Ante Ramljak i ministrica Martina Dalić još uvijek izbjegavaju pitanje o tome koliki će biti otpis. Još uvijek je ono službeno 'nikome se neće ništa otpisati'. Jedini način da se nikome ništa ne otpiše je da se potraživanja pretvore u kapital, onda vi za milijun svojih potraživanja od Agrokora dobijete dionice u vrijednosti od milijun. E sad, to ste dobili danas, koliko će taj milijun sutra vrijediti na nekakvoj burzi, pitanje je, objašnjava Sučević.