Europske burze porasle nakon izbora u Francuskoj
NA EUROPSKIM su burzama jutros su cijene dionica porasle, ponajviše na burzi u Parizu, jer ishod prvog kruga parlamentarnih izbora u Francuskoj nije tako loš kako su se ulagači plašili.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 1 posto, nakon pada četiri dana zaredom.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,60 posto, na 8.215 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,98 posto, na 18.415 bodova, a pariški CAC 2,78 posto, na 7.687 bodova.
Današnjim skokom CAC indeks nadoknadio je sav gubitak od prošloga tjedna, kada je pao gotovo 2 posto i zaronio na najnižu razinu u pet mjeseci.
Podršku tržištima pružili su rezultati parlamentarnih izbora u Francuskoj. Doduše, ekstremno desna stranka Nacionalno okupljanje (RN) Marine Le Pen dobila je relativnu većinu u prvom krugu izbora u nedjelju, no s manjom prednošću nego što su neke ankete sugerirale.
RN dobio je 33 posto glasova, lijevi blok 28, a centristi predsjednika Emmanuela Macrona 20 posto. No, konačni rezultati ovisit će o pregovorima uoči drugog kruga izbora 7. srpnja, a vjeruje se da RN neće moći dobiti apsolutnu većinu.
Zahvaljujući tome, najviše su jutros porasle cijene dionica francuskih banaka BNP Paribas, Societe Generale i Credit Agricole – između 4,8 i 8 posto.
Azijske burze blago porasle
I na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u plusu 0,3 posto, nakon što je u prvom polugodištu porastao oko 7 posto.
Jutros je japanski Nikkei indeks ojačao 0,1 posto, dok su u Južnoj Koreji i Šangaju cijene dionica porasle između 0,2 i 0,9 posto. U Australiji su, pak, skliznule 0,2 posto, dok se u Hong Kongu zbog praznika ne radi.
Ulagače je na oprez naveo revidirani podatak prema kojemu je japanski bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju pao 2,9 posto na godišnjoj razini, a ne 1,8 posto, koliko je pokazala prethodna procjena.
Uz to, na niže su revidirani podaci o rastu u prethodna dva tromjesečja.
Ništa bolji podaci nisu stigli ni iz Kine. Službeno izvješće pokazalo je da je PMI indeks proizvodne aktivnosti u lipnju iznosio 49,5 bodova, isto kao i mjesec dana prije, što ukazuje na slabljenje proizvodnje drugi mjesec zaredom.
No, privatno izvješće Caixin/S&P Globala pokazalo je, pak, da je PMI indeks proizvodne aktivnosti u lipnju porastao s prethodnih 51,7 na 51,8 bodova, što predstavlja najvišu razinu tog indeksa u tri godine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati