Europski revizorski sud upozorava na problem s EU planom za prekid ovisnosti o Rusiji
NADZORNIK proračuna Europske unije, Europski revizorski sud, bacio je u današnjem novom izvješću sumnju na glavnu strategiju bloka za okončanje kronične ovisnosti o ruskoj energiji.
Financiranje plana "možda će biti nedostatno za pokrivanje procijenjenih investicijskih potreba" za postupno ukidanje ovisnosti o ruskoj nafti, ugljenu i plinu, priopćio je Europski revizorski sud (ERS).
Europska komisija je nakon ruske invazije na Ukrajinu predstavila veliku strategiju za napuštanje ruskih fosilnih goriva prije 2030. godine.
Da bi to uspio, EU planira potaknuti proizvodnju obnovljive energije, poboljšati očuvanje energije i uvoziti fosilna goriva iz Sjedinjenih Država, Norveške i drugih zemalja.
Komisija planira mobilizirati 300 milijardi eura do 2030. godine da bi se to postiglo, u obliku zajmova i bespovratnih sredstava u sklopu takozvane strategije RepowerEU.
Sredstva bi se mogla povući iz neiskorištenih sredstava fonda EU za oporavak od covida-19, a novac bi se mogao preusmjeriti iz drugih postojećih fondova EU.
Procjenjuje se da je potrebno 210 milijarda eura za postupno ukidanje uvoza ruske energije do 2027., ali je ERS ustanovio da je samo 20 milijarda eura odmah dostupno Komisiji.
Sredstva će se dijeliti prema istim ekološkim, ekonomskim i demokratskim kriterijima kao i fondovi za pomoć u borbi protiv covida-19.
ERS je stoga utvrdio da sredstva, koja će se dodjeljivati, ne odražavaju specifične potrebe članica EU da se odmaknu od ruske energije.