Glavni švedski epidemiolog: Imamo pozitivne vijesti, rapidno nam pada broj slučajeva
ANDERS Tegnell, glavni švedski epidemiolog, održao je danas konferenciju za medije na kojoj je otkrio da broj novozaraženih u Švedskoj rapidno pada.
Švedska je bila jedina zemlja u Europi koja u ožujku i travnju nije uvela drastične mjere. Zbog toga je bila meta brojnih kritika.
"Krivulja se savija prema dolje", rekao je Tegnell na presici na kojoj je objavljeno da je Švedska u proteklih 24 sata imala svega dva smrtna slučaja koronavirusa, dok je 34 nova slučaja zaraze. Od početka pandemije umrlo je ukupno 5702 ljudi, a zarazilo se gotovo 80.000 ljudi.
"Pozitivne vijesti, nema negativnog trenda u Švedskoj"
"Generalno, ovo je vrlo pozitivna vijest. Čini se i da ćemo uskoro moći normalnije putovati", izjavio je Tegnell dodavši da će se postupno relaksirati mjere kod putovanja tako što će se prvo dopustiti putovanje unutar regija, a potom i u države koje imaju nisku stopu zaraženosti, manje od 20 zaraženih na 100.000 stanovnika u periodu od dva tjedna.
"To praktički znači da će ljudi iz Stockholma moći, primjerice, otići u Norvešku", kazao je glavni švedski epidemiolog.
Glavni švedski epidemiolog osvrnuo se na trend porasta broja novooboljelih u Europi.
"Nažalost, vidimo taj negativni trend porasta broja novozaraženih diljem Europe, loše je što se to događa upravo u ovom trenutku, ali u Švedskoj taj trend ne vidimo", zaključio je.
Pad u broju umrlih i novozaraženih kod Šveđana
U utorak je u Švedskoj na odjelima intenzivnog liječenja ili respiratorima bilo samo 46 pacijenata s covidom-19, a ukupno se u švedskim bolnicama od koronavirusa liječi 297 osoba. Na vrhuncu epidemije krajem travnja na intenzivnom liječenju bilo je blizu 600 ljudi, a ukupno u bolnicama oko 2300. To je značajan pad.
U padu je i broj novozaraženih po danu, u posljednja tri dana bilo je manje od 100 novih slučajeva (42, 79, 39). Napomenimo da se radi o brojkama koje se u Švedskoj nerijetko korigiraju, budući da prijave iz pojedinih regionalnih bolnica kasne i po tri tjedna.
Vlasti pozvale na pridržavanje mjera, nošenje maski nije obavezno
Zdravstvene vlasti pozvale su Šveđane da se i dalje drže najosnovnijih principa u suzbijanju širenja zaraze, posebice da peru ruke i pridržavaju se fizičke distance te izbjegavaju okupljanje u masama i putovanja što je više moguće.
Podsjetimo, samo dvije mjere su na snazi, zabrana posjeta domovima za starije i nemoćne (ali starci mogu slobodno izlaziti) te zabrana javnih okupljanja s više od 50 ljudi.
"Posebno je važno da ostanete kod kuće ako ste bolesni, odnosno da ne riskirate izlazak u takvom stanju. Ako se budemo držali toga, svi možemo očekivati pozitivan rasplet situacije", dodao je Tegnell.
Pritom treba naglasiti da u Švedskoj, kao i cijeloj Skandinaviji, ne postoji obaveza, pa čak ni preporuka nošenja maski i da su se Šveđani vratili svojim navikama u smislu putovanja u turistička odredišta.
S obzirom na to da im je inozemstvo i dalje relativno nedostupno, s izuzetkom Hrvatske, Grčke i još nekoliko turističkih zemalja, Šveđani su pohitali u domaća odredišta, u kojima je usred sezone godišnjih odmora vrlo teško pronaći slobodnu hotelsku sobu, apartman ili kuću za unajmljivanje.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.