Gruzijski premijer: Neću dozvoliti revoluciju. Predsjednica: Europo, probudi se
GRUZIJSKI premijer Irakli Kobakhidze rekao je, nakon prosvjeda protiv vlade zbog odluke o iznenadnom zamrzavanju pristupnog procesa Europskoj uniji, da država neće dozvoliti revoluciju. Kobakhidzeova stranka Gruzijski san objavila je u četvrtak da zaustavlja pregovore o pristupanju Europskoj uniji u naredne četiri godine zbog "ucjene", čime je naglo poništen dugogodišnji nacionalni cilj.
Članstvo u EU-u iznimno je popularno u Gruziji, a istraživanja javnog mnijenja pokazuju snažnu potporu javnosti članstvu u EU-u. Zamrzavanje pregovora izazvalo je nezadovoljstvo u zemlji u čijem je ustavu zapisan cilj članstva u Europskoj uniji.
Novi prosvjedi večeras
Premijer je optužio protivnike zamrzavanja pregovara o pristupanju EU-u da planiraju revoluciju poput prosvjeda na Majdanu 2014. kojima je svrgnut proruski predsjednik Ukrajine. "U Gruziji se scenarij Majdana ne može realizirati. Gruzija je država i država to, naravno, neće dopustiti", kazao je Kobakhidze, prenose gruzijski mediji.
Ministarstvo unutarnjih poslova Gruzije priopćilo je u subotu da je policija privela 107 osoba u glavnom gradu Tbilisiju tijekom noći jer su prosvjednici gradili barikade duž središnje Rustavelijeve avenije i bacali vatromet na interventnu policiju koja je upotrijebila vodene topove i suzavac kako bi rastjerala prosvjednike.
Očekuju se novi prosvjedi večeras. Stotine zaposlenika ministarstava vanjskih poslova, obrane, pravosuđa i obrazovanja Gruzije, kao i središnje banke, potpisali su otvorena pisma kojima osuđuju odluku o zamrzavanju pregovora. Khvicha Kvaratskhelia, zvijezda gruzijske nogometne reprezentacije, također je kritizirao odluku.
Vladajući tvrde da su izbori bili pošteni
Gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili poručila je kako je narod na izašao na ulice da podrži integraciju zemlje u Europsku uniju. "Ovo je Europa i europski ideal koji su ruski zastupnici namjerno i brutalno slomili na ulicama Tbilisija. Probudi se Europo", napisala je Zurabišvili na društvenim mrežama.
Odluci gruzijske vlade prethodilo je pogoršanje odnosa između zapadnih zemalja i vladajuće stranke Gruzijski san koju se optužuje za autoritarnost i proruske tendencije. Gruzijski san osvojio je gotovo 54% glasova na izborima u listopadu za koje oporbene stranke tvrde da su namješteni.
Vladajuća stranka i izborna komisija tvrde da su izbori bili slobodni i pošteni. Zapadne zemlje pozvale su na istragu. EU je ranije objavila da je put Gruzije prema članstvu u Europskoj uniji stao zbog zakona o stranim agentima i LGBT pravima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati