HDZ najavljuje povećanje PDV-a!
"NAJAVLJUJEM također danas, tri dana prije izbora, da će nova vlada koju će voditi Hrvatska demokratska zajednica, ukoliko nam date vaše povjerenje smanjiti PDV sa 22 posto na 20 posto". Zvuči poznato? Radilo se o izborima 2003. godine, ali nije se zaustavilo ovdje."Hoćemo li promišljati u ovom mandatu o smanjenju stopa PDV-a? Hoćemo!", kazao je Ivo Sanader prije godinu dana, 20. veljače, na aktualnom satu u Saboru. Bogami, promišljali su, i poput Baltazara se dosjetili! Neće ići dolje, nego gore, ako je suditi prema najavi koju je izrekao Damir Polančec na Hrvatskom radiju.
"Svi govore o PDV-u. Mnoge zemlje, među kojima i Velika Britanija, smanjile su PDV i smatraju to antirecesijskom mjerom, koja će potaknuti potrošnju. Ja ne vjerujem da je to antirecesijska mjera i da će to povećati drastično potrošnju. Ja čak mislim da mi dugoročno moramo razmišljati možda o promjeni PDV-a na više. I to znam da nije lijepo, ni ugodno čuti", rekao je Polančec. Dakle, što će se sada dogoditi? Hoće li Sanader pomisliti, "Pa da, Polančec je uvjerljivo pametniji od Gordona Browna, povećavamo PDV" ili "O, bože, opet je blebnuo! Morat ću razdrljiti košulju i pokazati znak "S" (ili "SS") na majici i spasiti stvar kao što to obično biva? Ja Super Sanader priopćavam dobre vijesti: Nema kršenja ljudskih prava, nema povećanja PDV-a!"
Korupcija od 300 milijuna kuna godišnje
Otkada je HDZ došao na vlast, jedina skupina građana kojoj je smanjen PDV su novinski nakladnici - uoči izbora, i to ne sa 22 na 20 nego na 10 posto! Uoči izbora! A tu se radi o ozbiljnim parama za nakladnike jer je to između 250 do 300 milijuna kuna godišnje. I onda se čudimo, kako to da nakladnici imaju svoje prste u uređivanju medija?
Polančecov glasnogovornik Tomislav Mazal nas je uvjeravao da ta Polančecova izjava nije tako strašna kao što se čini i poslao nam je snimku kako bi čuli ostatak ministrova intervjua i stavili u kontekst veliko "možda" od najave povećanja PDV-a. Kaže da oni nemaju zasad nikakav prijedlog izmjene načina ubiranja tog poreza "na lageru" iako je na pitanje - znači li to da je eventualno povećanje PDV-a u dalekoj budućnosti? - odgovorio sa "nisam to rekao".
Dakle, nije rekao "daleka budućnost", a ni "Porez na imovinu"
Pitanje koje je Polančecu zapravo postavljeno, a da ga je asociralo na PDV je sljedeća: razmišlja li vlada o uvođenju poreza na imovinu, s obzirom da ljudi u Hrvatskoj koji su u 90 posto slučajeva stambeno zbrinuti, ne moraju toliko biti u strahu da će ostati na ulici kao primjerice radnici koji su u Velikoj Britaniji ostali bez posla i koji velikom većinom žive u iznajmljenim nekretninama, pa završe "spavajući u Mercedesu"?
Kako bi izbjegao to neugodno pitanje o porezu koji možda i nije tako loša ideja s obzirom da bi više plaćali oni koji imaju više (a znamo da će na kraju krize oni imati još više, a oni koji su sada na rubu siromaštva, bezlična masa koja plaća PDV u visini od 45 milijardi kuna godišnje, preći će ili preko ruba gladi, ili preko ruba zakona, ili preko ruba krova vrlo visoke zgrade), Polančec se počeo upucavati hrvatskim poslodavcima:
"Kojim porezima? Da li je to porez na imovinu? Ja se ne bih libio i nečeg drugog."
"Strukturalni je problem Hrvatske niska stopa zaposlenosti, jer svega je 57 ,1 posto stanovništva radno aktivno, na jednog umirovljenika ide 1.4 zaposlene osobe. Za mirovinski sustav govorimo da neće doći u pitanje, a treba rasteretiti gospodarstvo. Ali što su prihodi, a što rashodi mirovinskog sustava? Prihodi su 20 milijuna kuna, rashodi 35 milijuna kuna. Kada se da za zdravstvo, željeznice, brodogradnju, dolazimo do onoga što je stvarni teret za hrvatsko gospodarstvo. Rasteretiti gospodarstvo možemo na način da smanjimo doprinose (poslodavcima za zdravstveno i mirovinsko osiguranje zaposlenika, op.a.). Da, smanjit ćemo doprinose, ali onda moramo taj iznos nadomjestiti novim porezima. Kojim porezima? Da li je to porez na imovinu? Ja se ne bih libio i nečeg drugog. Svi govore o PDV-u...", ostatak je naveden gore počevši sa zadnjom rečenicom ovog citata.
Dakle, što se tiče poreza na imovinu, Polančec nema puno komentara, ali ima na PDV, koji je sitnica za građane, zar ne? Tako da svi oni koji ostanu bez posla (od, po izvještavanju HTV-a, "prezadovoljnih" otpuštenih radnika Plive do bivših zaposlenika vinkovačke Spačve s gaćama na štapu) mogu plaćati više s novcem kojeg imaju sve manje. Naglašava da PDV nudi "prostor za razmišljanje", s obzirom da se uz pomoć njega ubire 45 milijardi kuna. Tu Vlada uspješno ubire porez, samo, jebiga, ne ide joj baš od ruke kad treba naplatiti porez od nogometnih klubova.
Uspjeh je relativna stvar
Koliko ima tvrtki koje duguju državama milijune kuna poreza, ali će ista ta država radije sjesti na plaću nekome tko zarađuje minimalac nego poslati ovrhu u te zaštićene firme od posebne državne skrbi? To nije tajna, čak i referenti početnici u Poreznim upravama znaju da država ne smatra uspješnim ubiranjem poreza uzimanje milijuna od onih koji su joj dužni i imaju to čime platiti, nego uzimanje po nekoliko stotina kuna za dug koji ne premašuje niti nekoliko desetaka tisuća kuna od onih koji, možda, imaju samo minimalac.
Ana Benačić
Foto: Index
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati