Italija i EU sve se opasnije svađaju oko raspodjele migranata
VISOKA predstavnica EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, Federica Mogherini, pozvala je danas države članice EU-a da preuzmu "veću odgovornost" za migrante spašene na Sredozemlju, na margini sastanka ministara obrane EU-a u Beču.
Talijanska populistička vlada zauzela je tvrdo stajalište prema migrantima, odbijajući primiti ljude spašene na moru, dok druge države članice ne pristanu podijeliti ih među sobom.
Pitanje ugrožava operaciju Sofiju, europsku pomorsku operaciju za borbu protiv krijumčarenja ljudi u vodama kod Libije, čiji mandat istječe potkraj godine. Kada je ta operacija pokrenuta u lipnju 2015. nakon niza smrtonosnih brodoloma, države članice dogovorile su se da će spašeni migranti biti slani u Italiju.
Italija traži promjenu pravila oko prihvata migranata
Rim sada traži promjenu tih pravila i prijeti da će zatvoriti luke za brodove te europske misije ako se ne postigne dogovor.
Glavni cilj operacije Sofija je borba protiv krijumčarenja migranata preko Sredozemlja, no brodovi po međunarodnom pravu imaju obvezu pomoći unesrećenima na moru.
Operacija Sofija do sada je spasila više od 49.000 migranata. Operacijom trenutačno zapovijeda Italija.
Mogherini, koja je Talijanka, ističe da je upravljanje migracijama zajednička europska zadaća, a ne dužnost samo jedne zemlje.
"Zato imamo europsku operaciju na moru i zato vjerujem da bi, čak i ako je o tome jako teško razgovarati, bilo dobro kada bi države članice razmotrile preuzimanje veće odgovornosti u tom pogledu", kazala je.
Italija je potkraj srpnja dala svojim europskim partnerima rok od pet tjedana, odnosno do kraja kolovoza, da pronađu rješenje za prihvat migranata.
Njemačka Italiji: Nemojte nas ucjenjivati
Njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen pozvala je Italiju da ne ucjenjuje operacijom Sofija.
"To je također pitanje vjerodostojnosti i pouzdanosti europske misije. Mi smo je pokrenuli. Traje do kraja godine. I mora se nastaviti provoditi do kraja godine", kazala je von der Leyen, upozorivši da se pregovori o reformi pravila o prihvatu migranata ne smiju voditi na štetu te misije koja ima važnu zadaću.
Italija bi na današnjem sastanku trebala predložiti uspostavu centra za koordinaciju u kojem bi se provodila raspodjela migranata spašenih u sklopu te misije širom EU-a, po izvorima iz talijanskog ministarstva obrane.
Rim predlaže da se uvede rotacija europskih luka koje bi primale migrante spašene u sklopu misije Sofija.
Europska diplomatska služba također je predložila dobrovoljnu raspodjelu spašenih migranata po državama članicama, no Mogherini je danas priznala da "konsenzus do sada nije postignut."
Od 2014. u Italiju je preko mora stiglo više od 650.000 ljudi. U EU je preko Mediterana ove godine stiglo oko 70.000 ljudi.
Italija zaprijetila vetom na EU proračun
Operacija Sofija trenutačno ima četiri broda na Mediteranu kao i zrakoplove i helikoptere kojima se prate krijumčarske rute na moru.
Desetak europskih zemalja prihvatilo je ovog ljeta dobrovoljno dio migranata koji su stigli na šest brodova u Italiju, Španjolsku i na Maltu.
Potpredsjednik talijanske vlade Luigi Di Maio zaprijetio je prošli tjedan da Italija neće uplatiti svoj dio novca u europski proračun za iduću godinu ako države članice ne prime migrante s broda Diciotti.
Nakon toga je u ponedjeljak, nakon što su Irska i Albanija ponudile pomoć, kazao da će Italija uložiti veto na prijedlog sedmogodišnjeg proračuna EU-a ako Unija ne postigne dogovor o podjeli odgovornosti za spašene migrante.
Europski povjerenik za migraciju Dimitris Avramopulos upozorio je na to da bi Italija time "pucala sama sebi u nogu".
"Smatram da bi političari iz vaše zemlje trebali razumjeti da niste sami u ovom trenutku, da vam Europa nastoji pomoći. Naprotiv, onaj tko napada EU puca sam sebi u nogu", rekao je u intervjuu koji je u nedjelju objavio dnevnik La Repubblica.
"Komisija kaže jasno 'ne' prijetnjama, one su neprihvatljive. Sve vlade moraju poštovati obaveze koje proistječu iz pripadnosti EU", kazao je Avramopulos.
EU Italiji: Imate obvezu plaćati doprinose
Europski povjerenik za proračun Guenther Oettinger upozorio je u srijedu Italiju da bi morala plaćati kamate ne uplati li novac u europski proračun na vrijeme zbog spora oko migranata.
"Možemo samo upozoriti Rim da ne povezuje pitanje migrantske politike s europskim proračunom", rekao je Oettinger za Die Welt, prenosi Reuters.
"Sve europske članice obvezne su uplaćivati svoje doprinose na vrijeme. Sve drugo bilo bi kršenje Ugovora što bi aktiviralo plaćanje kamata", rekao je.
Italija mora u EU proračun uplatiti oko 14 milijardi eura na godinu.
Komentirajući Oettingerovo upozorenje, Di Maio je tijekom posjeta Kairu u srijedu kazao da je talijansko stajalište nepromijenjeno.
"Ako u nadolazećim danima (europski partneri) žele ponovno pronaći duh solidarnosti na kojem se temelji Europska unija, možda ćemo moći razgovarati o ukidanju veta", rekao je.
Di Maio je vođa populističkog Pokreta pet zvijezda, koji je u lipnju preuzeo vlast u koaliciji s krajnje desnom Ligom.