Kolinda je komentarom presude Ercegu pokazala da ne shvaća slobodu govora
PREDSJEDNICA Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović dala je veliki intervju Media Servisu u kojem je komentirala i nedavnu presudu Zoranu Ercegu, koji je osuđen na 15 dana zatvora uvjetno jer je prilikom otvorenja zagrebačkog spomenika Franji Tuđmanu pred premijerom, predsjednicom i predsjednikom sabora uzviknuo da je Franjo Tuđman ratni zločinac.
>> Kolinda: Ja sam prije svega majka, Hrvatica, vjernica...
Iako se predsjednica školovala u SAD-u, zemlji u kojoj je (apsolutna) sloboda govora itekako na cijeni, izgleda da još uvijek nije shvatila što sloboda govora zapravo znači.
Erceg nije ni prijetio ni pozivao na nasilje nego je izrazio mišljenje
Podsjetimo, Zoran Erceg na otvorenju spomenika Franji Tuđmanu nije nikom prijetio, nije pozivao na nasilje, nego je jasno i glasno izrazio svoje mišljenje o prvom hrvatskom predsjedniku.
Ukratko, Erceg je koristio svoju Ustavom zajamčenu slobodu govora. Da je presuda Ercegu protivna Ustavu RH, koji u svom članku 38. svim državljanima RH jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli, a osobito slobodu govora i javnog nastupa, slažu se i ustavni stručnjaci.
>> Presuda Ercegu je zastrašujuća. Ne zbog Ercega, nego svih nas
No kad su Kolindu u intervjuu za Media Servis novinari pitali kako komentira presudu Zoranu Ercegu, ona je odvratila jednom rečenicom: "Slobodu govora treba izražavati, a u ovom slučaju ona se mogla izraziti na drugi način."
Sloboda govora je besmislena ako postoje "pravi" i "krivi" načini izražavanja ideja i stavova
Ako i zanemarimo nesuvislu konstrukciju prvog dijela rečenice (što bi trebalo značiti da "slobodu govora treba izražavati"?), jasno je da predsjednica jednostavno ne razumije koncept slobode govora.
Naime, sloboda govora nije sloboda ako se neka misao ili ideja može izraziti samo na način na koji to odobravaju državne instance poput suda ili predsjednice. Sloboda govora je jednostavan pojam i odnosi se na, koliko god to bilo suvišno naglašavati, slobodno izražavanje ideja i stavova.
Ako se neke misli i ideje mogu izraziti samo na način koji odobravaju državne institucije, onda to nije sloboda govora.
Kolindina poruka je, baš kao i presuda Prekršajnog suda u Zagrebu, porazna za budućnost slobode govora u Hrvatskoj i može se svesti na jednostavan izraz: "Sloboda govora je okej, sve dok jako pazite što točno pričate." Time, naravno, postaje savršeno jasno da sloboda govora u Hrvatskoj - ne postoji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati