Marić oprašta dugove blokiranim građanima
Foto: Pixsell/Igro Soban
MINISTAR financija Zdravko Marić priprema novi zakon.
Po njemu, država će oprostiti dugove blokiranih koji iznose manje od prosječne plaće. Za prošlu godinu prosjek je iznosio 5685 kuna, a oprost bi se odnosio na dugove prema središnjoj državi, gradovima, općinama te državnim i komunalnim poduzećima.
Očekuje da će primjer slijediti i privatni vjerovnici
Dugove manje od prosječne plaće ima 91.000 blokiranih građana i oni prema svim vjerovnicima iznose 235,4 milijuna kuna. Marić je rekao kako očekuje da će primjer države slijediti i privatni vjerovnici, među kojima dominiraju banke i telekomunikacijski operatori. HDZ-ov gradonačelnik Zaprešića i šef udruge gradova Željko Turk, komentirao je da su lokalne jedinice spremne pomoći građanima "u teškoj situaciji, no volio bi da se njima prepusti odluka kako će to u okviru zakonskih rješenja učiniti", javlja Večernji list.
Inače, vlada Zorana Milanovića već je prije dvije godine skrenula pažnju svjetskih medija na Hrvatsku kad je pripremala oprost do 35.000 kuna duga, ali Milanović nije donosio zakon o oprostu, nego je išao na dogovor. Tada se pokazalo da je otpis bio skromniji nego što se očekivalo. Privatni su vjerovnici uvjetovali svoj pristanak na dogovor jakim socijalnim kriterijima pa su dugovi prebrisani samo građanima skromnih primanja i bez privatne imovine ako su bili blokirani dulje od godinu dana. Umjesto očekivanih 70.000, kriterije otpisa zadovoljilo je oko 17.000 dužnika.
Ne otkrivaju uvjete
Ministarstvo financija još uvijek ne otkriva pod kojim će uvjetima država iznova otpisivati dugove, ali vlada će otpis pred lokalne izbore prilično teško pravdati pred Europskom komisijom, ali i pred građanima koji redovno plaćaju svoje obveze. Hrvatska udruga banaka kaže da je otvorena za razgovor i pozdravlja nastojanje ministra Zdravka Marića u pripremi propisa kojima će se "regulirati otpis duga prema središnjoj državi".
"Zatekla me je ova najava, pogotovo da se zakon donosi pred izbore jer se onda postavlja pitanje s kakvim motivima? Je li ovo možda skretanje pozornosti s Agrokora? Ne bi bilo loše imati jedan propis o otpisu, no takav se zakon ne donosi u roku od mjesec-dva, nego se temeljito rasprave sve posljedice", rekao je Nikola Mijatović, profesor na Pravnom fakultetu.
Odvjetnici tako naglašavaju da će se oprost duga morati primijeniti i na strance, a nije nemoguće da uredni dužnici krenu s protutužbama prema državi kako bi i oni dobili svojih 5-6 tisuća kuna.
Prema podacima Fine, dug do 2000 kuna ima oko 45,000 blokiranih građana, a još 46,000 dužno je između 2000 i 5805 kuna, kolika je bila prosječna plaća u prosincu prošle godine.