Pandemija: Karantena za čovječanstvo, ali sloboda za životinjski svijet
KAKO se pandemija koronavirusa širi diljem svijeta te mnoge države zatvaraju svoje tvornice i gradove, stručnjaci sve više u prirodi uočavaju događaje koji prije nisu bili vidljivi.
Naime, svijet kao da posljednjih tjedana miruje. Iznenada su utihnule autoceste kojima je do nedavno brujala kolona vozila i pločnici kojima su ubrzano hodali pješaci od ranih jutarnjih do kasnih večernjih sati. Polijeće manje zrakoplova, na morima jedva da ima nešto brodova, nema više školskih izleta i autobusa. Iako je ova novonastala tišina za većinu nas jeziva jer nam predočuje prijetnju pandemije, druge oduševljava.
Mnogi znanstvenici iskoristili su ovu stanku u globalnom prometu i buci kako bi krenuli na dosad nemoguća istraživanja. Primjerice, seizmolozi sada mogu otkriti tutnjanje ispod Zemljine površine koje su prethodno prikrivali gradski zvukovi, piše Treehugger.
Pjev kitova
Od karantena su profitirala i istraživanja morskih sisavaca. Poznato je da kitove uznemiruje buka teretnih i krstarećih brodova, pri čemu oni zaustavljaju svoj pjev, odnosno komunikaciju, dok plovila ne prođu.
Tako je časopis Atlantic objavio studiju u kojoj se opisuje kako su biolozi nekoliko dana nakon 11. rujna ustanovili da se razina hormona stresa kod sjevernoatlantskih pravih kitova u kanadskom zaljevu Fundy značajno smanjila nakon zaustavljanja prometa.
Zbog pada prometne buke kukci lakše otkrivaju cvijeće jer ispušni plinovi inače prekrivaju cvjetne mirise.
"Nekoć sam mislila da u Wuhanu baš i nema ptica"
Ptičji pjev također je postao zamjetljiviji u urbanim sredinama.
"Nekoć sam mislila da u Wuhanu baš i nema ptica jer ih nikad nisam čula, a i rijetko sam ih viđala. No sada sam shvatila da su njihov pjev prigušili ljudi, gužve i promet. Čitav dan čujem ptice kako pjevaju. Čujem kako lepeću krilima", rekla je Amerikanka Rebecca Franks koja živi u Wuhanu u Kini.
Podsjetimo, i kod nas su nedavno ponovno snimljeni kitovi. Dvojica Splićana prekjučer su mobitelima snimila kitove koji su plivali pred njima kod Šibenika, a jučer su kitovi snimljeni u blizini Šolte.
Snimku je na Facebooku objavila grupa Eko Pelješac.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati