Obama zbog Srebrenice napao međunarodnu zajednicu: Dopustili smo genocid!
Tekst: I.Kri. / P.V.
Foto: AFP
U MEMORIJALNOM centru u Potočarima danas je ukopano 775 identificiranih žrtava zločina u Srebrenici. Klanjala se zajednička đenaza za 774 Bošnjaka te je obavljen i ukop jednog katolika.
Organizacijski odbor za obilježavanje 15. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice objavio je da očekuje oko 50 tisuća članova obitelji žrtava, susjede, prijatelje i stanovnike iz velikog broja gradova Bosne i Hercegovine te strane goste. Procjena je bila točna; u Potočarima se skupilo i više od 50.000 ljudi.
Krivci moraju biti izvedeni pred lice pravde
Obilježavanje 15. godišnjice genocida započelo je polaganjem cvijeća i odavanjem počasti žrtvama, zatim se čitao Kur'an, a uslijedilo je podizanje zastave i intoniranje državne himne. Izveden je i recital "Poema o Srebrenici", kao i poetsko-glazbeni performans "Srebrenički inferno".
Svi koji su se obratili sudionicima pokopa istaknuli su kako Srebrenica predstavlja neizbrisivu mrlju na savjesti čovječanstva, zbog čega je nužno krivce privesti pravdi jer će se tek tada u BiH stvoriti pravi uvjeti za izgradnju povjerenja i prosperitetnije budućnosti. Najviše je pozornosti u Potočanima izazvalo pismo Baracka Obame, koje je pročitao američki veleposlanik u BiH Charles English.
Predsjednik SAD-a napao međunarodnu zajednicu
"Užas Srebrenice je mrlja na našoj kolektivnoj savjesti, jer je na današnji dan, prije 15 godina, usprkos desetljećima zaklinjanja na 'nikad više', na ovim poljima i u ovim brdima ubijeno 8.000 muškaraca i dječaka. Oni su bili braća, sinovi, muževi i očevi, a završili su kao žrtve genocida", poručio je američki predsjednik.
Obama je u svom pismu izrazio sućut obiteljima stradalnika, a nije propustio naglasiti ni propust međunarodne zajednice koji je omogućio masakr. "Oni su bili ljudi koji su živjeli u miru i koji su vjerovali obećanjima da će ih međunarodna zajednica zaštititi, ali u trenutku njihove najveće potrebe prepušteni su sami sebi", kaže Obama.
Obama zahtijeva uhićenje Ratka Mladića
Američki je predsjednik razočaran i ogorčen što se morao dogoditi genocid da bi međunarodna zajednica reagirala, ali istaknuo je ipak jednu svijetlu točku: "Ovaj zločin natjerao je međunarodnu zajednicu da reagira i zaustavi masakr nad civilima i od tada je spomen Srebrenice povezan sa snažnim osjećajem potrebe da svijet mora odlučno reagirati kad god je suočen sa zlom. U proteklih 15 godina SAD je zajedno s vama promovirao mir i pomirenje u ovoj nemirnoj zemlji. Jasno nam je da ne može biti trajnog mira bez pravde i znamo da ćemo biti prosuđivani prema naporima koje ulažemo u traženju pravde za srebreničke žrtve i one koji ih oplakuju".
Obama je pozvao sve vlade da udvostruče svoje napore kako bi pronašli Ratka Mladića, "zločinca koji je predvodio egzekucije, a koji je i dalje na slobodi". "Time bi se odala počast srebreničkim žrtvama i ispunila naša moralna i zakonska obveza da ne dopustimo da zločin takvih strašnih razmjera ostane nekažnjen. Naša je sveta dužnost da pamtimo okrutnosti koje su se ovdje dogodile i spriječimo ponavljanje sličnih zločina", poručio je predsjednik SAD-a.
"Strašan zločin počinjen u ime ideje o etnički čistoj velikoj Srbiji"
Na obilježavanje srebreničke tragedije došli su i visoki dužnosnici iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Slovenije i drugih europskih zemalja. Hrvatsku je predstavljao ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković.
Jandroković je rekao da danas obilježavamo 15 godina od strašnog zločina počinjenog u ime jedne sulude ideje o etnički čistoj velikoj Srbiji. Dodao je kako smatra da svi odgovorni za zločin moraju biti privedeni pravdi i najoštrije kažnjeni kako bismo mogli otvoriti novu stranicu suradnje u jugoistočnoj Europi.
"Nevinim žrtvama Boris Tadić"
U Srebrenicu su stigli i predsjednik Srbije Boris Tadić, Haris Silajdžić, Valentin Inzko i još mnogi dužnosnici. U Srebrenicu je jučer stiglo i šest tisuća sudionika Marša mira, koji su tri dana pješačili stazom smrti od Nezuka do Potočara.
Predsjednik Srbije Boris Tadić je položio vijenac u Memorijalnom kompleksu u Potočarima. "Nevinim žrtvama Boris Tadić" je pisalo na vijencu koji je položio srpski predsjednik. Na ulazu u kompleks se susreo sa tri majke žrtava ratnog zločina u Srebrenici koje su mu rekle da im "mnogo znači što je danas došao u Srebrenicu". Tadić je istaknuo da žali zbog zločina koji su se dogodili te dodao kako Srbija neće odustati od traganja za počiniteljima ratnih zločina, što se posebno odnosi na Ratka Mladića.
Komemoraciju je gotovo zasjenilo uhićenje čelnika udruge "Majke Srebrenice" Ibrana Mustafića. Uhitili su ga pripadnici Agencije za istrage i zaštitu u BiH. On je prije mjesec dana pored Memorijalnog centra postavio ratne zastave bivše Armije BiH i uvredljive transparente. Mustafić je priveden na kriminalističku obradu. Mustafić i "Majke Srebrenice" nedavno su prosvjedovali protiv onih koji dolaze u Srebrenicu, a priznaju Republiku Srpsku.
Ubijeno više od osam tisuća muškaraca i dječaka
U Srebrenici je 1995. godine ubijeno više od osam tisuća muškaraca i dječaka. Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju u posljednjoj je presudi visokim časnicima vojske bosanskih Srba potvrdio kako je u Srebrenici počinjen zločin genocida.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati