Ovaj stan u Zagrebu prodaje se za 125.000 €. "Prije 2 godine bio bi znatno jeftiniji"
CIJENE nekretnina u Njemačkoj pale su kao nikad u posljednjih 60 godina, doduše nakon prošlogodišnjeg rekordnog rasta. Hrvatska se ne može pohvaliti tom statistikom, niti stručnjaci očekuju takav trend ove godine. Prošle godine cijena kvadrata stana u Hrvatskoj rasla je u prosjeku za 20 posto.
Zagrebačka Trešnjevka. Trosoban stan od 46 kvadrata iz 60-ih godina prošlog stoljeća posljednja se četiri mjeseca prodaje za 125 tisuća eura, to jest za 2700 eura po kvadratu.
"Prije dvije godine ovaj stan bi bio znatno jeftiniji. Smatram da bi se za ovaj stan postigla cijena od 1300 do 1500 eura po metru kvadratnom – šta nam je razlika u cijeni za čak duplo", poručio je za N1 agent za nekretnine Antonio Štedul.
Hrvatska je neslavni rekorder u Europskoj uniji. Prosječna tražena cijena kvadrata stana lani je bila veća za 21 posto u odnosu na 2022. godinu. Građani ističu – to je apsurd s obzirom na standard života.
U Njemačkoj drastično pale cijene nekretnina. Agenti za nekretnine: Takva sudbina ne čeka Hrvatsku
Vrijeme abnormalnih cijena nekretnina prošlost je u Njemačkoj. Cijene tako drastično nisu pale zadnjih 60 godina. Stanovi su jeftiniji za 9 posto, obiteljske kuće za 11, a stambene zgrade za 20 posto.
Agenti za nekretnine tvrde da u narednom kvartalu takva sudbina ne čeka Hrvatsku. Kod nas je stagnacija cijena uz pad broja transakcija, kojih je lani na razini države bilo manje za 9 posto, a u Zagrebu za čak 22 posto. Najveći problem je manjak novogradnje.
"Fond rabljenih stambenih nekretnina postaje sve manje prihvatljiv suvremenim mladim kupcima. Platežna moć nije dovoljno jaka da bi pratila trend rasta cijena koji se dešava. Mi moramo početi promišljati o priuštivosti stanovanja i kako građanima koji si ne mogu priuštiti kupnju ili najam omogućiti stanovanje", tvrdi za N1 Lana Mihaljinac Knežević, predstavnica Udruženja poslovanja s nekretninama pri HGK i vlasnica agencije.
Jer cijena od 150 tisuća eura za 14 godina star stan od 56 kvadrata koja je istaknuta za stan na zagrebačkom Žitnjaku za mnoge je paprena, no agentica ističe da u Hrvatskoj ne vlada tržišna logika kao u Njemačkoj gdje prodavatelji radije odustaju od prodaje nego da spuste cijenu.
Cijene obično ipak niže 10 do 15 posto od onoga što piše u oglasnicima
"Ljudi često vole koristiti termin da su cijene nerealne… e sad po meni, realno je ono što je na tržištu ostvarivo. Od oglašenih cijena u oglasnicima realizacija, korekcija je 10 do 15 posto", kaže agentica za nekretnine Martina Naletilić.
"Stan koji je bio precijenjen prije šest mjeseci je našao svog kupca, ali danas se nalazimo na tržištu koje ne može ponuditi takav ishod", objašnjava agent za nekretnine Antonio Štedul.
Za sve koji se premišljaju oko kupnje nekretnina agenti savjetuju da ne čekaju jer drastična smanjenja cijena ne očekuju.
"Mislim da mnogi koji su čekali unazad dvije godine nisu napravili dobar korak, usuđujem se reći. Ništa ne ukazuje da će doći do drastičnih padova cijena. Samo smirenje u smislu stagnacije, ali ne očekujemo da će cijene u dogledno vrijeme padati", smatra Naletilić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati