Par tisuća na Noćnom maršu u Zagrebu: "Moli se u crkvi"
VEČERAS se u Zagrebu održava sada već tradicionalni Noćni marš povodom Dana žena. Noćni marš za 8. mart ponovo je organizirao feministički kolektiv fAKTIV pod sloganom "Štrajk u kuhinji, štrajk na ulici". Marš kreće sa zagrebačkog Trga žrtava fašizma, a ići će rutom Ulica Franje Račkog - Jurišićeva - Trg - Ilica - Gundulićeva - Masarykova - Teslina - Zrinjevac.
Noćni marševi se ne održavaju samo u Zagrebu već i u drugim hrvatskim gradovima. Na marš su stigla i neka poznata lica, između ostalih i novinarka Maja Sever te saborski zastupnik Socijaldemokrata Domagoj Hajduković.
"Osmi mart naš je dan, dan kada izlazimo na ulice, dan kada ne treba strepiti od štrajka. Znamo da najglasnije borbe koje vodimo mogu izvesti na ulice tisuće. Već godinama tisuće marširaju za besplatan pobačaj, za ukidanje priziva savjesti u javnim bolnicama, za vraćanje prava na pobačaj u Ustav.
Nema feminističke borbe koja jače veže žene od borbe za pravedan sustav u kojem pravo na pobačaj mora biti univerzalna zdravstvena usluga dostupna svim ženama, a ne kolo sreće koje vrtimo od bolnice do bolnice, od liječnika do liječnice", dio je najave ovogodišnjeg Noćnog marša.
Organizatorice pozivaju na zajedničko marširanje "za društvo u kojem naše zdravlje ne ovisi o stanju na tekućem računu i koje ne čini bogate bogatijima, a siromašne siromašnijima".
"Želimo živjeti od svog rada, a ne preživljavati. Želimo društvo u kojem penzionerke ne kopaju po smeću, migrantkinje se ne prebija na granicama i baca natrag u rijeke, trans osobama ne ugrožavaju životi – ni u Saboru, ni na ulici, ni online", poručuje fAKTIV.
"Kriza nije samo udarac na novčanik"
"Naše su prethodnice, bez moljakanja i bez uglađenog čekanja, svjesne da im država neće sama od sebe osigurati prava koja im pripadaju, na ulicama i u tvornicama izborile opće pravo glasa, pravo na rad, pravo na radničko organiziranje", podsjeća kolektiv ukazujući da danas, desetljećima kasnije, država i dalje "nije tu za nas".
"Inflacija divlja, zdravstveni i obrazovni sustavi pucaju po šavovima, a nasilje raste - pri čemu su prvi na udaru oni za koje društvo najmanje brine. "Za žene kriza nije samo udarac na novčanik i materijalnu egzistenciju već dodatni okidač nasilja, kojemu su ionako svakodnevno izložene. Ta svakodnevica koju živimo, odnosno preživljavamo, govori nam da druge opcije osim štrajka nema", poručile su feministice.
Kad su okupljeni stigli na glavni zagrebački trg, počeli su skandirati "moli se u crkvi", referirajući se tako na klečavce koji se svaki mjesec okupljaju i mole krunicu kako bi, između ostaloga, bili "duhovni autoriteti u obitelji". Mole se također za "čistoću prije braka", prestanak pobačaja i dr.
Organizatorica je na početku govora na Zrinjevcu rekla kako ih se okupilo "barem 10 tisuća".