Pokopan Nikica Valentić. Došli Plenković, Todorić, Dražen Budiša...
NEKADAŠNJI hrvatski premijer Nikica Valentić, koji je u srijedu preminuo u 73. godini, pokopan je na zagrebačkom groblju Mirogoj.
Na posljednji ispraćaj Nikice Valentića stigli su brojni političari i osobe iz javnog života.
Na pogrebu su bili premijer Andrej Plenković, šef sabora Gordan Jandroković, ministri Tomo Medved, Oleg Butković, Ivan Malenica, Gordan Grlić-Radman, Radovan Fuchs... S njima je bio i bivši ministar Mate Granić, bio je tu i HDZ-ov saborski "vitez" Željko Reiner, a došao je i utjecajni HDZ-ovac Vladimir Šeks.
Stigli su i Orsat Miljanić kao izaslanik predsjednika Zorana Milanovića te bivši političar Dražen Budiša.
Na pogreb je došao i bivši šef Agrokora kojem se sada sudi za kriminal u toj kompaniji.
Galeriju fotografija pogledajte ispod naslovne slike.
"Ako postoji američki san, Nikica ga je dosanjao na potpuno hrvatski način"
Govorima su se oprostili njegovi prijatelji - ministar pravosuđa u njegovoj vladi Ivica Crnić i bivši predsjednik vlade Franjo Gregurić.
"Neka ovaj tužan trenutak ne bude samo žalovanje već prilika da slavimo život i postignuća velikog čovjeka", istaknuo je Crnić. Ako postoji američki san, Nikica ga je, kazao je, dosanjao na potpuno hrvatski način.
"U život je krenuo kao jedno od brojne djece iz vrijedne obitelji Valentić iz Gospića u njegovoj voljenoj Lici. Uvijek je naglašavao svoje hrvatske i ličke korijene, bio je i ostao lička ljudina u najboljem smislu te riječi", rekao je Crnić.
Od školarca u Gospiću, studenta prava u Zagrebu, gospodarstvenika, odvjetnika - dosegnuo je političke vrhunce - bio je zastupnik iz redova HDZ-a u hrvatskom saboru i predsjednik jedne od važnih ratnih hrvatskih vlada.
"U krvi mu je bilo da bude predvodnik"
"Oduvijek je bio osobit - bio je stvoren da bude prvi, u krvi mu je bilo da bude predvodnik", rekao je za Valentića njegov prijatelj Crnić.
Naglasio je Valentićev izniman doprinos u stvaranju slobodne, neovisne i demokratske Hrvatske. Dok je bio premijer, osigurana su sredstva za daljnju uspješnu obranu Hrvatske od agresora, provedene su uz ostalo i oslobodilačke akcije Bljesak i Oluja, a na gospodarskom planu prestali su tadašnji redovi za crni kruh te je donesen stabilizacijski program, usred rata stopirana je inflacija i uvedena je nova nacionalna stabilna valuta kuna.
Uz sve to, Hrvatska se u isto vrijeme brinula za oko 650 tisuća izbjeglica i prognanika. Valentićeva vlada predložila je i mnoge moderne zakone, koji su i danas u primjeni, prisjetio se.
"Smatraju ga ponajboljim hrvatskim premijerom. To i puno drugoga dovoljno je za deset, a ne za jedan život. Bio je iznimno ponosan čovjek, tolerantan i dobrohotan - te je vrline znao iskazati upravo kad je bilo najteže", poručio je Crnić.
Gregurić: Nemjerljiv doprinos u povijesnom dijelu stvaranja hrvatske države
"Odlazi čovjek koji je sijao dobro i radost svima oko sebe. Bog ga je obdario vrlinama kao malo kojeg čovjeka", rekao je Gregurić. Valentić se, rekao je, 90-ih godina, kada je trebalo, odazvao pozivu domovine i predsjednika Tuđmana, nesebično se dao za opće dobro.
"Njegov doprinos nemjerljiv je u povijesnom dijelu stvaranja hrvatske države i vrijeme će pokazati kako su njegovo znanje i sposobnosti kao predsjednika vlade u najtežim trenucima naše povijesti bile važne", istaknuo je Gregurić.
Svojom vizijom i snagom u tijeku Domovinskog rata Valentić je učinio mnogo, poticao je i održavao domaću proizvodnju svih dobara potrebnih za život građana kao i obrambenih snaga. "Nikica je jedan od onih koje povijest Hrvatske ne smije zaboraviti. Bio je beskompromisni borac za hrvatsku samostalnost, jačanje hrvatske vojske i policije te njihovo opremanje do konačne pobjede u Domovinskom ratu. Bio je uvijek na prvoj liniji obrane svih demokratskih vrijednosti Hrvatske", istaknuo je Gregurić.
Sprovodni obred je vodio fra Ivan Marija Lotar, rektor bazilike sv. Antuna Padovanskoga na Svetom Duhu.
Tko je bio Nikica Valentić
Nikica Valentić rođen je 1950. u Bilaju kod Gospića. Završio je pravo u Zagrebu. Od 1978. do 1983. bio je direktor stambenih zadruga Stanograd i Stanoinvest koje su godišnje gradile po tisuću stanova. Bio je dio afere Zelenjak početkom osamdesetih, kada se tvrdilo da je njegovo poduzeće društvenim novcem gradilo kuće na Zelenjaku za Franju Gregurića i druge njegove suradnike.
Godine 1983. prešao je u odvjetnike i bavio se investicijskim ugovorima, trgovačkim pravom, porezima i ugovorima s nekretninama. Godine 1990. pristupa Hrvatskoj demokratskoj zajednici i postaje generalni direktor hrvatske naftne kompanije Ine.
Premijer je bio od 3. rujna 1993. do 7. studenoga 1995. godine. Početkom travnja 1993. popustio je nagovaranju predsjednika Franje Tuđmana i preuzeo premijersku funkciju. Prihvaćajući tu dužnost, Tuđmanu je obećao da će ostati do kraja rata, računao je da će to biti najviše godinu dana. Ostao je dvije i pol godine, od 3. travnja 1993. do 7. studenog 1995.
U njegovom mandatu kao službena valuta uvedena je kuna i zaustavljena je inflacija. Također, tijekom mandata Nikice Valentića, u kolovozu 1995., hrvatska vojska i policija izvele su operaciju Oluja, koja je u konačnici dovela do kraja rata u Hrvatskoj.
Kao član HDZ-a bio je saborski zastupnik u dva mandata (1992.-1993. i 1995.-2000.). Bio je i potpredsjednik HDZ-a.
Nakon politike bavio se građevinskim biznisom.