Premijeru, jesmo li sad u banani?
IVO SANADER napokon je priznao: rebalans proračuna za jednu do tri milijarde kuna neće biti dovoljan da nas izvuče iz minusa. Dosad je Sanader žestoko odbacivao komentare struke koja je upozoravala kako najavljeni rebalans ne može pokriti deficit, ali borba s vjetrenjačama privela se kraju. U razgovoru s novinarima na Konvenciji HDZ-ove mladeži Sanader je naglasio kako bi se u proračunu moglo uštedjeti šest ili sedam milijardi kuna, što je u skladu s prijedlogom Ekonomskog instituta.
Sanader priznao: Razmišljamo o davanju autoceste u koncesiju!
"U tjedan dana smo u javnim tvrtkama uštedjeli dva milijuna, a i ministarstva su za isti iznos smanjila svoje troškove", kaže Sanader i naglašava kako ministar financija Ivan Šuker (koji je ovom prilikom promaknut u "koordinatora primjene antirecesijskih mjera", što god to značilo) u razgovoru s ostalim ministarstvima pokušava pronaći način da se troškovi dodatno potkrešu. Svjedoči tome i jučerašnja sjednica Ekonomskog vijeća, na kojoj je zatražena ušteda od dodatnih 1,5 milijardi kuna. No, čak ni da joj to pođe za rukom, Vlada i dalje neće biti na zacrtanih sedam (ili minimalno šest) milijardi kuna uštede. Odakle će doći novac? To još ne zna ni Sanader, ili barem tako tvrdi, a mi se možemo samo nadati da se antirecesijskom ludilu neće doći do očajničkog poteza davanja autocesta u koncesiju strancima, što je prema izvorima iz HAC-a, kao što smo već pisali, jedna od opcija.
> HDZ drži pištolj na čelu "krave muzare" vrijedne četiri milijarde eura
Potvrdio je to uostalom i sam Sanader, iako nismo očekivali da će HDZ tako izravno priznati da je kravu muzaru spreman zaklati zbog jednog odreska. "Mi smo jednoj radnoj skupini dali zadaću da iscrta sve pluseve i minuse davanja autoceste Bregana - Lipovac u koncesiju. Ta skupina mora dati procjenu u kojem bi se vremenu to moglo napraviti i kakva bi bila isplativost tog poteza", kaže Sanader. Vjerojatno premijer već sada i sam zna da nikakve isplativosti u tom potezu nema. Jer, autocesta Bregana - Lipovac kroz naredne 33 godine (što je maksimalno trajanje koncesije koje može izglasati Sabor) ostvarit će profit od najmanje četiri milijarde eura. Umjesto toga uzeti milijardu eura na ruke (koliko bi Vlada zaradila od koncesije, prema našim izvorima iz HAC-a) i potapšati se po leđima kako je deficit uspješno pokriven možda zvuči kao dobro kratkoročno rješenje onima koji ne razmišljaju dalje od kraja svog mandata, ali teško je povjerovati da bi hrvatskim građanima dobro sjela vijest kako je njihova vlada odlučila baciti u vjetar tri milijarde eura.
Čeka se Šukerov čarobni štapić
No, Sanaderovim mukama tu i dalje nije kraj. Pretpostavimo da Šuker uspije pronaći čarobni štapić kojim će magično uštedjeti sedam milijardi kuna, prema savjetu Ekonomskog instituta. Ali što ako ni to ne bude dovoljno? A "vijeće mudraca" smatra da neće biti. "Dodatno zaduživanje u inozemstvu bit će skupo, ako ne i nemoguće", upozorila je Sandra Švaljek na sjednici Ekonomskog vijeća, na kojoj se moglo čuti i da će proračunska rupa biti znatno veća od očekivane. Najcrnje prognoze predviđaju minus od čak 11 milijardi kuna.
Da prihodi države ove godine neće biti ni približni onima koje je Vlada priželjkivala i s kojima je računala, nego puno manji, pokazuju podaci o aktualnom stanju hrvatske privrede: uvoz je smanjen za 30 posto, prihod od PDV-a smanjenjem potrošnje pao je za 15 posto, proizvodnja je smanjena 14 posto. Vlada je donijela proračun računajući s dva posto gospodarskog rasta i rastom proračunskih prihoda od 5.3 posto, no gospodarskog rasta neće biti pa se tako može zaboraviti od prihoda proračuna od 124,6 milijardi kuna i računati na 11 milijardi kuna manje. I dok državni vrh razbija glavu razmišljajući o magičnim uštedama, a ministar Šuker najavljuje kako "možda neće biti dovoljno novca za isplatu plaća", ostaje samo zapitati se - premijeru, jesmo li sad u banani?
Petar Vidov
Foto: Siniša Sunara / CROPIX