Rumunjska centralizira nabavu energije i regulira cijenu
RUMUNJSKA vlada ponovo je danas izmijenila mjere energetske potpore kućanstvima, malim poduzećima i industriji uspostavom centraliziranog mehanizma nabave i regulacijom cijena energije. Još u studenome prošle godine vlada u Bukureštu ograničila je cijene plina i struje za kućanstva, mala poduzeća i javne ustanove do određene razine mjesečne potrošnje, a opskrbljivačima nadoknađuje razliku.
Program je mijenjala u više navrata spustivši plafon mjesečne potrošnje koja jamči pomoć, pomaknuvši rok ukidanja mjera i uvevši porez na ekstraprofit proizvođača. Kako bi osigurala dostatnu opskrbu, vlada je kriznom uredbom uspostavila centralizirani mehanizam nabave energije odredivši proizvođačima da od početka 2023. struju moraju prodavati po reguliranoj cijeni od 450 leja po megavatsatu.
"Uredba će zaštititi građane i osigurati konkurentnost rumunjskih proizvoda"
Veliki industrijski potrošači plaćat će struju maksimalno 1.3 leja po kilovatsatu. "Uredbom ćemo zaštititi građane i osigurati konkurentnost rumunjskih proizvoda", rekao je premijer Nicolae Ciuca. Novi energetski projekti neće biti uključeni u mehanizam, rekao je novinarima ministar energetike Virgil Popescu.
"Obuhvaćeni će biti samo proizvodni kapaciteti koji su bili u upotrebi prije uredbe, šaljemo jasan signal da nova ulaganja neće biti zarobljena u sustavu", rekao je Popescu. "Procjenjujemo da će u 2023. sustav obuhvaćati oko trećinu energetskog tržišta. Nabavna cijena omogućit će nam da zadržimo važeće (kompenzirane) cijene."
Kršenje uredbe povlačit će za sobom novčanu kaznu u visini do pet posto godišnjeg prometa kompanije, prema tekstu uredbe. Vladinu uredbu još mora odobriti parlament. Rumunjska i susjednoj Moldaviji prodaje električnu energiju po ograničenoj cijeni zbog izvanredne situacije koju je stvorio rat u Ukrajini.