Sindikalac HEP-a tvrdi da će stvarno isključiti struju: "Prosječna plaća nam je 7.500 kuna, to je malo"
Ilustracija: Index (HRT, FaH)
"PRVO ćemo struju isključiti kretenima od političara u saboru i vladi, pa neka onda o prodaju HEP-a odlučuju u mraku", rekao je sindikalist HEP-a Denis Geto u razgovoru za Index, te pojasnio na koji to način namjerava sprovesti gašenje struje.
>> HEP-ovac koji prijet iskapčanjem struje ljudima član je Radničke fronte: "Sve treba nacionalizirati"
"Ma nećemo mi doslovce iskapčati ljudima struju. Ali imamo pravo braniti naše interese i štrajkati, jednostavno nećemo raditi pa će doći do pada električnog napona i neće biti struje", pojasnio je Geto što će se dogoditi ako se ispune najave Andreja Plenkovića da će vlada prodati 25% HEP-a kako bi otkupila INU od mađarskog MOL-a.
"Dođe li novi vlasnik, smanjit će nam plaće"
Struju će isključiti, tvrdi, jer se HEP prodaje. Iako Geto ističe da je to "krajnja mjera", zapravo je prijetnja vrlo ozbiljna. Sindikalci ne žele prodaju HEP-a, kažu da to nije nacionalni interes, ali nakon nekoliko potpitanja skrušeno priznaju: "Dođe li novi vlasnik, smanjit će nam plaće i broj zaposlenih". Geto nam otkriva i da je prosječna plaća HEP-ovaca 7.500 kuna, što je po njemu - malo. No, dodaje i da su plaće od 3.000 kune koje imaju, primjerice, zaposlenici nekih privatnih tvrtki - "kriminalno malene".
U HEP-u nisu svi uhljebi, tvrdi Geto, pa tako daje primjer sebe: "Evo vidite, cijeli dan dajem intervjue i idem po televizijama."
Ne želi da građani putem inicijalne javne ponude dobiju, odnosno kupe jedan dio HEP-a jer, će kako tvrdi, to samo otvoriti mogućnost da se i kasnije udjeli HEP-a rasprodaju, ali i jer "HEP sigurno ne bi tada kupili blokirani građani."
I sam priznaje da treba mijenjati vlasnika
Geto nam ipak priznaje da je HEP neefikasan, a za to optužuje vlasnika (koji je zapravo država). "HEP je neefikasan i treba mijenjati vlasnika... ovaj, one koji ga vode." Ako je problem u vlasniku, pitali smo ga zašto se onda protivi promjeni vlasnika. "Jer vlasnik, odnosno država, odnosno politika trebaju promijeniti svoj način rada, trebaju transparentno postavljati upravu i raditi za korist HEP-a, društva i radnika", kaže nam Geto i, iako zapravo sam navodi razloge zašto bi se HEP trebao prodati, kaže da je to ipak "strateška kompanija i nacionalni interes je sačuvati HEP."
A da je to nacionalni interes zbog kojeg bi iskapčali struju građanima, potvrđuje i njegovih tisuću članova sindikata. Ili nešto manje od 10 posto sveukupno zaposlenih u HEP-u, kako nam je rekao Geto. "Nitko me nije zvao otkad sam rekao da ćemo iskapčati struju, dakle moji članovi se slažu s tim, a i mi smo još prije dvije godine rekli da smo protiv prodaje HEP-a."