Skandal u Njemačkoj: Policija zabranila snimanje desničarskog prosvjeda
NJEMAČKA ministrica pravosuđa Katarina Barley (Socijaldemokratska stranka Njemačke, SPD) zatražila je hitnu istragu slučaja u kojem je policija u Dresdenu tijekom prosvjeda desnih snaga sprječavala TV ekipu javnog servisa ZDF u obavljanju svog posla.
„Događaji u Saskoj su zaista zabrinjavajući i moraju u najkraćem mogućem roku biti rasvijetljeni“, poručila je ministrica Barley preko Twittera.
Ona je istaknula kako je sloboda medija „posebna vrijednost njemačkog društva i Ustava“.
Ministrica je time reagirala na nove detalje u slučaju koji se dogodio prije tjedan dana, prilikom posjeta njemačke kancelarke Angele Merkel Dresdenu, koji je bio popraćen prosvjedima desnih, populističkih snaga okupljenih oko stranke Alternativa za Njemačku (AfD) i pokreta Pegida („Europski patrioti protiv islamizacije Zapada“).
TV ekipu javnog servisa ZDF zaustavila je lokalna policija i gotovo sat vremena joj je bilo onemogućeno snimanje. Policija je intervenirala na zahtjev jednog od sudionika prosvjeda koji je htio spriječiti da TV ekipa snima prosvjed.
Ispitivanje pokrajinskog ministra
Naknadno se ispostavilo da je sudionik desnih prosvjeda i osoba na čiju je intervenciju policija zaustavila TV ekipu suradnik Pokrajinskog ureda za borbu protiv kriminala.
Premijer savezne pokrajine Saske, koja je poznata po snažnoj ekstremno desnoj sceni i kao kolijevka pokreta Pegida, Michael Kretschmer (Kršćansko-demokratska unija CDU), branio je pripadnike saske policije.
U četvrtak bi povjerenstvo za unutarnju politiku saskog parlamenta trebalo ispitati pokrajinskog ministra unutarnjih poslova Rolanda Woellera (CDU).
Sasko ministarstvo unutarnjih poslova prije toga je priopćilo da je sporna osoba, koja se pojavljuje u prilogu političkog magazina ZDF-a Frontal 21, koja je prijetila novinarima i zatražila prekid snimanja, zaista djelatnik Pokrajinskog ureda za borbu protiv kriminala.
„Spomenuti djelatnik u trenutku prosvjeda nije bio u službi. Nakon njegova saslušanja bit će odlučeno o mogućim mjerama“, stoji u priopćenju ministarstva.
Optužbe za veleizdaju
Ministar Woeller nije direktno reagirao na optužbe medija koji su se zapitali kako je moguće da osoba koja radi u javnoj službi sudjeluje u prosvjedima uperenim protiv demokratski izabrane vlasti i koju organiziraju političke snage čije djelovanje je djelomično protuustavno.
„Naravno da za svakog građanina ove zemlje vrijedi pravilo slobodnog izražavanja mišljenja. No od svojih djelatnika očekujem korektan nastup i izvan radnog vremena“, rekao je ministar.
Na rubu prosvjeda uperenih protiv posjeta Angele Merkel Saskoj došlo je do izgreda i otvorenih vrijeđanja njemačkog državnog vodstva.
Simpatizeri AfD-a i Pegide Angelu Merkel zbog njezine izbjegličke politike optužuju za „veleizdaju“.
Pokret je izrazito snažan među građanima bivše Istočne Njemačke te među useljenicima s područja bivšeg Sovjetskog Saveza.
Propagandni mediji poput Russia Today, koji su popularni među sljedbenicima Pegidae, u više su navrata lažnim izvještavanjem stvarali negativnu atmosferu protiv izbjeglica i njihovih pomagača.