U Crnoj Gori najavljen bojkot trgovina po uzoru na Hrvatsku, podržao ga i premijer
POZIV Alternative Crna Gora na sutrašnji bojkot trgovačkih lanaca zbog visokih cijena, na koje se građani posebno žale od početka godine, naišao je na opće odobravanje u javnosti, izvijestila je Radio televizija Crne Gore (RTCG).
Na bojkot je pozvao i predsjednik vlade Milojko Spajić.
Analitičar: Nisu svi lanci karteli
Ekonomski analitičar Predrag Zečević smatra da je u trenutačnim okolnostima bojkot opravdan jer je, kako navodi, evidentno da na crnogorskom tržištu djeluje trgovački kartel poznat kao uvoznički lobi.
"Ovi lanci su nametnuli nerealne marže i dodatno opterećuju kupovnu moć građana. Međutim, moramo praviti jasnu razliku - bojkot ne smije ugroziti domaće proizvođače i proizvode. Jer nisu svi lanci karteli, naročito oni koji imaju domaću proizvodnju. Naš cilj mora biti zaštita i promocija domaće proizvodnje, koja je ključni stup održive ekonomije", kazao je on.
Zečević ističe da rješenje situacije nije u dolasku stranih trgovačkih lanaca poput Lidla.
"Jer njihovo prisustvo ne garantira fer konkurenciju ni snižavanje cijena. Naprotiv, situacija u Hrvatskoj pokazuje da Konzum, Lidl i Spar, kao tri najveća lanca, trenutno trpe bojkot zbog visokih cijena i sličnih praksi. Dakle, problem nije u nazivu trgovca, već u sustavu u kojem oni posluju", kaže Zečević.
Sindikati podržali bojkot
U Savezu sindikata podržavaju bojkot i pozivaju svoje članstvo na sudjelovanje.
"Bojkot može imati utjecaja i Savez sindikata podržava takvu akciju. Apeliramo na članstvo i građane, a već radimo na tome da pozovemo članstvo da da pun doprinos bojkotu. Jer sve što smo postigli u dogovoru s vladom vezano za povećanje plaća trgovački lanci nam uzmu cijenama.
Znamo da su cijene veće nego u regiji i inozemstvu, a plaće su im veće. Savez sindikata će osmisliti i daljnje korake kako bismo postigli cilj, a to je smanjenje cijena", poručio je glavni tajnik Saveza sindikata Duško Zarubica.
"Šalje se poruka da situacija nije održiva"
Predsjednica Centra za zaštitu potrošača (CEZAP) Olga Nikčević podržava bojkot trgovina kao način da se skrene pažnja na sve teži položaj potrošača koji se suočavaju s rastućim cijenama i smanjenom kupovnom moći.
“Na ovaj način potrošači šalju poruku da trenutačna situacija nije održiva i da je nužno hitno reagirati na sustavne probleme. Bojkot trgovina može poslužiti kao privremena mjera za vršenje pritiska, ali za dugoročne rezultate potrebno je provesti strukturne promjene u ekonomiji, uključujući jačanje domaće proizvodnje, bolje uređenje tržišta i poticanje veće konkurencije”, zaključila je Nikčević.
"Država mora raditi na suzbijanju kartelskih praksi"
Rješenje, ocjenjuje Predrag Zečević, leži u ekonomskom patriotizmu.
"To podrazumijeva usmjerenost ka jačanju domaće proizvodnje i stvaranju povoljnijih uvjeta za poljoprivrednike i male proizvođače. To uključuje subvencije, povoljne kredite i infrastrukturnu podršku, ali i osvještavanje građana o značaju kupovine domaćih proizvoda. Istovremeno država mora aktivno raditi na suzbijanju kartelskih praksi i osigurati pravedne uvjete za poslovanje svih sudionika na tržištu.
Dakle, svaki euro uložen u domaći proizvod ima višestruki efekt na domaću ekonomiju. Ako ovo ne shvatimo na vrijeme, ostajemo taoci uvozničkog lobija i politika koje favoriziraju interese velikih trgovačkih lanaca na štetu građana i domaće proizvodnje", zaključio je.
Privredna komora protiv bojkota
Bojkot trgovačkih lanaca krenuo je iz Hrvatske, a zahvatio je Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, piše RTCG.
Privredna komora Crne Gore ne podržava bilo koju vrstu bojkota njenih članica, bez obzira na sektor u kojem posluju, i smatra ga neopravdanim jer direktno pogađa privredu koja nije odgovorna za izazove koji se na ovaj način pokušavaju riješiti, objavili su jučer mediji.
Dok crnogorska vlada podržava akciju, opozicija tvrdi da to pokazuje njenu nemoć u borbi s inflacijom i vlasnicima trgovačkih lanaca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati