Nijemci koji su se doselili iz Rusije vole Putina: "Moj djed bi bio ponosan na njega"
JEDNA od većih proslava ruskog Dana pobjede održana je jučer u Berlinu, glavnom gradu Njemačke. Na skupu kod Brandenburških vrata okupili su se većinom Rusi i ruski Nijemci (Russlanddeutsche), među kojima je bio i nemali broj pristaša Vladimira Putina.
"Moj djed bio bi ponosan na Putina", ustvrdila je jedna ruska Njemica kada su je novinari upitali o tome kako bi njen djed, koji se u Drugom svjetskom ratu borio protiv nacizma, reagirao na današnju invaziju na Ukrajinu.
Obilježavanje ruskog Dana pobjede u Berlinu kao skup podrške Putinu
"Rat je počeo po planu iz Washingtona da bi se posvađali bratski narodi", poručio je drugi sudionik skupa koji Der Spiegel opisuje kao preplavljenog teorijama zavjere. Buča je nekima, naravno, inscenirana. "Putin je u pravu", naglasio je jedan sudionik u novinarsku kameru.
U ponedjeljak je u Berlinu zato čak 1700 policajaca bilo na dužnosti na ulicama grada kako bi osigurali mir i razdvojili proruske i proukrajinske prosvjednike, posebno na sovjetskim spomen-obilježjima. Uostalom, nisu to bili prvi proruski prosvjedi u Berlinu.
>> VIDEO Ogroman prosvjed podrške Rusiji u Berlinu. Nijemci su bijesni
I ovi nas događaji podsjećaju na kompleksne odnose Njemačke i Rusije, čiji je dio i sudbina ruskih Nijemaca, odnosno etničkih Nijemaca koji su ostali živjeti izvan granica dvije Njemačke uspostavljene nakon Drugog svjetskog rata.
Tko su ruski Nijemci?
U Njemačku je od 1950. primljeno gotovo četiri i pol milijuna useljenika njemačkog porijekla iz zemalja istočne Europe, od toga oko 2.3 milijuna s područja bivšeg Sovjetskog Saveza, 1.4 milijuna iz Poljske i 430.000 iz Rumunjske. Njih 2.7 milijuna danas se smatra ruskim Nijemcima (Russlanddeutsche).
Ruski Nijemci važili su za izvrsno integrirane u njemačko društvo, ali su se u međuvremenu pojavile pukotine u toj slici. Paradoksalno, ljudi koji su napustili komunističke zemlje zbog autoritarnih sistema sada slave autoritarnost Vladimira Putina.
Njemački MDR prije dva mjeseca izvještavao je o sukobu generacija u zajednici ruskih Nijemaca. Stariji pripadnici ove zajednice naročito imaju simpatije za Putina, koji su se odgajali kroz godine gledanja Russia Today Deutscha. Sada su RT i Sputnik zabranjeni u Njemačkoj, ali su dovoljno sjemena posijali.
Zloglasni "slučaj Lisa": Ruska propaganda u akciji
Također, Rusija već duže vrijeme propagandno targetira baš zajednicu ruskih Nijemaca.
Najpoznatiji je slučaj 13-godišnje ruske Njemice iz Berlina koja je 2016. nestala na 30 sati. Kada je pronađena, tvrdila je da su je oteli i silovali "muškarci južnjačkog izgleda", što je upućivalo na izbjeglice iz Sirije ili Afganistana. Bio je to notorni "slučaj Lisa".
Policija je otkrila kako je djevojka zapravo bila kod svojeg 19-godišnjeg dečka, za kojeg njeni roditelji nisu znali, no ruski mediji onda su lansirali priču da se tu nešto pokušava zataškati. Sve je eskaliralo i u online kampanju obmane, a prelilo se i u stvarni život, pa je održan prosvjed protiv (nepostojećeg) policijskog zataškavanja.
Njemačka je tada prvi put jasno vidjela povezanost domaćih i stranih medijskih kampanja i ruske državne politike na najvišoj razini protiv Njemačke. Federalna obavještajna služba (BND) u koordinaciji s Ministarstvom vanjskih poslova bavila se provjerom ruskih izvora manipulacija njemačkim javnim mnijenjem. Russia Today tu je igrala ključnu ulogu.
NATO je svojedobno zaključio da "ti ruski mediji (poput RT-a, op.a.) ne uspijevaju doprijeti do šire njemačke javnosti, oni su prije proizvod za posebne društvene skupine". Jedna od tih skupina su baš ruski Nijemci.
Veći dio ruskih Nijemaca uspješno je integriran u društvo
Naravno, svi ti ruski strani kanali naširoko su izvještavali o "slučaju Lisa". Ne čudi što su danas mnogi u zajednici ruskih Nijemaca toliko privrženi Putinu, jer su medijski na to pripremani godinama.
Politolog i povjesničar Dmitri Stratievski iz Istočnoeuropskog centra u Berlinu već dvanaest godina istražuje društvene posljedice masovnog useljavanja milijuna ruskih Nijemaca u Saveznu Republiku Njemačku.
Osobito među tada mladim iseljenicima ima priča o velikim uspjesima nakon teških prvih nekoliko godina, priča o ljudima koji su napravili karijeru i osnovali tvrtke. Oni oblikuju javnu sliku Nijemaca iz Rusije danas. Ali tu su i "drugi".
Tko su Russaki?
"Tu je stvarno velik problem za starije ljude. Zatekli su ih problemi iz 1990-ih. Ni tada nije postojao plan integracije", upozorio je Stratievski u izjavi za MDR, dodajući da "mnogi od njih nikada mentalno nisu stigli u Saveznu Republiku".
Stratievski kaže da i danas postoje rusko-njemačke zajednice u kojima se stariji drže za sebe, govore međusobno ruski i gledaju rusku televiziju.
"Imaju čak i svoj naziv: 'Russaki'. To znači: ne baš germanizirani, ali nisu više ni Rusi", otkriva ovaj politolog.
Postoji i problem diskriminacije ruskih Nijemaca. Istraživanja pokazuju da druga generacija govori njemački bez naglaska i nikada nije bila u Rusiji.
Ipak, oni su identificirani kao" nepripadajući Njemačkoj" na temelju određenih karakteristika i tako se i tretiraju. To je dovelo do pojave ekstremne desnice među ruskim Nijemcima. Neki od njih bili su istaknuti članovi NPD-a.
Ruski Nijemci su žrtve diskriminacije zbog svog porijekla
"Za mnoge Nijemce iz Rusije preseljenje u Saveznu Republiku Njemačku bilo je iskustvo koje se prikladno može opisati kao 'dvostruka stranost'. U Sovjetskom Savezu Nijemci iz Rusije ostali su prepoznatljivi kao Nijemci po svojim imenima i bilješci o nacionalnosti u domaćoj putovnici. U Njemačkoj, s druge strane, identificirani su kao 'Rusi' zbog korištenja ruskog jezika, često s diskriminatornom namjerom", navodi se na stranicama Savezne centrale za obrazovanje (BPB).
Na kraju dana, ruski Nijemci su građani Njemačke i to namjeravaju ostati.
"Bez obzira na njihovu posebnu životnu situaciju i društveni položaj, velika većina Nijemaca iz Rusije - kao i kasnih doseljenika općenito - izražava namjeru trajnog ostanka u Njemačkoj", zaključuje BPB.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati