"Samo da se opet ne useremo od straha"

U SRIJEDU navečer hrvatska rukometna reprezentacije sudarit će se s Francuzima po 18 put na velikim natjecanjima. Hrvatska je upisala šest pobjeda, Francuska 11, a jednom je susret završio remijem.

U Srbiji Tricolori pregaženi sa sedam razlike

Interesantno, ukoliko izuzmemo gotovo nevažne utakmice u skupini, posljednji put najbolji hrvatski rukometaši svladali su Tricolore još prije pet godina, u polufinalu Europskog prvenstva u Norveškoj, kada je bilo 24:23.

Francuzi su izbacili Hrvatsku u polufinalu EP-a u Švicarskoj 2006, četvrtfinalu SP-a u Njemačkoj 2007, polufinalu OI u Pekingu i Londonu, a bolji su bili u finalima SP-a u Hrvatskoj 2009. te EP-a u Austriji 2010. Ipak, posljednje slavlje nad Francuskom dogodilo se početkom prošle godine na SP u Srbiji, kada su hrvatski rukometaši u skupini slavili s ogromnih sedam razlike, 29:22.

Slavna pobjeda u Atlanti

No, niti jedna pobjeda protiv Francuske ne može se mjeriti s onom iz 1996. kada je Hrvatska iznenadila svijet osvojivši prvo olimpijsko zlato. Sjajnoj generaciji Smajlagića, Kljaića, Puca, Matoševića, Saračevića i Patrika Ćavara koju je s klupe vodio Velimir Kljaić malo tko davao je šanse za medalju.

No, izborili su prolaz među četiri najbolje ekipe i došli u priliku osvetiti se Francuzima koji su ih godinu dana ranije porazili u finalu SP-a. Hrvatska je na poluvremenu vodila 12:8 zahvaljujući fantastičnom Patriku Ćavaru koji je zabio osam golova. Do kraja utakmice hrvatski su rukometaši očuvali prednost od četiri gola.

U Londonu briljirao Thierry Omeyer, Vori priznao: Usrali smo se od straha

Kao što smo već spomenuli, posljednji susret s Francuzima na rasporedu je bio na OI u Londonu, a koliko je očita bila dominacija Francuza, dovoljno će posvjedočiti i podaci o pojedinačnim učincima. Ne treba ići dalje od Omeyerovih 19 obrana i stopostotne realizaciju Honrubije i Sorhaindoa. Samu utakmicu izabranici Slavka Goluže otvorili su očajno, a prvi pogodak tek je u šestoj minuti postigao - Jakov Gojun. Inače, da nije bilo Zlatka Horvata daleko bi Hrvatska bila od samo minus 2 gola na poluvremenu (10:12). Horvat je zabio polovicu golova Hrvatske u prvom dijelu.

Uvodne minute drugog dijela pružile su nadu, jer Francuzi su sve teže dolazili do pozicije da uopće opale po golu, ali što to vrijedi kad su se nizale pogreške u napadu (Duvnjak, Vori, pasivni napadi...). Naravno, Francuzi su to iskoristili i pobjegli na 17:13, nakon čega su samo dva puta dozvolili Hrvatskoj primicanje na dva razlike (16:18 i 17:19). Upravo kod ovog drugog rezultata bila je posljednja prilika za nekakav priključak. Bilo je to na ulasku u posljednjih 10 minuta utakmice, ali opet je uskrsnuo Omeyer, a u 52. i 53. minuti s dva vezana gola Abalo i Narcisse zaključili su novi teški poraz.