AUSTRALIJA - PERU 0:2 Australci ispali sa SP-a

PERU je na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji u posljednjem kolu grupe C u Sočiju pogocima Carrilla i Guerrera s 2:0 porazio Australiju. Obje su se reprezentacije današnjim međusobnim ogledom oprostile od daljnjeg natjecateljskog dijela. U osminu finala plasirale su se prvoplasirana Francuska i drugoplasirana Danska koje su remizirale (0:0).

U Sočiju je Australcima trebala pobjeda da ostanu u igri za osminu finala, no slavili su Peruanci prvom pobjedom na svjetskim prvenstvima nakon 40 godina.

Peru je poveo golom voleja Andrea Carrilla u 18. minuti. Carrillov pogodak ujedno je bio prvi peruanski gol na svjetskim prvenstvima nakon 32 godine. U 50. minuti na 2:0 povećao je Paolo Guerrero.

Francuska će u osmini finala igrati s drugoplasiranom momčadi grupe D, a Danska s prvoplasiranom ekipom. Najvjerojatnije s Hrvatskom.

Tijek utakmice

AUSTRALIJA - PERU 0:2

Australija: Ryan; Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich; Mooy, Jedinak; Leckie, Rogic, Kruse; Juric.

Peru: Gallese; Santamaria,Trauco, Ramos, Advincula, Cueva, Tapia, Yotun, Guerrero, Carrillo, Flores.

90' + 4' KRAJ! PERU JE POBIJEDIO 2:0!

90' Četiri minute sudačke nadoknade

88' Milligan je dobio žuti karton, četvrti u australskim redovima

85' Australija pritišće, teži golu

84' Leckie se sjurio prema peruanskom golu, ali spetljao se u posljednji čas

79' Preoštar prekršaj Hurtada sankcioniran je žutim kartonom

78' Carrillo izlazi uz aplauz, ulazi Cartagena

74' 0:0 i dalje je u ogledu Francuske i Danske

72' Rogic izlazi, Irvine ulazi

69' Australci pritišću

66' Rogić požutio

66' Peru je dosad ubilježio 284 dodavanja, odnosno 233 točna dodavanja

66' Australija je dosad ubilježila 367 dodavanja, odnosno 322 točna dodavanja

66' Australci dominiraju prema pitanju posjeda (57 posto) i kornera (7:1)

63' Druga izmjena u peruanskoj selekciji - Tapia mijenja Hurtada

60' Žuti karton za Arzanija

60' Dvaput je zaprijetila Australija preko Behicha i Cahilla, ali Peru se fanatično obranio

58' Krusea je u australskom dresu zamijenio Arzani

53' Prva izmjena u Australiji! Jurica je zamijenio Cahilla

52' Jedinak je pucao glavom, ali Gallese je paradom uhvatio "živu" loptu

50' GOOOL! PERU VODI 2:0! GUERRO JE POENTIRAO ZA PODEBLJANJE VODSTVA! ISKUSNO SE ZAGRADIO, SAČUVAO LOPTU I U PADU S PETERCA ZABIO ZA 2:0!

46' Yotuna je na poziciji defenzivnog veznjaka zamijenio Aquino

46' Krenuo je drugi dio susreta

45' Prvo poluvrijeme je završeno! Peru nakon početnih 45 minuta vodi 1:0!

45' Meč je produljen za jednu minutu sudačke nadoknade

44' Prvi žuti karton za Peru! Požutio je Yotun

43' Kada napada, Peru djeluje nepredvidljivo

40' Prilika za Australce! S peterca, nakon ubačaja, neprecizno je glavom igrao Sainsbury! Peruanci i dalje vode s 1:0

38' Australija se prvenstveno orijentira na bočne napade

34' Nova šansa za Australiju! Peru se obranio u posljednji tren. Nakon ubačaja u peterac, peruanski braniči loptu su izbili u korner

33' S 30-ak metara neprecizno je zapucao Yotun

31' U drugom međusobnom ogledu Francuske i Danske rezultat je 0:0

30' Australija je izgubila protiv Francuske (1:2), a potom je remizirala s Danskom (1:1)

29' U prvom kolu grupne faze Peru je izgubio protiv Danske (0:1), a izgubio je i u drugom krugu protiv Francuske (0:1)

27' Najveća prilika za Australiju! Rogic je ušao u peruanski šesnaesterac, riješio se dvojice čuvara, ali njegov je udarac obranjen i skrenut u korner

23' Peruanci se brane vrlo kvalitetno

18' GOOOL! Prva prigoda Perua odmah je okrunjena pogotkom! Guerro je ubacio, a Carrillo volejem zakucao za vodstvo!

15' Australija u većem posjedu (56 posto)

14' Igra se bez rizika

12' Australija i dalje opasnija protiv discipliniranog Perua

11' Pobijedi li Peru, a Danska izgubi protiv Francuske, Australija će izboriti daljnji krug natjecanja

10' Žuti karton za Jedinka. Počinio je grubi prekršaj i zasluženo je opomenut

9' Peru je bez prigode da se plasira u osminu finala

7' Peru i Australija na svjetska su se prvenstva kvalificirali u pet navrata

6' Australija ima inicijativu, Peru se brani

5' Prvi udarac Australije! Jedinak je sa 16-ak metara pucao iznad gola

3' Australija je plasirana na 36. poziciji poretka

3' Prema sadašnjem FIFA-inom poretku, Peru je 11. reprezentacija svijeta

2' Peru igra u tradicionalnim crvenim, a Australija u tradicionalnim žutim dresovima

2' Peruanci igraju bez Farfana, koji je doživio potres mozga

1' Utakmica je započela

1' Australci, kao i Peruanci, zaigrat će u formaciji 4-2-3-1

1' Glavni sudac utakmice je Rus Sergei Karasev

Peru je odigrao dvije dobre utakmice na prvenstvu, ali ostali su bez učinka. Dva minimalna poraza, uz promašen jedanaesterac protiv Danske, izbacila su ih s prvenstva. No u zadnjem kolu imat će šansu popraviti dojam i Rusiju napustiti s pobjedom. Na raspolaganju im neće biti ponajbolji igrač Jefferson Farfan koji ima potres mozga.

Australija je dugo držala Francusku u neizvjesnosti, ali ipak su kapitulirali deset minuta prije kraja susreta. Mile Jedinak postigao je oba pogotka za Australiju, oba s bijele točke, i protiv Danske donio bod koji ih ostavlja u igri za prolaz dalje. Ako Francuska bude slavila protiv Danske, Australcima je potrebna pobjeda za odlazak dalje. Mile Jedinak je s dva gola došao do brojke od ukupno tri, čime je postao drugi najbolji strijelac u povijesti Australije na svjetskim prvenstvima. Prvi je i dalje legendarni Tim Cahill s pet golova.

Sam kapetan je svjestan da su golovi postignuti s bijele točke, no i oni se broje: "Nije važno kako je postignut gol, penal, škarice ili autogol - svi vrijede isto. Dok pobjeđujemo i uzimamo bodove, nema potrebe za takvim raspravama."