Liga prvaka

Ovih 11 rekorda Lige prvaka nitko neće srušiti. Jedan je postavljen protiv Dinama

LIGA PRVAKA je ponudila neke od najboljih nogometnih trenutaka koje je ova igra ikada vidjela.

Od 1992. godine ovo natjecanje nosi ime Liga prvaka nakon što je njegov prethodni naziv bio Europski kup.

Liga prvaka je otada mnogo napredovala i sada je na većoj razini, a skoro svaka sezona sa sobom donese neke nove rekorde.

Postoje neki rekordi koji izgledaju nedostižno, a postavljeni su u periodu od 1992. godine do danas.

Ovo su neki od njih.

Najbrži hat-trick

Bafetimbi Gomis je za samo sedam minuta postigao hat-trick za Lyon protiv Dinama iz Zagreba u Ligi prvaka. On je tako nadmašio Mikea Newella koji je za devet minuta postigao tri gola za Blackburn 1996. godine.

Lyon je na Maksimiru 2011. godine pobijedio rezultatom 7:1, a Gomis je postigao ukupno četiri gola. Prva tri gola postigao je od 45. do 52. minute.

Igrač s najviše golova u jednoj utakmici nokaut faze

Lionel Messi je u utakmici osmine finala postigao čak pet golova za Barcelonu protiv Bayer Leverkusena.

Barcelona je slavila rezultatom 7:1, a utakmica se odigrala 2012. godine. Nitko nije postigao toliko golova u nekoj utakmici nokaut faze ovog natjecanja.

Golman s najviše golova

Bivši golman Bayerna Hans-Jorg Butt postigao je ukupno tri gola u Ligi prvaka. Interesantno, sva tri je postigao protiv Juventusa.

Butt je braneći za Hamburg, Leverkusen i Bayern u susretima protiv Juventusa postigao tri gola iz penala.

Golman s najviše utakmica bez primljenog gola

Jens Lehman je od listopada 2005. do travnja 2006. godine kao golman Arsenala povezao čak devet utakmica bez primljenog gola.

Njemački golman je u finalu Lige prvaka 2006. godine u 18. minuti dobio crveni karton pri rezultatu 0:0 u okršaju Arsenala i Barcelone. Španjolci su na kraju slavili s 2:1.

Najuvjerljivija pobjeda

HJK Helsinki je u drugom pretkolu kvalifikacija za Ligu prvaka 2011. godine rezultatom 10:0 pobijedio Bangor City.

Finski klub je u dva susreta slavio s ukupnih 13:0 protiv kluba iz Walesa.

Najviše golova u jednoj utakmici

Borussia Dortmund je u skupini Lige prvaka 2016. godine na domaćem terenu rezultatom 8:4 pobijedila Legiju iz Varšave.

To je utakmica s najviše golova (12) u povijesti ovog natjecanja.

Najstariji igrač

Golman Marco Ballotta je imao 43 godine i 253 dana kada je nastupio u porazu Lazija od Real Madrida (3:1) u sezoni 2007/08.

Ispostavilo se da je to bila posljednja Ballottina utakmica u ovom natjecanju. On je ostao najstariji nogometaš koji je nastupio u susretu Lige prvaka.

Igrač s najviše golova u jednoj sezoni

Cristiano Ronaldo je u sezoni 2013/14. postigao čak 17 golova u Ligi prvaka.

Sjajnu sezonu okrunio je titulom Lige prvaka s Realom nakon što je u finalu poražen Atletico Madrid nakon produžetaka (4:1).

Utakmica s najviše gledatelja

Barcelona je u sezoni 1994/95. na svom stadionu Camp Nou igrala protiv Paris Saint-Germaina, a na tribinama je bilo čak 115.000 gledatelja.

Stadion je kasnije doživio određene izmjene i taj broj nikada nije nadmašen.

Branič s najviše golova u jednom susretu

Layvin Kurzawa je u pobjedi PSG-a nad Anderlechtom 2017. godine postigao čak tri gola i time je postao branič s najviše golova u jednom susretu Lige prvaka.

PSG je u tom susretu slavio rezultatom 5:0.

Najmlađi igrač koji je postigao hat-trick

Raul je u pobjedi Reala nad Ferencvarošom 1995. godine postigao hat-trick, a imao je samo 18 godina i 114 dana.

Dosada je samo pet tinejdžera uspjelo postići hat-trick u Ligi prvaka, ali nitko od njih nije bio mlađi od Raula.