Ovo je Putinova glavna huškačica: "Denacifikacija znači skidanje glava"
RUSSIA TODAY odnosno RT, ruska državna televizija za strano tržište, godinama je bila ultimativno propagandno oružje režima Vladimira Putina. Margarita Simonjan je njena glavna urednica - ali i mnogo više od toga.
Emitirana na engleskom, ali i francuskom, njemačkom, španjolskom i arapskom, uz čitav niz američkih, britanskih i drugih zapadnih voditelja na tv-kanalu i kolumnista na svom portalu, pametno je iskorištavala slabe točke Zapada, igrajući na ideološku polarizaciju u Americi i Europi, sijući nepovjerenje i podjele i predstavljajući se kao osvježavajuća i politički nekorektna alternativa sve više ideologiziranim zapadnim medijima.
S vremenom je ruska propaganda na RT-u postala mnogo sofisticiranija nego na početku te televizije prije 15 godina. Nije se fokusirala na veličanje Rusije, već na predstavljanje Zapada kao licemjernog, agresivnog, kaotičnog, disfunkcionalnog i dekadentnog, s odnarođenim elitama koje rade protiv interesa malog zapadnog čovjeka i podrivaju njegove tradicionalne vrijednosti. Kulturni ratovi oko rasizma, prava manjina, imigracije i javnozdravstvenih mjera u pandemiji covida-19 došli su joj pritom kao vrlo zahvalan materijal.
Russia Today blokiran na Zapadu, ali Simonjan marljivo huška s domaće televizije
Sve je to u velikoj mjeri završilo s ruskom agresijom na Ukrajinu, kada su Europska unija i Velika Britanija odgovorile oduzimanjem dozvole za emitiranje RT-u, satelitski pružatelj usluga DirecTV im prekinuo suradnju u SAD-u, a YouTube globalno blokirao pristup RT-ovom kanalu na svojoj platformi, među ostalim. Budući da RT nikad nije ni bio namijenjen za rusku publiku, televizija je, do daljnjega, ostala bez svoje glavne svrhe.
Simonjan je i sama uvrštena na popis sankcija Europske unije zbog promicanja "pozitivnog stava prema aneksiji Krima i akcijama separatista u Donbasu", kako je EU navela u dokumentu u kojem su objavljene sankcije njoj, kao i glasnogovorniku Kremlja Dmitriju Peskovu i raznim ruskim dužnosnicima i oligarsima. Kao i njima, zabranjen joj je ulazak u zemlje EU, a sva imovina koju posjeduje u njima je zamrznuta.
No nije ostala besposlena. Naprotiv, u posljednje vrijeme briljira u alternativnoj ulozi voditeljice u debatnoj emisiji na državnom TV-kanalu Rosija 1, namijenjenoj domaćoj publici.
Preciznije rečeno, konstantnom, bjesomučnom i sve ekstremnijem huškanju ruske javnosti protiv Zapada kao egzistencijalnog neprijatelja Rusije, a Ukrajine kao njegove nacističke vazalne tvorevine od koje se Rusija, eto, prisiljena braniti, odnosno voditi “specijalnu vojnu operaciju” kako bi je “denacificirala”.
Simonjan: Biti nacist je više od simbola, radi se o vašoj zvjerskoj prirodi
“Svastika je samo simbol. Biti nacist je više od simbola, radi se o vašoj zvjerskoj prirodi, vašoj zvjerskoj mržnji i vašoj zvjerskoj spremnosti da djeci iščupate oči na temelju etničke pripadnosti”, rekla je Simonjan u gostovanju prošlog mjeseca na drugoj ruskoj državnoj televiziji, NTV-u.
Novinar Guardiana, Shaun Walker, opisao je ovaj isječak kao “rijedak trenutak nenamjerne moralne jasnoće”, aludirajući da je Simonjan, pokušavajući demonizirati Ukrajince, nehotice adekvatno opisala same ruske agresore. Samo nekoliko dana kasnije postalo je jasno koliko je taj opis zaista primjeren za ruske snage, kad su iz netom oslobođene Buče, Irpina, Hostomela, Borodjanke i drugih gradova i sela u regiji oko Kijeva i Černihiva počeli pristizati dokazi očitih masovnih egzekucija civila.
>> Na ruskoj televiziji vlada sve veća psihoza: "Moramo ostati u Ukrajini 40 godina"
U jednoj od rasprava u emisiji na Rosiji 1, u kojoj su gosti razmjenjivali svoja mišljenja o tome kako Rusija treba ukloniti sve ukrajinske nacionalne simbole, odstraniti ukrajinski “kancerozni tumor”, iskorijeniti “bolest” i “denacificirati sve do granice s Poljskom”, odnosno sve na “teritoriju zemlje koja se trenutno zove Ukrajina", Simonjan je zaključila da se "denacifikacija provodi tako da se skidaju glave".
Hvalila voditelja Foxa, Tuckera Carlsona
U danima uoči početka invazije na Ukrajinu, za koju su ruski režim i njihovi medijski propagandisti uporno tvrdili da je neće biti, Simonjan je u ovoj emisiji hvalila i veličala Amerikance poznate po opravdavanju Putinovog režima i krivljenju vlastite zemlje za tenzije s Rusijom, voditelja Fox Newsa, Tuckera Carlsona i bivšu kongresnicu iz redova Demokratske stranke, Tulsi Gabbard, Carlsonovu čestu gošću.
“Ukrajinci su psihotični i jadni ljudi… Žele nas pobiti, nas Ruse… Ukrajinski narod je bolestan, Ukrajina je rak u Europi”, rekao je pak voditelj u još jednoj emisiji na Rusiji 1 u kojoj je Simonjan bila suvoditeljica. Sve je to, ponovimo, bilo dok je Kremlj još negirao da misli napasti Ukrajinu.
"Kako biste nazvali državu u kojoj državna televizija širi poruke o drugim narodima,govoreći da su ti narodi 'jadni' i da su 'rak'? Rusija upravo to radi u udarnom terminu na svom najvećem državnom TV kanalu", komentirao je tada ukrajinski ekspert za istočnu Europu Sergej Sumlenij.
Bio je to tek početak njene ratnohuškačke retorike pa je tako prvog dana invazije na Twitteru zajedljivo napisala da je ovo "standardna proba vojne parade", samo što su Rusi "ove godine odlučili održati paradu u Kijevu".
Simonjan: Ako se zbog rata stidiš što si Rus, ne brini, nisi Rus
"Ako se sada stidiš što si Rus, ne brini, nisi Rus", rekla je o malobrojnim prosvjednicima koji su prvih dana izašli na ulice ruskih gradova u prosvjedima protiv rata, na što je policija odgovorila masovnim privođenjem i zatvaranjem.
"Nitko se ne bori protiv Ukrajinaca! Mi oslobađamo Ukrajinu! Nitko ne bombardira mirne ukrajinske gradove!" dodala je.
Nimalo ne čudi što je Simonjan bila jedna od govornica, uz samog Putina, na velikom skupu 18. ožujka na moskovskom stadionu, održanom u slavu ratne agresije protiv Ukrajine i prethodne aneksije Krima.
"Majko Rusijo, vrati Donbas kući", poručila je sa stadiona. Donbas je, podsjetimo, suvereni ukrajinski teritorij u kojem su ruski separatisti, inače potpuno ovisni o Rusiji, proglasili dvije "narodne republike". Njihovu neovisnost Rusija je priznala prije invazije, ali Putin nije spominjao aneksiju koju njegova odana propagandistica sad traži.
Zanimljivo je da je Simonjan, koja je rođena 1980. u armenskoj obitelji u ruskom gradu Krasnodaru, kao 16-godišnjakinja provela godinu dana u SAD-u, u sklopu programa razmjene učenika i studenata, koji je financiralo američko ministarstvo vanjskih poslova. S 22 godine je postala reporterka televizije Rosija.
Izvještavala je o Drugom čečenskom ratu 2000., kao i 2004. o talačkoj krizi u Beslanu, u ruskoj autonomnoj republici Sjeverna Osetija, u kojem je na kraju ubijeno 333 ljudi, uključujući 186 zatočene djece i 31 čečenskog terorista. Naravno, službeni ruski narativ o tim događajima dramatično se razlikovao od stvarnosti, uz brisanje ruske odgovornosti za brojne smrti nedužnih civila.
Već iduće godine postavljena je za glavnu urednicu nove televizije na engleskom jeziku, već spomenutog Russia Todaya. Imala je samo 25 godina, ali Putinov režim očito je imao povjerenja u nju. Andrej Richter, profesor novinarstva na Sveučilištu u Moskvi, sugerirao je da je dobila unosan posao jer je "dobro povezana", a njena bliskost s Putinom i bezuvjetna lojalnost otada su postale općepoznate.
Simonjan je tada tvrdila da je cilj RT-a imati "profesionalni format" poput BBC-ja, CNN-a i Euronewsa koji bi "odražavao mišljenje Rusije o svijetu" i predstavljao "uravnoteženiju sliku" Rusije.
Simonjan: Kad nismo imali cenzuru, zemlja je doživljavala slomove
Uvjeravala je druge medije da ruske vlasti neće diktirati sadržaj i da je "cenzura vlade u ovoj zemlji zabranjena ustavom”, ali i da rast može zahvaliti provokativnosti i kontroverznosti kanala. Ipak, uredničku viziju RT-a možda je najbolje sažela sljedećom izjavom: "Nema objektivnosti - samo približavanja istine sa što je više moguće različitih glasova." Jednom prilikom otišla je toliko daleko da je sama nazvala RT "oružjem" u ruskom informacijskom ratu sa Zapadom.
Što se cenzure tiče, svoj stav je ovih dana objasnila bez puno okolišanja: “Imali smo dva perioda u našoj povijesti kad nije bilo cenzure. Od 1905. do 1917., sjećamo se kako je to završilo, i tijekom perestrojke (programa reforme sovjetskog gospodarstva i politike koji je pokrenuo sovjetski predsjednik Mihail Gorbačov 1987.) i devedesetih nakon toga. Sjećamo se kako je to završilo. Završilo je slomom zemlje.”
“Nijedna velika nacija ne može postojati bez kontrole nad informacijama. Oni koji su nas natjerali da to upišemo u svoj ustav, zabranu cenzuru, također to dobro razumiju. Oni koji su nas desetljećima učili, ne, ne, ne, društvo mora biti slobodno…”, zaključila je u emisiji na Rosiji 1 prošlog tjedna, konačno otkrivajući svoje viđenje novinarstva.
>>VIDEO Putinov voditelj urla u emisiji: Zelenskij, ti si jeftini vrag, sotona
Udarni tandem Solovjov i Simonjan
Uz Simonjan, glavni Putinov propagandist na ruskoj televiziji je notorni Vladimir Solovjov, koji se posebno istaknuo urlanjem i režanjem o ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom kao “čistom, jeftinom vragu” čija je vlada “sotonistička”.
Solovjov i Simonjan su očito udarni dvojac ruskog propagandnog aparata i vrlo dobro uigran tandem, čak i kad se čini da se razilaze, kao u ovom isječku od prošlog vikenda. Kad ju je Solovjov pitao zašto Rusiji treba toliko da pobijedi u Ukrajini, priznajući da rat ide mnogo teže nego što se očekivalo, Simonjan je bijesno odgovorila da je to zato što se Rusija bori protiv cijelog NATO-a.
“Mi se borimo protiv golemog, naoružanog neprijatelja. Možda nije tako jednostavno Rusiji da se tamo bori protiv cijelog NATO-a. Moraju postojati objektivni razlozi zašto još nismo tamo pobijedili”, poručila je Simonjan uvjeravajući rusku javnost da je to razlog zašto Rusija gubi rat u kojem NATO pomaže Ukrajini slanjem oružja, obavještajnim podacima i obukom, ali u kojem nije u borbu poslao niti jednog jedinog vojnika zemalja saveza.
Šešeljevska retorika i osvajačke fantazije koje pobija stvarnost
U svakom slučaju, sve je očitije da - kako Rusiji u ratu ide sve lošije, uz izuzetak Hersona i sada Mariupolja, kao jedinih velikih ukrajinskih gradova koje su osvojili - retorika na ruskoj televiziji postaje sve sumanutija i u najmanju ruku graniči s genocidnom. Simonjan u ovoj ulozi za domaću publiku predstavlja daleko ekstremnije i manje sofisticirano lice ruske propagande.
Moglo bi se reći da kanalizira svog unutarnjeg Vojislava Šešelja, uz vrlo slične fraze o umjetnoj i fašističkoj naciji protiv koje treba ratovati za spas sunarodnjaka kakve se moglo slušati i od njega i sličnih propagandista u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
"Na moj užas, na moju žalost, ispostavilo se da je značajan dio ukrajinskog naroda zahvaćen ludilom nacizma. Da je to u tako velikim razmjerima!" rekla je tako ranijeg ovog mjeseca u gostovanju na NTV-u, jasno dajući do znanja da se “denacifikacija” ne odnosi samo na ekstremne desničare koji se bore u redovima Azova i sličnih odreda, već na cjelokupni ukrajinski narod.
Srećom, sve je izglednije da od ruskog plana o “denacifikaciji”, odnosno uništenju ukrajinske državnosti, neovisnosti, pa i nacionalnog identiteta, neće biti ništa. Ma koliko propagandisti poput Simonjan fantazirali o tome.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati