Njemačka središnja banka: Idemo u recesiju
![Njemačka središnja banka: Idemo u recesiju](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/73510533-d2ec-42e6-819c-20afc4e117a0.jpg?width=765&height=403)
NJEMAČKO gospodarstvo kliznut će u recesiju u zimskoj polovini godine nakon neočekivanog rasta aktivnosti u ljetnom tromjesečju, upozorila je središnja banka. Gospodarstvo je u razdoblju od srpnja do rujna poraslo 0,3 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, prema preliminarnoj procjeni statističkog ureda, zahvaljujući dobrim rezultatima uslužnog sektora nakon ukidanja većine pretpandemijskih ograničenja, napomenuo je Bundesbank.
U zimskoj polovini godine aktivnost će se vjerojatno smanjiti, procjenjuju, naglasivši da troškovi energije i neizvjesna opskrba predstavljaju težak teret za kompanije. Slabljenje svjetskog gospodarstva očitovat će se u njemačkom izvozu iako popunjene knjige narudžbi i ublaženi problemi u nabavnim lancima donekle amortiziraju smanjenu potražnju.
Visoka inflacija koči pak osobnu potrošnju, a time i aktivnost u uslužnim kompanijama u izravnom kontaktu s građanima, upozoravaju. "Inflacija bi mogla ostati dvoznamenkasta i nakon prijelaza u novu godinu", procjenjuje Bundesbank u mjesečnom izvješću, objavljenom u srijedu.
Podizanjem plaća rastu cijene
Državna potpora građanima s visokim računima plina ublažit će teret u prosincu, ali još nije jasno u kojoj će se mjeri to odraziti na službeni izračun cijena, a time i na stopu inflacije, naglašavaju. U listopadu inflacija se popela na 10,4 posto i prvi se put od 50-ih godina prošlog stoljeća izražava dvoznamenkastim brojem.
Dodatni poticaj inflaciji mogla bi biti spirala koja nastaje nakon što rast cijena rezultira podizanjem plaća, a više plaće snažnijim rastom cijena. Sindikati i kompanije u posljednje vrijeme dogovaraju sve veća povećanja plaća, bilježe.
Tako sindikat radnika u javnom sektoru i službenika u saveznoj upravi i lokalnoj samoupravi traži povećanje plaća za 10,5 posto u idućih 12 mjeseci. Iako zahtjevi za tako veliko povećanje plaća vjerojatno neće biti prihvaćeni, pojačan je rizik pokretanja spirale, zaključili su.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati