Kad ste zadnji put jeli oslića? Imamo odlične recepte i savjete za kupnju i čišćenje
RIBA je iznimno vrijedan izvor hranjivih tvari i važan dio uravnotežene prehrane. Ipak, unatoč tome što imamo prekrasno Jadransko more, potrošnja ribe u Hrvatskoj upola je manja od europskog prosjeka. Stoga smatramo da je važno uvesti ribu u tjedni jelovnik, a oslić se ističe kao odličan izbor.
Oslić je bijela riba koja nepravedno ostaje u sjeni svojih pomodnijih morskih rođaka, poput orade i brancina. Iako ga mnogi smatraju jednostavnim i običnim, istina je da oslić ima puno toga za ponuditi. Ova riba blagog, ali primamljivog okusa može se pripremati na razne načine, bilo da je koristite u juhi, brudetu, pečete u pećnici ili tavi.
Malo o osliću
Oslić je duž jadranske obale poznat pod različitim imenima poput mola, magarčića, murluca, tovara i ugote. Rasprostire se od hladnih voda Islanda i Norveške do toplijih područja Mauretanije, a također ga nalazimo u cijelom Mediteranu, uključujući naše Jadransko more.
Ova riba ima izduženo tijelo, veliku glavu i poveća usta. Boja njenog tijela mijenja se ovisno o dubini i području u kojem živi, krećući se od svijetloplavih do sivih tonova na gornjem dijelu tijela, dok su bokovi uglavnom srebrnkasti. Zanimljivo je da oslić nakon ulova brzo sivi, a s vremenom blijedi. Najveći primjerci oslića mogu dosegnuti dužinu od 140 cm i težinu od 15 kg u Atlantiku, dok se u našim vodama rijetko nalaze oni teži od 10 kg.
Oslić je poznat kao veliki predator koji se hrani manjom ribom, glavonošcima i račićima. Njegovo meso je bijelo, mekano i sočno te ga odlikuje izvrstan okus. Osim što je ukusno, lako je probavljivo, što ga čini idealnim izborom za prehranu osoba sa zdravstvenim problemima. U trgovinama ga možete pronaći svježeg ili smrznutog, cijelog ili filetiranog, s kožom ili bez nje, kao i u paniranom obliku.
Važno je napomenuti kako smrznuti oslić može biti jednako kvalitetan kao i svježa riba. Proces smrzavanja omogućuje očuvanje svježine, hranjivih tvari te okusa i teksture ribe. Stoga smrznuti oslić predstavlja praktičnu opciju koja omogućuje uživanje u kvalitetnoj ribi i kada svježa nije dostupna.
Kupnja i čišćenje
Unatoč sve većim cijenama, oslić ostaje pristupačan izbor za svakodnevne obroke. Ovoga tjedna u ribarnici smo pronašli svježeg oslića po cijeni od 11.95 eura (90 kuna) za kilogram. Istovremeno, pakiranje od 400 grama Ledo smrznutih fileta oslića u Konzumu može se nabaviti za 5.31 euro (40 kuna).
Pri kupnji svježeg oslića važno je obratiti pažnju na čiste i bistre oči, svježe crvene škrge i napetu, sjajnu kožu. Ako ga ne planirate pripremiti odmah, svježi oslić se može zamrznuti.
Pravilno čišćenje oslića je važan korak prije pripreme. Osim što ga treba očistiti od ljuski, odrezati peraje, odstraniti utrobu i crnu trbušnu kožicu, oslića treba i dobro oprati. Meso oslića ostaje bijelo i čvrsto ako ga prije pripreme posušite i poprskate limunovim sokom.
Važno je napomenuti da svježa riba, uključujući oslića, može ostati u hladnjaku najviše dva dana, dok joj je rok trajanja u zamrzivaču do šest mjeseci. Odmrzavanje treba biti postupno, u najhladnijem dijelu hladnjaka, kako bi se izbjeglo kvarenje.
Bilo da ga ispečete na naglo, ispohate ili ispečete u pećnici s krumpirom, oslić je uvijek ukusna opcija. U nastavku vam donosimo nekoliko inovativnih recepata za pripremu oslića koji će vam pomoći da isprobate nešto izvan klasičnih metoda pripreme.
Oslić iz škartoca
Fish and chips
Bijela riba s koricom od parmezana
Riblje okruglice
Pečena riba s cherry rajčicama
Riba u tempuri s pivom i krumpirićima
Riba u škrovadi
Pečena riba s komoračem i narančom
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati