Zašto je John Wayne jednom tražio od kolege da ga vrijeđa na snimanju?
JOHN Wayne je desetljećima bio jedna od najvećih filmskih zvijezda Hollywooda, poznat po ulogama neustrašivih kauboja i junaka koji gotovo uvijek pobjeđuju. No, tijekom snimanja vesterna "Kauboji" (The Cowboys) iz 1972. godine pristao je na neobičan zahtjev koji je trebao pomoći filmu. U tom filmu Wayne glumi rančera Willa Andersena, dok je Bruce Dern utjelovio negativca Asu Wattsa.
Iako je Wayne godinama gradio imidž gotovo nepobjedivog junaka, znao je da će "Kauboji" od njega tražiti drukčiji pristup. Kako bi mladi glumci koji su igrali kauboje doista razvili strah i netrpeljivost prema Wattsu, Wayne je Dernu dao neobičnu uputu. "Od sada pa nadalje, smatraj me nekim koga možeš javno gaziti 24 sata dnevno na setu", prisjetio se Dern Wayneovih riječi, piše Far Out Magazine.
Plan je na kraju uspio
Dern je prihvatio prijedlog i počeo se prema slavnom glumcu odnositi drsko i provocirati ga pred ostalima. "Dao mi je odriješene ruke da se prema njemu odnosim kao prema smeću", rekao je Dern. Wayne mu je objasnio i razlog: "Želim da se ova djeca koja glume kauboje tebe apsolutno prestravljuju." Tako je pokušao stvoriti uvjerljiviju atmosferu i izvan kamera.
Plan je na kraju uspio. Nakon što Watts u filmu ubije Andersena, dječaci kreću u osvetu i obračunavaju se s negativcem. Budući da je Wayne tada bio jedna od najomiljenijih zvijezda američke kinematografije, mnogi su gledatelji teško prihvatili njegovu smrt na ekranu. Dern je kasnije otkrio da je zbog te uloge godinama primao pisma puna mržnje. "Nema sumnje da je tako. Ali znao sam da će se to dogoditi", rekao je glumac.
Cijela priča pokazala je koliko je Wayne bio posvećen filmu i koliko je bio spreman žrtvovati vlastiti imidž radi uvjerljivije priče. Iako je izvan filmskog platna bio kontroverzna osoba, mnogi smatraju da je upravo takva predanost poslu pomogla da "Kauboji" ostanu jedan od njegovih najpoznatijih filmova.