Horvatinčiću određeno 48 sati pritvora
Foto: Jakov Prkić, Marija Mihić / Cropix
ISTRAŽNI sudac Županijskog suda u Šibeniku Tomislavu Horvatinčiću je, na zahtjev nadležnog Državnog odvjetništva, odredio 48-satno zadržavanje u pritvoru. Horvatinčiću je određen pritvor zbog dopune istražnih radnji i potrebe da se saslušaju svjedoci.
Horvatinčić se na sudu branio šutnjom. Prijavljen je za kazneno djelo izazivanja pomorske nesreće sa smrtnom posljedicom, zbog čega može biti osuđen na maksimalno deset godina zatvora.
Branko Baica, Horvatinčićev odvjetnik, javnosti poznat kao odvjetnik koji je po službenoj dužnosti dodijeljen Draganu Paravinji, objasnio je da DORH u narednih 48 sati može podnijeti zahtjev za provođenje istražnih radnji. Horvatinčić će nakon isteka pritvora ponovo biti izveden pred suca koji ga može pustiti da se brani sa slobode ili mu odrediti mjesec dana istražnog zatvora.
"Horvatinčić kaže da mu je izuzetno žao zbog svega što se dogodilo. Obećao je da će njegova grupa i on osobno učiniti sve da umanji posljedice ove strašne nesreće. Prvi koraci u tom pravcu već su poduzeti. Horvatinčić će pokušati stupiti u kontakt s obitelji poginulih, kao i sa veleposlanstvom, teće biti na raspolaganju koliko god bude moguće", kazao je Baica.
Horvatinčić je, podsjećamo, u utorak izazvao pomorsku nesreću kod Primoštena, kod otočića Maslinovik, u kojoj je živote izgubilo dvoje talijanskih državljana. Noć s utorka na srijedu proveo je u policiji, gdje je ispitan.
Horvatinčić imao dozvolu za upravljanje gliserom
Kako je priopćeno iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, čije povjerenstvo utvrđuje okolnosti nesreće, Horvatinčić je u svom iskazu kazao da se njegov gliser kretao iz smjera Tribunja prema Hvaru u smjeru jugoistok kraj otoka Maslinovik, dok se talijanska jedrilica "Santa Pazienza" kretala u smjeru sjeveroistoka prema primoštenu. To potvrđuju i snimke pomorskog radarskog sustava Ministarstva mora.
Iz Ministarstva je također priopćeno da Horvatinčić posjeduje dozvolu za zapovjednika jahte B kategorije. Dozvolu mu je izdala Lučka kapetanija u Splitu, a vrijedi do 7. prosinca ove godine. Horvatinčić je, objašnjavaju iz Ministarstva, ovlašten upravljati svim jahtama od 100 BT do 500 BT neovisno o području plovidbe kao i svim brodicama za osobne i gospodarske potrebe, pa tako i gliserom u kojem je izazvao nesreću.
U pojasu 300 metara od obale kretao se brzinom od 20 čvorova!
Danas je i službeno potvrđeno kako je Horvatinčić prebrzo vozio svoj gliser unutar tri stotine metara od obale gdje je dozvoljena brzina od pet milja na sat. Prema riječima inspektora Lučke kapetanije Borisa Seljanovskog, Horvatinčić je plovio brzinom od 20 čvorova. Alkotest je pokazao da ni Horvatinčić ni njegova 35-godišnja suputnica nisu bili pod utjecajem alkohola.
U medijima se oko podneva pojavila informacija kako dojavu o tragediji na moru nije izvršio Tomislav Horvatinčić već njegov prijatelj kojega je telefonski kontaktirao nakon nesreće. No, glasnogovornica PU šibensko-kninske Marica Kosor kazala nam je da je nesreću prijavio vozač glisera ne željevši izričito kazati da se radi o Horvatinčiću.
Od centra 112 doznajemo, pak, kako je prijavu o nesreći prvo dobila Lučka kapetanija iz koje nam ne žele dati informaciju o tome tko je prijavio nesreću ističući kako će sve biti poznato nakon završenog očevida. Lučka kapetanija je, naime, zadužena za istragu prekršajnog okvira ove nesreće. Policija ima ingerenciju za kriminalističku i prekršajnu istragu ove nesreće.
Kako nam je kazala glasnogovornica PU šibensko-kninske policijski očevid u suradnji sa Šibenskom kapetanijom i dalje je u tijeku. Odnosno, jučer je napravljen prvi dio očevida, a danas ide i njegov nastavak. Nakon što policija završi kriminalističku obradu nad Horvatinčićem, zagrebačkog poduzetnika saslušat će i povjerenstvo Ministarstva mora.
Horvatinčić tvrdi: Otkazao mi je upravljački sustav
Iz Ministarstva mora su izvijestili kako je u nesreći smrtno stradao 61-godišnji talijanski državljanin Francesco Salpietro iz Padove, dok je postupak identifikacije za stradalu ženu još u tijeku. "U cilju utvrđivanja svih okolnosti ove nesreće, danas tijekom dana nastavlja se s očevidom i kriminalističkim istraživanjem", priopćili su i policija i Ministarstvo koje je zbog istrage ove nesreće imenovalo svoje povjerenstvo.
"Ističemo da sukladno Pomorskom zakoniku i Pravilniku o istraživanju pomorskih nesreća u slučajevima većih pomorskih nesreća, a posebice onih s ljudskim žrtvama, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture imenuje istražno povjerenstvo radi utvrđivanja okolnosti i uzroka pomorske nesreće", objašnjavaju iz Kalmetinog ministarstva.
Horvatinčić, široj javnosti poznat po kontroverznom projektu Cvjetni zbog čega se mjesecima prosvjedovalo u zagrebačkoj Varšavskoj ulici, jučer je doveden u Prvu policijsku postaju u Šibeniku gdje je na kriminalističkoj obradi odgovarao na pitanja o okolnostima nesreće koja se dogodila oko 12 sati kada je poduzetnik, upravljajući svojim gliserom, udario u lijevi bok jedrilice na kojem je bilo dvoje talijanskih državljana. Horvatinčić tvrdi kako mu je otkazao upravljački sustav te da nesreću nije mogao spriječiti, no da je učinio sve kako bi nautičare upozorio što im prijeti.
Mogao je ugasiti motor?
"Svim sam snagama pokušao osobe s jedrilice upozoriti da ne kontroliram brod i da nemam mogućnost spriječiti opasnost koja je nastala. Na žalost, moji pokušaji nisu pomogli u sprječavanju ovog tragičnog sudara", priopćio je jučer Horvatinčić.
Ministar mora Božidar Kalmeta ekspresno je sastavio Povjerenstvo koje će ispitati pomorsku nesreću. Horvatinčić nije bio pod utjecajem alkohola u trenutku nesreće, no neki ističu kako je rješenje u slučaju otkazivanja komandi bilo vrlo jednostavno - gašenje motora, kojim nesreća možda ne bi bila izbjegnuta, no bila bi znatno ublažena.
Prekršena pomorska pravila
U razgovoru s nekim hrvatskim jedriličarima doznajemo i kako je prema pomorskim pravilima izbjegavanje jedrilice obavezno ukoliko je plovilo išlo na jedra. Horvatinčiću u prilog ne ide ni činjenica da je brod udario s lijeve strane, odnosno Horvatinčić je prema pomorskim pravilima jedrilici trebao biti s desne strane, što znači da je trebao promijeniti smjer.
Horvatinčić bi za kazneno djelo izazivanja prometne nesreće sa smrtnom posljedicom mogao biti osuđen od jedne do deset godina zatvora. Kazna za nehajno izazvanu nesreću sa smrtnom posljedicom je od šest mjeseci do pet godina zatvora. Još se ne zna za koje će kazneno djelo Horvatinčić biti prijavljen.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati